Demirci; “58’inci madde bize ölümü dayatıyor”

Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ve alt komisyona havale edilen Torba Yasa içerisinde

TTK ve TKİ’nin özelleştirilmesinin önünü açacak olan 58. Madde protesto edildi. https://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem26/yil01/ss502.pdf

Binlerce madenci,  siyasi iktidara seslenerek, 58. Maddenin geri çekilmesini istedi. GMİS öncülüğünde gerçekleştirilen kitlesel basın açıklamasında konuşan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, “Buradan 550 milletvekiline sesleniyoruz.Lütfen Meclis Genel Kurulu’nda 58’inci maddeyi kabul etmeyiniz.Biz üretmek istiyoruz, insanca çalışıp insanca yaşamak istiyoruz.Maden Kanunu’nda daha önce yapılan değişikliklerle en düşük ücreti iki asgari ücrete çıkartan, hafta tatilimizi iki gün yapan ve son sözleşmemizde bize katkı veren Hükümetimize bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Ama bakınız bunların hiçbir anlamı kalmıyor.58’inci madde bize ölümü dayatıyor.”dedi

Madenci Anıtı’nda yapılan basın açıklamasına; CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Zeki Çakan, CHP eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Belediye Başkanları, CHP il Başkanı Ahmet Altun, MHP il başkanı Hamdi Ayan, Saadet Partisi il başkanı Sadık Kar, BBP il Başkanı Taner Yıldırım, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci,KESK,Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen başkan ve yönetim kurulu üyeleri, siyasi parti il ve ilçe başkanları sivil Toplum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda madenci ve vatandaşlar katıldı.

Basın açıklaması öncesi GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, 58. Maddenin geri çekilmesini ve maden iş kolundaki çalışma koşulları değindi.Sık sık “İşte Madenci İşte Zonguldak,” “Ankara şaşırma sabrımızı taşırma”, “Madenci Feneri sönmeyecek”, “Haklıyız,güçlüyüz, kazanacağız”, “Bu daha başlangıç Mücadeleye devam” diyerek Ankara’ya mesaj veren sloganlarla desteklenen Mutlu’nun konuşmaları https://youtu.be/bZona8I4708 sonrasında kürsüye

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci geldi

Demirci şu konuşmayı yaptı;

“Sevgili kardeşlerim maden işçileri olarak, Emeğin Başkenti’nde ve bölgede yaşayan insanlar olarak, her yanlış yaptıklarında ya da yapmak istediklerinde Hükümetleri ve siyasi iktidarları uyardık.170 yıllık üretim kültüründen, vatan ve millet sevgisinden aldığımız tecrübeyle uyarılarımızda hep biz haklı çıktık.Ve bugün herşeye rağmen üretmeye, ülkemize hizmet etmeye devam ediyoruz.Sevgili kardeşlerim, değerli dostlarımız,1990’da uyardık, 1994’te uyardık-2004’te uyardık. 2009 yılından bu yana da Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda izlenen yanlış politikalara karşı mücadele veriyoruz.TTK’da işçi sayımız sürekli azalıyor, üretim düşüyor.Tarihimizin en az sayıda işçisiyle çalışıyoruz.

Yeni işçi alınmıyor ve TTK göz göre göre zarara sürükleniyor.Buna rağmen, sanki zarar bizden kaynaklanıyormuş gibi zarar rakamlarını anlatarak TTK’yı satmaktan, kapatmaktan söz ediyorlar.2010 yılından bu yana TTK Genel Müdürlüğü’nün işçi talebine cevap vermiyorlar.En son 2014 yılında 4 bin 600 işçi talep edildi ama Bakanlık izin vermedi.

Sevgili kardeşlerim,Bildiğiniz gibi 2016 yılında Karadon’da envanter çalışması yapıldığını öğrendik ve tepkimizi ortaya koyduk.Paneller, toplantılar düzenledik ve kendi çözüm önerilerimizi anlattık.14 Temmuz 2016 tarihinde buradan, Madenci Anıtı’ndan hep birlikte seslendik.

“Halktan kopuk siyasetçiler sorunlarımızın Ankara’ya taşınmasını engelliyor”

Ancak 15 Temmuz hain darbe girişimiyle, vatan ve millet olarak daha büyük bir belaya karşı mücadele vermek zorunda kaldık.Bu dönem içinde de her fırsatta TTK ve Zonguldak sorunlarını Ankara’ya aktarmaya çalıştık.Sorunlarımızı Ankara’ya taşıması gereken özellikle iktidar partisi milletvekillerimiz, ne yazık ki başarılı olamadılar.Halktan kopuk siyasetçiler sorunlarımızın Ankara’ya taşınmasını engelliyor.Hatta bazen yanlış bilgiler veriliyor.İşte böyle zamanlarda, biz çeşitli etkinlikler ve eylemler yaparak sesimizi Ankara’ya, siyasi iktidara, Hükümete ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne doğrudan duyurmaya çalışıyoruz.İşte böyle bir dönemde yine buradayız.

Hükümet bir Torba Yasa Tasarısıyla Maden Kanunu’nda değişiklik yapmak ve Türkiye Taşkömürü Kurumu’yla, Türkiye Kömür İşletmeleri’ni küçük parçalar halinde özelleştirmek istiyor.Bakınız madde çok açık ve yoruma gerek yok.

