“Yerlerde yatıyorlar, aç sefil dolaşıyorlar”

Kent’in kuruluşu nasıl göç(iç) ile başladıysa, ülkenin ve bölgenin durumundan kaynaklanan bu kez de dış göçle, Iraklı, Suriye’li Afgan’lı göçmen yurttaşlarla dolup taşıyor.İktidarın dış politikasının iç politikaya, ekonomiye sağlayacağı “fayda” üzerine kurulu politikalar sonucu kentimiz göçmenlerin önemli yaşam alanına dönüştü.

İnanış Gazetesi’nden Öznur Güneş kentimizde bulunan göçmenlerden ve göçmen bürosu konusuna parmak bastı.

Öznur Güneş, Konuyla ilgili olarak Zonguldak Terakki Mahallesi Muhtarı Ali Şükrü Fidanboy, muhtarlık binasının yakınında bulunan Göç Müdürlüğü’nün önündeki Afgan vatandaşların durumuyla ilgili konuştu.

Afgan vatandaşların Göç Müdürlüğü önünde sıra beklerken eziyet çektiklerini belirten Fidanboy, en büyük sorunlarının tuvalet sorunu olduğunu söyledi. Göç Müdürlüğü’nün tuvaleti neden kullandırmadığını bilmediğini ifade eden Fidanboy “Afgan vatandaşlar tuvaletini dışarı sağa sola yapıyorlar. Muhtarlık binasının önü çiş kokuyor. Yerlerde yatıyorlar, aç sefil dolaşıyorlar. Yetkililer buna bir çözüm bulsun” diye çağrıda bulundu.

“Ekmeği tuza bandırarak karınlarını doyurmaya çalışıyorlar.”

Fidanboy, konuyla ilgili şunları söyledi; “Burası Kurban Bayramı’ndan bu yana Göç Müdürlüğü adeta hareketlendi. Hareketlenmenin nedeni yetkililerden aldığımız bilgilere göre; Ankara Afganistan’dan gelenleri Ankara’nın dışına itmeye başladılar. Afganlılar da en yakın kent olarak Zonguldak’a geliyor. Bunlar bizim misafirlerimiz, misafirperver insanlar olduğumuz için bazı şeyleri görmüyoruz. Burada oluşturdukları sıkıntıları, yapmış oldukları yanlışları ve çektikleri çileleri gördüğümüz zaman artık insanlığımdan nefret etmeye başladım. Sabah erkenden muhtarlık binasına geldiğimde bakıyorum yerde betonda yatıyorlar. Yarın bir gün soğuklar başlayacak, nasıl korunacaklar. Bunların en büyük sorunu tuvalet sorunu. Tuvalet yok, tuvaletlerini sağ sola dışarı yapıyorlar. Erkekler hadi yapıyorlar diyelim ya bayanlar nasıl yapsın? Durumları içler acısı, hakikaten acınacak insanlar. Dilimizi bilmiyorlar, dertlerini anlatamıyorlar, korkuyorlar. Göç Müdürlüğü’nün dışından bir yere kaybolurum diye bir yere de gidemiyorlar. Geçen gün baktığımda ekmeği tuza bandırarak karınlarını doyurmaya çalışıyorlar. Elimden geldiğince onlara yardım etmeye çalışıyorum. Ben yetkililere sesleniyorum; ya Ankara’dan Zonguldak’ gelen göç olayını durdursunlar ya da bunlara insancıl yaşam hakkı versinler. Oturma yerleri, sıcak bekleme salonu, tuvalet, sıcak banyo yapabilecekleri bir yer olsun. Soğuklar başlayınca ne yapacak bu vatandaşlar, düşünün ki biz bunların yerinde olsak ne yapacağız. Bir insanlık dramı var burada, betonun üzerine yatıyorlar. Ben gelince gözümün içine bakıyorlar, benden bir medet bekliyorlar çok üzülüyorum.”

Yetkililerden rica ediyorum, bu insanlara insan gibi yaşayabilecekleri bir alan temin etsinler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: