Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı akşamı Valilik önünde yaşanan gerginlikle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Valilik önünde yapılan programda Mehter Takımının uzun süre sahnede kalması ve Ferdi Tayfur şarkılarını seslendirmesi fakat İstiklal Marşı’nın okunmaması ve Cumhuriyetin Kurucu Lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin geçmediği ile ilgili tepkilere yanıt veren Vali Tutulmaz, “Cumhuriyet Bayramı’nın kutlanmasında en büyük rol halkımızın bayrama sahip çıkmasıydı ” dedi.

Vali Tutulmaz, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bayramı son yılların en coşkulu Cumhuriyet Bayramı olarak kutladık. Siz gazeteciler ilk sayfalarınıza büyük  puntolarla ‘Cumhuriyet coşkusu’ olarak yansıttınız. Cumhuriyet Bayramı’nın kutlanmasında en büyük rol halkımızın bayrama sahip çıkmasıydı. Sokaklara halkımız döküldü, bir taraftan da kamu kurum ve kuruluşlar valiliğimizin organizasyonunda hep bir elden bu coşkuya katkı sağladı. Gerçekten bütün herkes ‘son yılların en büyük en coşkulu Cumhuriyet Bayramı’ dediler. Şimdi böyle çok güzel bir bayram kutlarken Cumhuriyetin ruhuna uygun bir şekilde bayram kutlarken Cumhur ne demek; halk demektir. Halkın katıldığı bir bayramda marjinal gruplar bu coşkuyu baltalamak istediler. Açık söyleyeyim nasıl baltalamak istediler: ‘Mehter akşam olur muymuş’ ya da ‘işte Ferdi Tayfur’dan türkü söylenir miymiş’ kusura bakmasınlar. Bu halkın Ferdi Tayfur’a da ihtiyacı var, mehtere de ihtiyacı var. Biz sadece kapalı salonlarda Çav Bella ile Cumhuriyet kutlamıyoruz. Biz Cumhuriyeti halkımızla kutluyoruz. Halkımız Mehter istiyorsa Mehter olur halkımız Ferdi Tayfur isterse Ferdi Tayfur olur. Bu kadar basit. Ayrıca Mehter gündüz törende vardı, bu coşkunun bir parçası da Mehter’di. Mehter orada çaldı. Eğer Bayrak Marşı’ndan rahatsızlık duyan varsa Türkiye Marşı’ndan rahatsızlık duyan varsa kusura bakmasınlar bu ülkede Bayrak Marşı’da Türkiye Marşı’ da çalınacaktır kusura bakmasınlar.”