  1. Madde şöyle diyor; “Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir”.

Bakınız yetki TTK Genel Müdürlüğü’ne veriliyor.Ruhsat küçük parçalara bölünüyor ve maden sahaları satılıyor.

Yasa metninde “ihale etmek” deniliyor.

“İnşaat şirketine madende iş verdiler”

Birincisi, kurum yönetimi ile işçiler ve sendika karşı karşıya getiriliyor. Bizim kavga etmemiz isteniyor.

İkincisi sahalar küçük parçalara bölünüyor. Yani daha küçük şirketlerin alıcı olması isteniyor. Çünkü bizim yıllardır söylediğimiz gibi bu sahaları müessese veya işletme bazında işletebilecek, yeraltı tecrübesi olan ve kurumsal yapısı güçlü maden şirketleri yok.Şimdi,özelleştirme için sıradan şirketlerin önü açılıyor.Üçüncüsü, ruhsatlar verildiği için sahalarda TTK’nın hiçbir sorumluluğu kalmıyor.Yani TTK, sahaları ve şirketleri denetleyemeyecek.Devletin başka birimleri, yani bu sahaları hiç tanımayan kurumlar bu şirketleri denetleyecek.TTK ve TKİ gibi kurumlar, şirketleri ve sahaları denetlerken yaşadığımız faciaları düşünün.Şimdi bundan daha kötüsünü yani bize doğrudan ölümü dayatıyorlar.

Evet, Sevgili Kardeşlerim,2004 yılında taşeron uygulamasına karşı çıktık.Madencilik tarihinde görülmedik kazalara neden olabilir dedik, eylemler yaptık.Bizi dinlemediler ve zorladılar.İnşaat şirketine madende iş verdiler.2010 yılında Karadon’da 30, 2013 yılında Kozlu’da 8 arkadaşımızı kaybettik.Mekanları cennet olsun.Yazık, günah değil mi.Hiç olmayacak yerlerde kazalar yaşandı.

“Hükümeti uyardık. Buradan Hükümete, siyasi iktidara sesleniyoruz”

Sonra Zonguldak’ta büyük bir miting yaptık. Emeğe saygı, taşerona hayır, dedik.Hükümeti uyardık.

Biz, TTK’da taşeron faciasından kurtulduk ama Soma’da 301 arkadaşımızı koruyamadık.Çünkü bizi dinlemediler ve madencilik sektörü kâr hırsına yenildi. Buradan Hükümete, siyasi iktidara sesleniyoruz;58’inci Maddeyi tasarıdan çıkartınız.

Buradan 550 milletvekiline sesleniyoruz.Lütfen Meclis Genel Kurulu’nda 58’inci maddeyi kabul etmeyiniz.

Biz üretmek istiyoruz, insanca çalışıp insanca yaşamak istiyoruz.Maden Kanunu’nda daha önce yapılan değişikliklerle en düşük ücreti iki asgari ücrete çıkartan, hafta tatilimizi iki gün yapan ve son sözleşmemizde bize katkı veren Hükümetimize bir kez daha teşekkür ediyoruz.Ama bakınız bunların hiçbir anlamı kalmıyor.58’inci madde bize ölümü dayatıyor.

Kurumsal yapısı güçsüz, zayıf şirketler yerin yüzlerce metre altında gazlı ocaklarda çalışamaz.Ruhsatı ve sahaları bölmeyiniz.Biz, bunun yanlış olduğunu bedel ödeyerek öğrendik.TTK ve TKİ’nin denetimi ve tecrübesine rağmen yaşadığımız kazaları;Karadon-Kozlu-Soma-Ermenek, Şırnak ve diğerlerini unutmayınız.İşte bunun için biz yeraltı maden işletmeciliği devlet eliyle yapılsın diyoruz.Kömürümüze kan bulanmasın, cenazemiz yol kenarlarına, hastane önlerine bırakılmasın.

“Ruhsatların bölünmesi, ocakların cenazelerimizin üzerine kapatılması demektir”

Ruhsatların bölünmesi, sahaların küçültülmesi ve küçük şirketlerin önünün açılması bu madenlerin ve ocakların cenazelerimizin üzerine kapatılması demektir.Biz, sesimize kulak veren CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeliye; TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda bize destek veren milletvekillerine, Sendikamıza gelen MHP il Teşkilatı, Saadet Partisi, Vatan Partisi ve desteğini açıklayan diğer partilerimize, demokratik kitle örgütlerimize, Sivil Toplum Teşkilatlarımıza ve işçi-memur kardeş sendikalarımıza, Belediye Başkanlarımıza, muhtarlarımıza, kalbi bizimle atan tüm dostlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.İnanıyoruz ki, birlikte mücadelemizle bu gerçekleri, başta Hükümet olmak üzere tüm kamuoyuna ve dünyaya anlatacağız.

Bülent Ecevit Üniversitesinin hazırladığı rapor doğrultusunda TTK’yı ayağa kaldıracak, ülkemize ve milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.Doğruları beraber anlatıp beraber başaracağız.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: