kaymakçı1Zonguldak Demokrasi Platformu Ankara’da ‘‘Emek, Barış ve Demokrasi’’ mitingine düzenlenen katliamla ilgili olarak Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Zonguldak’ta da yaşanan cinayete  tepki gösterdi

Madenci Anıtı’ndan başlayan yürüyüşe  demokrasi  yanlısı, savaş karşıtı, AKP politikalarını, Saray’ı protesto eden yüzlerce yurttaş katıldı.

Valilik binası önünde basın açıklaması yapan Demokrasi Platformu sözcüsü Erdoğan Kaymakçı, ‘‘DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı ile Cumartesi günü Ankara Sıhhiye Meydanında yapılması planlanan, yurdun dört bir tarafından ve Zonguldak’tan da katılım sağladığımız ‘‘Savaşa inat barış hemen şimdi, emek, barış ve demokrasi’’ mitinginin kortejleri, yürüyüşe hazırlanırken patlatılan 2 bomba sonucu 95 kardeşimiz canlarını yitirmiş, yüzlerce kardeşimiz yaralanmıştır. Hayatlarını kaybeden yurttaşlarımızın ailelerine, yakınlarına arkadaşlarına ve halkımıza baş sağlığı, yararlılara şifa diliyoruz’’ dedi.

‘‘Savaşı değil barışı savunanları hedef alındı”

‘‘Bu katliam, Gezi Parkı Direnişi ve 7 Haziran seçimlerinden bu yana ülkemizi kan gölüne çeviren siyasal iktidarın sorumluluğu altında gerçekleşmiştir. Başkentin tam ortasında ve miting güvenliğini sağlamakla yükümlü olan ve ülkemizin kan gölüne çevrilmesine karşı yapılan bir mitingi kana bulayan iktidar, kendisine karşı toplumsal muhalefet istememekte, iktidarını şiddet-terör yöntemlerini devreye sokarak sürdürmeyi amaçlamaktadır’’ dedi.

Terörü nefretle kınadıklarını ifade eden Kaymakçı, ‘‘Suçları sadece; öldürmeyi değil yaşamayı, yaşatmayı baskı ve zulümü değil özgürlük ve demokrasiyi, sömürüyü değil emeği ve eşitliği paylaşan Türkiye’yi, savaşı değil barışı savunanları hedef alan bu kanlı terör saldırısını nefretle lanetliyoruz’’ dedi.

‘‘Amaçları, diktatörlüğe karşı direnen milyonlarca yurttaşın iradesini kırmaktır’’

“Amaçları bizi korkutarak, bizi yıldırarak bizi sindirerek on üç yıllık zulüm ve hırsızlık düzenlerini sürdürmeye çalışmaktır. Amaçları, diktatörlüğe karşı direnen milyonlarca yurttaşın iradesini kırmaktır. ‘‘Emek, Barış ve Demokrasi Mitingini kana bulayanlara sesleniyoruz: Bütün vahşetinize, bütün katliamlarına rağmen, eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız ve affetmeyeceğiz.’’

Basın açıklamasının ardından basın açıklaması olaysız bir şekilde tamamlanarak dağıldı.