Ülke yangın yeri. Ekonomi, Dolar, Kur, Faiz tartışmaları yürürken meslekte iki gelişme oldu.

Birincisi; Ülkenin önde gelen haber kanallarından Haber Türk’te kendince deneyimli, meslektaşlarının hitap ederken ‘ağabey’ dedikleri Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile yaptığı röportaj sırasında teknik sorunu çözmeye çalışan İhlas Haber Ajansı kameramanı Ahmet Demir’e hakaret ettiği ve tokat attığı gündeme bomba gibi düştü.Gelen tepki ve protesto sonucu görevinden istifa ettiğini duyurdu.Sarıkaya’ya ‘ağabey’diyenlerinin başını öne eydi.Yazıklar olsun.

İkinci gelişme kentimizde Zonguldak’ta yaşandı. İnanış Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, deneyimli Gazeteci, mesleğin hem yaş büyüyü, hem meslek büyüğü Adnan Küçükvar, uzun süredir basın-medya kuruluşları, köşe yazarları -yorumcuları, arasında Basın Hak ve Sorumluluk Bildirgesi İlkelerine yönelik tutum ve davranışlardan uzak,kişisel, ahlaki,sokağın ağzı ile bel altı, tehdit, şantaj,karalama,kişiselleşmiş ve kronik hale gelmiş tutum ve davranışların ortadan kalmasını gündeme taşıyan bir , “Birlik-Dayanışma” toplantısı düzenledi.

Çağrıcı olarak Adnan Küçükvar’ın değişi ile, “Becerileri kendinden menkul kadın/erkek kişiler, kalem erbabı kesilip; maddi çıkar için piyasaya (seçilmiş/atanmış ve ticaret erbabına) çalakalem ya da yalın kılıç daldılar. Sıkışan piyasanın yerleşikleri de(yasal sorumluluk taşıyanlar)bu kör dövüşüne katılıp, KAOS’un ortağı oldular. İşte; bu toplantının ana teması/sebebi bu.Gazetecilik; kimine göre entelektüel puştluğu, kimine göre peygamber mesleği irşat müessesesi. Kimine göre, demokrasilerde 4. güç.” diyerek, kentin ana sorunlarının sorumlusu basın yayın kuruluşları imiş gibi gösterildiği şu günlerde, “Zonguldak’ta maalesef basın ve basın mensupları, toplumun en zayıf halkası durumuna gelmiş. Seçilmiş, atanmış ve ticaret erbabının en rahat kullandığı basın ve mensupları; maalesef huzursuzluğun kaynağı gösterilir duruma gelmiştir”diye ifade ettiği toplantıya Gazete adına bende çağrıldım, katıldım.

Kısaca dünden, bugüne, bugünden yarına yönelik kısa bir değerlendirme yaptım. Haberin detayları https://susmagazetesi.com/2021/12/18/zonguldak-basinindan-birlik-dayanisma-mesaji/  internet sayfamızda yer alıyor.

Toplantının katılım kısmında söyleyeceğim bir iki noktayı buradan da yazmak istedim.

Öncelikle başta Adnan Ağabey’e ve katılan, maazeret bildirerek gelemeyen tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.

Uzun süredir özlediğimiz bir tabloyu, birlik-dayanışma resmini vermeye çalıştık.

Zonguldak Merkez ve İlçelerini de içine alan, kurulu bulunan, çalışmalarını az-çok meslek adına, meslektaşları adına sürdüren meslek örgütleri, varlıklarını korumak kaydı ile, Zonguldak Gazeteciler Platformu’na, bir üst çatı organizasyonuna ihtiyaç olduğu daha somut görüldü.

Tıpkı emek, meslek örgütleri gibi Basın Meslek Örgütleri de bir platform altında bir araya gelmelidir. Bunun bir yürütmesi (dönemsel sözcüsü) olmak kaydıyla, yılın belli aylarında-Yılda iki üç kez toplanarak, genel meslek sorunlarını ve basın emekçilerinin, basın kuruluşlarının genel sorunlarını tartışarak ilerleyebilir.

Günlük-pratik faaliyette öne çıkan yukarıda belirttiğim, “Hak ve Sorumluluk Bildirgesi İlkelerine yönelik tutum ve davranışlardan taviz veren, kayan, yerine getirmeyen kişi ve kurumları diplomatik dille uyaran, kınayan, meslekteki durumuna yönelik tutum belirleyen bir yürütmenin seçileceği, gerek seçilmişlere, gerek atanmışlar, gerekse iş ve yaşam ilişkileri içinde ki muhataplara basının o bildik 4.Kuvvet olduğunu hatırlatma görevi vererek raydan çıkmış ilişkileri kendi içinden çıkarak aşmanın yol ve yöntemini bulmalıdır.

Ağacın kurdu kendi içindendirsözünden hareketle, sorunları da kendi içinde çözme ustalığını göstermelidir.

Gösteremediği zaman kulaklara ya atanmışlar ya seçilmişler yada, iş erbabının fısıltıları gelmeye başlar.

Adnan Küçükvar’ın davetiyle yan yana gelen basın kuruluşları, meslek örgüt temsilcileri buluşmasında gördüğüm eksiklerden biri; Kentte gerek patronaj ilişkisi gerekse kurumsal yapıda hizmet veren Pusula Gazetesi’nin bilerek, bilmeyerek dışarıda kalması oldu.

Her ne kadar Ali Rıza Tığ, ‘sağlık nedeniyle’ gelemediği ifade edilse de bunun gerçekliğe benim açımdan uzak olduğudur. Ali Rıza gelmiyorsa Sorumlu Yazı İşleri gelirdi. Biz ne dersek diyelim Pusula Grubu, Ali Rıza Tığ, Öznur Güneş, Aytaç Öztürk, Durmuş Sevindik, Bayram Tomakin gibi basın emekçileri bu tabloda yoksa birlik yara almış demektir.

Diğer yandan Demir Medya’yı Ercan Demir’in yanısıra, Kanal Z Genel Yayın Yönetmeni Simge Kırlı, Deneyimli Yorumcu, Erhan Çakmak, Murat Altay, Süleyman Kurt yoktu.

Elmas TV Genel Yayın Yönetmeni Gamze Taşdemir,Tempo İnternet sitesi sahibi Alev Uzunbaş’ın babasının sağlık nedeniyle bulunamadığını Küçükvar dile getirdi.

Kısaca kurumsal olarak güçlü üç medya grubu yoktu.

Ulusal Haber Ajansları yoktu.

Birlik için, dayanışma için daha alacağımız yol var demektir.

Başa dönersek, “Pusula’sı olmayan gemiye hiç bir rüzgar fayda etmez

Sağlıcakla kalın