Sol Parti Zonguldak İl Örgütü, basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Bugün Zonguldak taki Türkiye Taş Kömürü (TTK) Kurumu bir KAMU işletmesi olmasına rağmen  bu genelge hiçe sayılarak yüzlerce maden işçisi birarada çalıştırılmaktadır. T.T.K. yönetimi  önlem almak için neyi  beklemektedir ?”diye sordu

Açıklamada şu görüşler dile getirildi;

“  Türkiye covit-19 salgınında ;62 000 kişi ye çıkan vaka sayıları ile  Dünya sıralamasında Hindistan dan sonra 2.sıraya yerleşti. Peki bu bizce korkunç gelişmeye bir önlem alınıyor mu?

-Madenlerde , fabrikalarda ,toplu üretim merkezlerinde çalışanlar korunabiliyor mu ?

-Üç kişinin bile birlikte bulunmasının , salgının yayılımını hızlandıracağını söyleyen iktidar ‘’tıklım tıklım ‘’ salonlarda kongreler yapabiliyor . Sonuç :Bu illerde salgın hızla yayılıyor !

-Salgın süresince ( tüm ülkelerde olduğu gibi) işyerleri –özellikle madenler ve fabrikalar– kapatılıp çalışanlara (geçimlerini rahatça sağlayacak miktarda ) maddi yardım yapılmak  yerine ; iktidara yakın müteahhitlerin vergileri ve kiraları affedilerek sermayeye destek verilip , çalışan işçiler , emekçi ve yoksul halk ‘’YOK ‘’ MUAMELESİ  görüyor.

Ölenler bir can değil  , SADECE BiR RAKKAM olarak tanımlanıyor .

-14 nisan tarihinde yayınlanan İçişleri bakanlığı genelgesinde : ‘’Cumhurbaşkanlığı’nın 2021/8 sayılı Genelgesi doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde istifade edilecek. ‘’ denilmektedir .

Bu önlemin salgının hızını azaltacağı tüm dünyada kanıtlanmıştır.

Bugün Zonguldak taki Türkiye Taş Kömürü (TTK) Kurumu bir KAMU işletmesi olmasına rağmen  bu genelge hiçe sayılarak yüzlerce maden işçisi birarada çalıştırılmaktadır.

-Bu işçilere aşı önceliği tanınmış mıdır ? HAYIR !

-Çalışma saatleri ve koşulları salgına göre ayarlanmış mıdır ? HAYIR !

-Daha önce maden kazalarında (iş cinayetlerinde) olduğu gibi ölümlere yine KADER  mi denilecektir ?

-T.T.K. yönetimi  önlem almak için neyi  beklemektedir ?

  Zaten eksik personel sayısı ile çalışan maden işçileri için ölüm çanları çalmaktadır. İşçilerin yaşamları hiçe sayılmakta ve ne olursa olsun üretim çıksın denilmektedir.

15.04.2021 tarihinde T.T.K. daki vaka sayısı : 116 kişi covit-19 pozitif  ve 79 kişi temaslı olarak tespit edilmiştir.

ACİL ÖNLEMLER alınmalı ; emekçilerin hayatları hiçe sayılmamalıdır !

YAŞAM HAKKI EN KUTSAL DEĞERDİR !

HiÇ KiMSE ‘’AÇLIK YA DA SALGIN’’HASTALIKTAN BiRiNi SEÇMEK ZORUNDA BIRAKILMAMALIDIR!

Salgının yayılmasından 84 milyon sorumlu değildir. HELE Kİ TEMİZ HAVANIN OLMADIĞI MADENLERDE ÇALIŞANLAR!