Enerji Bir-Sen’den Muhalefete, “TTK’yı istismar konusu yapmayın”

Memur-Sen’e Bağlı Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Sedat Güngör, günlerdir kent gündemini oluşturan ve TTK’nın özelleştirilmesi tartışmalarının yaşandığı konuya kendi cephelerinden bir anlamda iktidar cephesinden bakarak görüşlerini açıkladı.

Kentin geleceğini ilgilendiren ve TTK’nın görülmekte olan Torba Yasa’da ki tepkilere yönelik Muhalefete yönelik, konuyu istismar aracı yapmadan, düşüncelerini ve projelerini kamuoyuyla paylaşmalıdır.”dedi

İşte Enerji Bir-Sen Başkanı Sedat Güngör’ün tartışma yaratacak açıklaması;

 

“Son günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçen torba yasa ile yeniden alevlenen TTK ile ilgili görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşmak üzere siz değerli basın mensuplarının karşısındayız.

Bizler, sendika olarak TTK konusunda gerçekten en hassas davranan taraf olduğumuza inanıyorum. Çünkü TTK konusu şahsi çıkar ve menfaatlerimize alet edilmeyecek kadar önemli olduğu inancındayız.Bundan dolayıdır ki; daha öncede söylediğimiz gibi TTK ve TTK ‘nın geleceği sokaklarda değil, mutlaka ilgili bütün tarafların bir araya gelerek tabiri caiz ise KOZMİK bir odada tartışacağı çok önemli bir ÇALIŞTAY ‘da tartışılmalıdır. Buradaki esas niyette, TTK ‘nın geleceğe en verimli bir şekilde taşınabilirliği ve Taş kömürünün ülke ve Zonguldak Ekonomisine en doğru katkıyı nasıl sağlayabileceği olmalıdır. Bu KOZMİK ODA ‘da herkes teklif ve önerilerini açık yüreklilikle ortaya koymalı, sonunda burada alınacak kararada bütün taraflar bağlı kalmalı.Biz inanıyoruzki, Niyyet Hayır ise, sonuçta Hayırdır.

Bu süreçte bize göre Siyasi İktidar Tarafı TTK hakkındaki düşüncelerini artık netleştirerek ortaya koymalıdır. Muhalefet ise bu konuyu istismar aracı yapmadan, düşüncelerini ve projelerini kamuoyuyla paylaşmalıdır. Cumhuriyetin ilk şehri olan Zonguldak’taki huzur, barış ve kardeşlik ortamını bozacak bütün eylem ve söylemlerden tüm taraflar kaçınmalıdır.

Burada bahse konu olan, kurumun özdeştiği şehir; Ülke kalkınmasına katkı vermek için, yüzlerce metre yerin altındaki KARAELMASI, yerüstüne çıkarmak uğrunda binlerce şehit veren,Diğer yandan Ülke savunması içinde Teröre ve Terörizme karşı yapılan haklı mücadelede de bir çok şehit veren çok önemli ve özel bir şehirdir ZONGULDAK.Zonguldak‘ımızın Gönül Coğrafyasıda çok ama çok geniştir.Bu gönül coğrafyasıyla beraber düşünülmelidir Zonguldak.Bu gönül coğrafyasının oluşmasında tabi idir ki birinci etken TTK ‘dır.

Bunun için biz diyoruz ki, Zonguldakımızı ve Zonguldakta yaşayan yüz binleri üzecek, rahatsız edecek,  her türlü eylen ve söylemden kaçınılmalıdır.Buradan hareketle diyoruzki, Bize göre yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • TTK günün ve ekonominin şartlarına ve verimlilik esasına göre yeniden ve hızlı bir şekilde yapılandırılmalıdır.
  • Rödovans usulü verilen sahalar, TTK ‘yı Maddi ve Manevi tazminattan ve zarardan kurtaracak şekilde, ruhsatları ile beraber sahiplerine devredilmelidir.
  • TTK uzun ihale süreçlerinden kurtarılarak, Hızlı ve Rantabil hareket kabiliyetine kavuşturulmalıdır.
  • Mekanize, Yarı Mekanize ve Esnek Yarı Mekanize sistemleri mutlaka gerektiği kadar taze emek gücü ile desteklenerek üretim artırılmalıdır.
  • TTK atıl durumdaki yerlerini ve binalarını satarak hem tasarruf etmeli, hem de yatırımcıların ve şehrin önünü açmalıdır.
  • İş Sağlığı ve İş Güvenliğinden taviz verilmeden, çalışanların iş verimliliği ve işe bağlılığı mutlaka artırılmalıdır.
  • Sürülen galerilerin sondaj ve fizibiliteleri çok dikkatli ve verimliliği hesaplanarak yapılmalı verimsiz alanlarda Kaynak ve zaman israfı yapılmamalı.
  • Malzeme alımında mümkün olduğunca rekabet ortamı oluşturulmalı ve de Maden Makinaları Materyal üretiminde daha verimli hale getirilmelidir.

Bize göre TTK demek, Zonguldak demektir. Alternatifi oluşturulmadan, TTK ‘sız bir Zonguldak hayal bile edilmemelidir.Bu hassas konuyu herkes böyle bilmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Şehrin ekonomisinin ve moralinin dibe vurduğu,Ülkenin etrafının Emperyalistler tarafından kuşatılmaya çalışıldığı hassas bir  dönemde,

Şehrin ve ülke barışına katkı sunmak konusunda, siyasi iktidarın daha çok sorumluluk alması gerektiği inancındayız.Niyyetimiz üzüm yemek olmalı, bağcıyı dövmek değil.Bu sorumluluk bilinci ile sendika olarak bir kez daha, sizlerin aracılığı ile taraflara sesleniyorum.TTK hakkında kapalı kapılar ardında bir karar vermeden,Gelin TTK ‘yı mutlaka bütün bileşenleriyle birlikte, bir KOZMİK ODA çalışması ile masaya yatıralım. Enine boyuna görüş ve önerilerimizi sunalım. Herkes tabiri caiz ise eteğindeki taşları ortaya döksün.O masada sonunda bir karar alınsın ve o kararada herkes bağlı kalsın.Tabiki alınacak bu karar, Adaletli ve Kabul edilebilir olsun.Bu adımı atması gerekende hiç şüphesiz Devlettir, iktidardır.  ENERJİ BİRSEN olarak bizler, üyelerimizin çalıştığı örgütlü ve yetkili olduğumuz bütün kurum, kuruluş ve işyerlerinde huzur, barış ve kardeşliğin hakim olmasını istediğimiz gibi, verimliliği artırmakta olmazsa olmazımızdır.

Reklamlar

One comment

  1. […] Memur-Sen’e Bağlı Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Sedat Güngör’den geldi.( https://susmagazetesi.com/2017/10/31/enerji-bir-senden-muhalefete-ttkyi-istismar-konusu-yapmayin/) dan da […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: