Demirci; “TTK , üretim yapılamaz hale getirildi”

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci riski yüksek kömür havzalarının devlet tarafından işletilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yüzde 40 zamla gündeme gelen torba yasadan TTK ve TKİ’nin özelleştirilmesinin önü de açıldı. Bu tasarının kanunlaşmasının fayda getirmeyeceğini söyleyen Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, özelleştirme girişimlerine tepki gösterdi. Soma, Ermenek gibi madenlerde yaşanan büyük iş cinayetlerinin özel sektörde meydana geldiğine dikkat çeken Demirci, yapılacak düzenleme ile ruhsatın bölünerek rezervlerin heba edileceği, iş sağlığı ve güvenliği risklerinin artacağı, büyük ölümlü kazaların yaşanmasına neden olacağını dile getirdi. Demirci, özelleştirmenin önünü açan tasarısının taslaktan tamamen çıkartılmasını istedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) özelleştirilmesini sağlayacak olan Torba Yasa düzenlemesine şiddetle karşı çıktıklarını belirten GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, TKİ’nin özelleştirilmesi ve TTK’deki taşeron uygulamaları sırasında yaşanan iş cinayetlerini sıralayarak şunları söyledi: “Artık bu uygulamalardan topyekün vazgeçilmesi beklenirken bu yeni düzenleme ile adeta yeni iş cinayetlerinin önünün açılmak isteniyor. Torba Yasadaki bu değişiklikten derhal vazgeçilmelidir.” Zonguldak kömür havzasının 170 yıllık üretim kültürüne sahip olduğunu dile getiren Demirci, “Taşkömürü, sadece Zonguldak bölgemizde olup bilinen rezerv 1,3 milyar tondur. Türkiye Taşkömürü Kurumunun yıllık üretim kapasitesi 5 milyon ton olup ülkemizin taşkömürü ihtiyacının önemli bir kısmını Zonguldak havzasından karşılamak mümkündür. Taşkömürü, koklaşabilir özelliği ile demir-çelik sektörünün ana girdisi olup sadece bu bölgede bulunmaktadır. Taşkömürü havzasında üretim jeolojik koşullardan dolayı emek yoğun olarak yapılmaktadır. Ancak son yıllarda mekanize üretimle ilgili Amasra ve Üzülmez Müesseselerinde mekanize/yarım mekanize üretim çalışmaları sürdürülmektedir” diye konuştu..

TTK , üretim yapılamaz hale getirildi

TKK’nin, özellikle 1990 sonrasında uygulanan ekonomik politikalar nedeniyle üretim yapılamaz hale getirildiğine dikkat çeken Demirci şöyle devam etti: “TTK’ya en son 2009 yılında alınan işçiler, üretim ve verimliliğe katkı sağlayarak üretimi 1 milyon 700 bin tona çıkartmış ancak yaşanan emeklilikler üretimin düşmesine neden olmuştur. Kurum mevcut durumda işçi eksikliği nedeniyle, 2016 yılındaki 911 bin ton üretimiyle ve 7 bin 625 işçi sayısıyla üretim yapamaz hale getirilmiştir. TTK’ya 2009-Ağustos 2017 döneminde toplam 4 bin 292 işçi alınırken 6 bin 101 çalışan eksilmiştir. Türkiye Taşkömürü Kurumu, işçi eksikliğinden dolayı çalışabilecek hazır ayak boylarının ancak yüzde 39’unu çalışabilmektedir. Zonguldak kömürle var olmuş bir şehir olup halen kömür madenciliği ekonomide belirleyici öneme sahiptir. TTK küçüldükçe şehir göç vermektedir. Halen işsizlerin en önemli istihdam umudu Türkiye Taşkömürü Kurumu’dur. TTK’ya işçi alınması, istihdam yaratılması Zonguldak ekonomisi ve sosyal politika açısından da büyük önem arz etmektedir.”(Evrensel)

https://www.evrensel.net/haber/335901/madende-ozellestirmeyle-buyuk-is-cinayetlerinin-onu-aciliyor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: