Kaplan; “Devlet bütün İnanç gruplara karşı eşit mesafede durmalıdır”

Dernek başkanı Mehmet Kaplan; “Tabii ki devleti idare eden insanların inançları olacaktır. Ama devlet bütün inançlara karşı eşit mesafede durmalıdır. İbadeti kesinlikle cemaatlere bırakmalıdır ki, o zaman sorun kökünden çözülmüş olacaktır.”

Alevi Kültür Dernekleri Kdz Ereğli Şube Başkanı Mehmet Taştan “Biz Aleviler için yasını çektiğimiz 12 gün oruç tuttuğumuz 3 de Masum-u Pak’lar orucu 15 gün oruç tuttuğumuz günün 10’cu gününde aşure kaynatılmaz. Bizim için zevki sefa değildir aşure. Muharrem Ayı acıların en büyüklerinden birine tanıklık etmiştir. 680 yılının 10 Ekiminde Peygamber soyundan vahşice bir soy kırımı uygulanmıştır”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Adil Ateş “Bilim aydınlık bir yoldur, bilgide bir güçtür. Maalesef şu anki eğitimde bilimin bilginin ergenlik olmadığı bir dönemdeyiz. Bilim ve akıldan uzaklaştıkça okumuş ve eğitim görmüş insanlar bu ülke için büyük bir tehditdir”

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir “Dileğim o ki, Hüseyin’i katleden Yezitler bir daha ortada olmasın.Tarih özellikle Cumhuriyetin ilanından sonra Yahudiler, Hristiyanlar, Museviler ve Müslümanlar hep birlikte dostça kardeşce yaşamasını biliyoruz. Dileğimiz bundan sonra hep birlikte dostca yaşamaktır.”

Alevi Kültür Derneği Zonguldak Şubesi tarafından Muharrem Yas Ay’ı nedeniyle geleneksel Aşure dağıtımı ve töreni düzenlendi. Aşure Duası değişlerle birlikte okundu, Semah dönüldü.

Alaborina Restoran’da düzenlenen etkinliğe, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, CHP Zonguldak İl Başkanı Ahmet Altun, CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, İl,İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri,CHP Belediye Meclis Üyesi Şenol Şanal,  CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanı Fikret Zaman, ANAP İl Başkanı Yalçın Kiren, ANAP Merkez İlçe Başkanı İzzet Demirci, Başkan Yardımcıları, ilçe Başkanları, Belediye İş Şube Başkanı Tahsin Atayan,Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Selma Özbay, Ontemmuz Muhtarı Şevket Can, ÖDP İl Yöneticisi Musa Altay ve yönetim Kurulu Üyeleri, Kdz. Ereğli Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı Mehmet Taştan, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan yardımcısı Adil Ateş ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Dernek başkanı Mehmet Kaplan şunları söyledi; “Alevi kültür derneği olarak Zonguldak’ta yapılan faaliyetlerimizde kentimize aleviliği bir şekilde anlatmaktır. Günümüzde Alevi dedelerinin maaş ve cemevlerine katkı anlamında çeşitli Alevi derneklerinin beklentileri vardır. “Alevi dedelerine de maaş verilsin, Cemevlerine de katkı sunulsun”diye.Bu ne Anlama geliyor, Türkiye Cumhuriyeti Alevi -sunni devlet anlayışı olacaktır. Bu ülkede İslam’ın dışında vatandaşlarımız yok mu? İnanmayan vatandaşlarımız yok mu? Tabii ki var. Onların haklarını nereye koyacağız. Buradaki akılcı çözüm bize göre demokratik toplumlarda devletin dini olmaz. Tabii ki devleti idare eden insanların inançları olacaktır. Ama devlet bütün inançlara karşı eşit mesafede durmalıdır. İbadeti kesinlikle cemaatlere bırakmalıdır ki, o zaman sorun kökünden çözülmüş olacaktır.” dedi.

 Alevi Kültür Dernekleri Kdz Ereğli Şube Başkanı Mehmet Taştan’da güne uygun konuşmasında, “Bir Muharrem ayında daha birlikteyiz. Bu gün kederdeyiz. Her Muharrem Ayının ilk 10 günü biz Aleviler için çok kederli ve yaslı gündür. Sadece aleviler için olmaması gerekiyor ama maalesef herkes bizim üzerimizde bırakıyor bunu. O gün Şehidi Kerbela Hz Hüseyin’in katledildiği gündür.O gün aşure kaynatılmaz. Bu konuda duyarlılık gösterenlere teşekkür ediyoruz. Biz Aleviler için yasını çektiğimiz 12 gün oruç tuttuğumuz 3 de Masum-u Pak’lar orucu 15 gün oruç tuttuğumuz günün 10’cu gününde aşure kaynatılmaz. Bizim için zevki sefa değildir aşure. Muharrem Ayı acıların en büyüklerinden birine tanıklık etmiştir. 680 yılının 10 Ekiminde Peygamber soyundan vahşice bir soy kırımı uygulanmıştır. Bu ay insanlık tarihinin gördüğü en büyük ve en dramatik katliamıdır. Yezit kötülüğün fesatlığın zirve halidir. Dünyadaki kötülüğün temsilinin karşılığı desek abartmış olmayız. Bu gün onu lanetle ve nefretle anıyorsak bunu bu zulmü teşhir eden açığa çıkaran mazlumlar şahı Hüseyin i Kerbela’ya borçluyuz”.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Adil Ateş’te konuşmasında, “Aşurede emeği olan katkısı olan herkesin de lokması kabul olsun. Alevilik dünyadaki ve evrendeki canlı ve cansızın bir arada yaşamasını öğreten bir inanıştır. Bunu da öğrenmek için ilim,bilim,aklın ve bilgininde esas alınması gerekir. Bilim aydınlık bir yoldur, bilgide bir güçtür. Maalesef şu anki eğitimde bilimin bilginin ergenlik olmadığı bir dönemdeyiz. Bilim ve akıldan uzaklaştıkça okumuş ve eğitim görmüş insanlar bu ülke için büyük bir tehditdir”dedi

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir‘de bir konuşma yaparak şu ifadeleri kullandı; “Özellikle her yıl planlı şekilde düzenlemiş olduğunuz bugünü, siz değerli insanlarla paylaşmak adına ben de sizlerin arasında olmaktan çok mutluluk duyuyorum. Siz Alevi dernekleri olarak bir daha böyle Yezitlerin çıkmaması adına bunu planlıyorsunuz. Bizler birbirimize gerçekten sevgi saygı hoşgörü olduğu sürece bölünmeyeceğimizi göstereceğiz. Dileğim o ki, Hüseyin’i katleden Yezitler bir daha ortada olmasın.Tarih özellikle Cumhuriyetin ilanından sonra Yahudiler, Hristiyanlar, Museviler ve Müslümanlar hep birlikte dostça kardeşce yaşamasını biliyoruz. Dileğimiz bundan sonra hep birlikte dostca yaşamaktır.” İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından aşure dağıtımı ve Kdz. Ereğli Alevi Kültür Dernekleri Şubesinin hazırlamış olduğu deyişler ve semah ekibinin gösterisi yapıldı.Alevi Kültür Derneği güne uygun Bin kişiye Aşure dağıttı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: