Kediler ve fareler

Hani böyle bir deyim var: Kedinin fareyle oynadığı gibi oynamak. Kediler fareleri yakalamak için koşarlar ve yakaladıktan sonra bir süre oynarlar, işte bu. Tabi, fare kedinin belki 40-50 katıdır. Zavallı farenin direnmeye gücü yetmez ve sonunda kedinin midesine iner.

Dünyadaki devletlerarasında, ekonomik ve silahlı güçleri geri kalmış ülkelerin 40-50 katı fazla olan, ileri sayılan 10 devleti; diğerleriyle kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyorlar. Oynuyorlar da bu durum neden süreklilik yaratıyor? Demek ki bir yerde bir yanlışlık var! İçeriden güçlü işbirlikçi güçler olmasa bu ihanet, bu çelişki sürekli yaşanmaz. Şimdi bu kısırdöngüye iki örnek verelim.

  • (14.11.2016 Yakın Doğu Haber): “Suudi Arabistan Yemen’e bölge petrolünün taşınmasını kolaylaştırmak için ABD ile işbirliği yapıyor. Bunun için komşu ülke Yemenle savaşıyor, Katar’ı tehdit ediyor. Savaşın Suudi Arabistan’a maliyeti 1trilyon 500 milyar dolardan fazla. Yemen’de ölen insan sayısı12 bin, yaralanan 20 bin, yıkım maliyet: 380 bin ev, 675 camii, 719 okul, 108 üniversite binası, 1.553 devlet binası, 263 hastane, 20 basın kuruluşu, 202 turizm kuruluşu, 201 tarihi eser, 100 spor kompleksi. 1.289 köprü ve yol, 237 su arıtma tesisi, 148 elektrik santrali, 282 iletişim tesisi, 5.193 ticari tesis, 254 fabrika, 179 tavukçuluk ve hayvancılık tesisi, 1.376 tarım tesiside yıkım gördü. 15 havaalanı, 13 liman, 476 gıda taşıyan araç, 294 benzin istasyonu, 216 yakıt tankeri, 2.317 şehirlerarası nakliye aracı tahrip oldu.”

Son zamanlarda genç, yaşlı 858 insan koleradan öldü, ölmeye devam ediyor.

  • 13 Eylül 2017 tarihli Bianet’te İbrahim Genç’in belirttikleri: “Myanmar’daki Arakan Müslümanlardan Bangladeş’e sığınanların sayısı 370 bini buldu. Bangladeş Başbakanı, Myanmar hükümetine “onları geri alın” dedi. Mesajının açık olduğunu söyleyen Şeyh Hasına, “Bu insanlar masum insanlar. Eziyet çekiyorlar. Bu insanlar Myanmar’a ait. Onların Myanmar vatandaşı olduğunu nasıl inkâr edebilirler? Dedi. Ayrıca Myanmar’ın onları geri alacağı tarihe kadar 370 bin Arakanlı’nın ülkesindeki barınaklarda kalabileceğini söyledi.

Uluslararası güçlerin Arakan’a ilgisi, Myanmar’da son yıllarda yaşananların bir nedeni her ne kadar Arakan Müslümanlarına duyulan tarihsel düşmanlık olsa da Asya Pasifik bölgesinin birkaç yıldan beri güç merkezi haline geldiğini unutmamalıdır. Özellikle deniz ticaret trafiğinin ve enerji hatlarının güzergâhı da düşünüldüğünde uluslararası bölge güçlerinin Pasifikte birbirlerini takibe aldığını belirtmek gerekir. Dolayısıyla Myanmar, jeo-stratejik konumu nedeniyle Çin için hayati önem önemdeyken, ABD için de Çin’i çevreleme işlevi gören konumdadır. Şu an Pekin’in Naypidav’la Myanmar toprakları üzerinden doğalgaz ve petrolün taşınabileceği boru hattı projelerini geçirdiği ifade ediliyor. Ayrıca, bölge doğalgaz ve petrol açısından da zengin.

Başka bir neden de tek ulus, tek dil, tek din politikaları…”

Görüldüğü gibi ve bunlar gibi olaylarda dünyanın yüzde 95’i film seyreder gibi seyrediyor tüm vahşetleri. Neden seyrediyorlar? Ya acizliklerinden ya da ahlaksızlıklarından. Konuyu çok iyi bilen yönetenler de seyrediyorlar. Çünkü onlar birinci derecede ahlaksız! Öyle olmasalar bulundukları makamlarda oturamazlar.  Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Turgut Özal ve Bülent Ecevit buna örnektir!

Peki, Türkiye bu sahnede nerede, nasıl duruyor? Myanmar’a ziyaretlerde bulunuyor, yardım konvoyları gönderiyor. Yemen’e ise ne ziyaretlerde bulunduk ne de yardım konvoyları gönderdik. Saldıranlardan, katliam yapanlardan ne Myanmar hükümetine, ne de Suudi Arabistan kralına bir söz söylenmedi. Neden…? Hacılar bunu bir düşünmeli… Suudi Arabistan Kabe’yi hak ediyor mu?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: