Akyol; “Doğamızı tahrip edilmesine izin vermeyeceğiz”

Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi Çayır ve Güdüllü Köyü mevkiinde Ekşioğlu Madencilik Otom. Taş. Ocakları Hazır Beton Yapı Malz. İnş. Taah. San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması düşünülen kalker ocağı ve kırma eleme tesisi projesi için gerçekleştirilecek ÇED toplantısı köylülerin protestosu nedeniyle yapılamadı.

Ekşioğlu Madencilik Otom. Taş. Ocakları Hazır Beton Yapı Malz. İnş. Taah. San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından Çaycuma İlçesi Çayır ve Güdüllü Köyü mevkiinde yapılması düşünülen kalker ocağı kırma eleme tesisi halkı bilgilendirme toplantısı Zonguldak Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkililerinin katılımı ile Güdüllü Köyü Merkez Camii önünde gerçekleştirildi.

Toplantıya; CHP Çaycuma İlçe Başkanı Tuncay Akyol, Çaycuma TEMA Temsilcisi Seçkin Ünsal, Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci, Zonguldak Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Şenol Yücel ve köy muhtarları katıldı.

Köyde çevreye zararlı herhangi bir tesis istemediklerini söyleyen Çayır ve Güdüllü halkı cami önünde toplanarak toplantıya engel olmak istedi.  Toplantıya katılan Zonguldak Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Şenol Yücel açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

‘Taş ocağı istenmiyoruz” diyerek slogan atan köylüler toplantıyı alkışlarla protesto etti.

Jandarmanın geniş güvenlik önlemleri toplantıda vatandaşlar  proje hakkında gerçekleştirilecek sunuma izin vermedi. Bunun üzerine Çevre şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından tutanak tutularak toplantı sonlandırıldı.

Ayrıca köylüler tarafından Valiliğe verilmek üzere bin adet imza toplandı.  Toplantıya katılan CHP Çaycuma İlçe Başkanı Tuncay Akyol; “ Çayır Köyüne yapılması düşünülen taş cağı bilgilendirme toplantısına  halkımız  ile beraber katıldık. 80 yıllık geleceğimizin birileri para kazansın diye çevremizi ve doğamızı tahrip edilmesine izin vermeyeceğiz. Bu bölgedeki köy sakinlerimiz ile beraber sonuna kadar bu tesisin kurulmaması içim mücadele edeceğiz”diye konuştu. (Kaynak; Pusula Gazetesi)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: