TTK (Türkiye Taşkömürü Kurumu) üzerinden siyaset yapmak, oy devşirmek, yerli-yabancı düşmanlığını körüklemek, işçi sınıfı mücadelesini baltalamak, emeğin ve demokrasinin başkenti kavramını değiştirmek, kimliksiz kent durumuna getirmek.

Bakın saymaya kalksam daha neler sayabilirim.

Ülkenin ekonomik girdisine katkıları, ülkenin enerjide bağımsız politika uygulamasının kilit kenti.

Hatta Demir-Çelik borsalarında pazarlık masalarında Zonguldak’ın, taş kömürünün adını masaya koyarak karlar elde etmek de dahil birçok neden sayılabilir.

İşte bunlar TTK, dünkü adıyla EKİ’ nin varlıklarından.

Şimdi bugünlerde yeniden siyasetin ağzında çiklet oluyor. Yıllardır “TTK’da norm kadro uygulansın” diyerek demeç verenler bugün ağız değiştirdi. Neden?

AKP İktidarı, Enerji Bakanlığı, Hükümetin Türkiye Taşkömürü kurumu TTKnın 14.000 norm kadronun 10.750’ye düşürüldüğünü duyurdu da ondan.

Norm kadro ne demek; “Vatandaşlarına hizmet veren kamu kurum ve kuruluşlarının kadro yapılanmasıyla yakından ilgili bu kavramda bu kurumların hizmetlerin yürütülmesi için personelin nitelik, sayı, sahip olacağı unvan ve derece olarak tespit edilmesi ve standart hale getirilmesine denmektedir.”

Yine,Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 04.10.2019 tarihli ve 1618 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan “Orta Vadeli Program (2020-2022)“ın Kamu Maliye’si başlığı altında şu tedbire yer verilmiştir: “Kamuda kadro ve pozisyonların iş tanımları yapılacak, çalışanların yetkinlikleri belirlenecek, norm kadro çalışmaları gerçekleştirilecek, iş tanımı ve yetkinlikler dikkate alınarak norm fazlası personelin yeniden yerleştirilmesi yapılacak, hedef ve yetkinlik bazlı performans değerlendirme sistemi oluşturularak başarılı personelin ödüllendirilmesini sağlayacak Kamu İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi kurulacaktır.” denilmişti.

Ne oldu da bugün TTK’nın norm kadrosu 14.Binden 10.750’ye düştü. Konuyla ilgili olarak GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil; “Türkiye Taşkömürü kurumu kadrosu 14.000 işçi Ve yıllık 5 milyon ton üzerine dizayn edilmiş bir sayıdır. Bu rakamın düşürülmesi hiç hoş olmamış, bizim işçi açıklarımız çok fazla ve daha öncesinde taleplerimiz oldu. Yerin altındaki zenginliği yeryüzüne çıkartmak için büyük mücadele veriyoruz ve arkadaşlarımız zor şartlarda özveriyle çalışıyorlar. Daha öncesinde de beyan etmiştik norm kadronun düzenleneceği konuşuluyordu, bizim norm kadronun sabit olması konusunda taleplerimiz vardı. 14.000’den 10.000’e düşürülmesi hoş değil. Norm kadronun sabitlenmesi ve her yıl emekli olanların yerine işçi alınması konusunda talebimiz mevcut. Biz bunu yetkililerle üstüne basarak konuşuyoruz. Çünkü üretimde devamlılık esastır”dedi.

GMİS şimdiden konuya teslim olmuş gibi görünüyor. Çünkü Genel Başkan Yeşil, açıklamasında , “Yeni belirlenen norm kadro sayısı üzerinde sabit kalınması ısrarlı olacağız”demiş. Yorumu size bırakıyorum.

AKP Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar’da GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil’in söyleminden güç alacak olacak ki; “Norm kadro 14.000′ di de sanki 14.000 işçi mi çalışıyordu. Demek ihtiyaç yoktu işçi de alınmadı. Norm kadro sayısında işçi çalıştıramazken 14 bin desen ne olur 24 bin desen ne olur”dedi. Aslında Vekil Hamdi Uçar’da, GMİS Genel Başkanı Yeşil’in aynı noktada buluştuğu bir durum var. İkisi de Tek Adam’ın kararına teslim olmuş demektir. Yani, “Adım hıdır elimden gelen budur”misali.Milletvekili Uçar, gazetecilerin sorusuna yönelik olarak, “TTK’nın norm kadro sayısının düşürülmesi, kamuoyunda TTK’nın küçültüp kapatılmak isten[1]mesi yönündeki soruyu yanıtlayan Hamdi Uçar şöyle konuştu; “Şu anda kömürün, madenin, enerjinin kıymetli olduğu bir dönemde ‘TTK kapanacak’ diyenlere seslenmek istiyorum: Bunlar 2002 yılında, 2010 yılında, 2015 yılında da aynı şeyi söylediler. Bunlar sadece bunun üzerinden insanları endişeye ve kuşkuya sürükleyip siyaset yapan insanlar. Ama TTK kapandı mı?. Kapanmadı. 20 yıldır ‘TTK kapanıyor’ diyorlar. Enerjiyi gözden çıkartacak bir siyaset olabilir mi?”diye ifade etti..

Uzunmehmet Cami Otoparkı

Kentin en önemli sorunlarından birisi Otopark sorunu. Yasanında verdiği açık kapı nedeniyle yapılarda otopark yerine marketler zinciri kurmak daha öncelikli. Yer sahipleri, alacakları yüzdelik kat, daire artışlarını yükledikçe müthaitler kazançlarını yasadan yararlanarak otoparksız, sosyal alanları yok ederek beton duvarlar içine hapsediyorlar. Bunlara Cami’lerde eklendi.

İnanç ve ibadet yeri parasız hizmetten çıktı. Cenazeni defnetmek bedava değil. Belediye Başkanı Selim Alan Uzunmehmet Cami otoparkı’nın paralı olduğunu duyurdu.

Camiye git paralı, pazara git paralı, okula git paralı.

Ne güzel, huzurlu yaşıyoruz bakın..