Karaelmas satranç spor kulübü bir eksikliği gideriyor

Zonguldak’ta Satranç sporunu sevdirmek ve her düzeyde sporcu yetişmek amacıyla geçtiğimiz Eylül Ay’ında çalışmalarına başlayan Karaelmas satranç spor kulübü yetkileriyle konuştuk.Satranç hocalarından Levent Taner Susma’ya verdiği bilgide şu düşünceleri paylaştı. “Karaelmas satranç spor kulübümüzü Eylül ayında açtık. Öğrencilerimizi başlangıç orta ve ileri düzey olmak üzere gruplandırdık yaş guruplarımız var öncelikli hedefimiz Zonguldak’ a satranç alanında hizmet verebilmek, bu alanda bir eksikliği giderebilmek.

Amacımız hem öğrenciler mutlu olsunlar, hem zamanlarını güzel değerlendirsinler hem de hobi olarak satranç alanında kendilerini geliştirsinler. Satranç ‘ın öğrencilerimize katkılarını görüyoruz.  Sabretmeyi öğretiyor, karşısındaki öğrenciyle centilmence mücadele etmeyi öğretiyor, bilgilerini geliştiriyor, öz güveni arttırıyor, değişik gruplardaki arkadaşlarla birlikte olup, farklı kişilerle tanışma imkanı tanıyor . Turnuvalarımız olduğu zaman turnuvada yarışma imkanı yaşayacaklar. Hedefimiz genç Zonguldaklılara satranç’ ı sevdirmek ve satranç sporunda gelişmelerini ,ilerlemelerini sağlamak. Bu noktada hizmet edebilirsek ne mutlu bize.

Amacımız gençlerimizi yararlı faaliyetlerle, zamanlarını iyi değerlendirmeleri ve topluma katkı sağlayacak bireyler haline getirmek,hemde düşünsel yapılarını geliştirmek,satrançla  edinecekleri bilgileri bir şekilde hayatlarına aktarmalarına yardımcı olmak. Bu etkinliği öğrencilerimizle birlikte sürdürmeyi hedefliyoruz. Yapabildiğimiz sürece ,elimizden geldiği sürece öğrencilerimiz, velilerimiz devam ettiği sürece katkı yapmayı hedefliyoruz. Bir eksikliği giderdiğimizi düşünüyoruz. Zonguldak’da yoktu daha önce bir ilk oldu bu umarım bu alandaki açığı, eksikliği giderebiliriz.

Hedefimiz arkadaşlarım Hakan Çakmak,Can Albuz hocam ve ben Levent Taner federasyondan bu yetkilerimizi aldık kulüpleşme yolundayız, kulüpleştiğimiz zaman takımımız da olacak, artık bir takım olarak da satranç’ a devam edeceğiz .

Öğrencilerinin, yaş sınırlaması dört yaştan itibaren başlıyor diyen,Taner şu bilgileri paylaştı, “Satranç öğretmeye ki zaten dünya satranç federasyonları da satranç yaşı için ideal öğrenme yaşının dört ile altı yaş arasında başlanmasının uygun olacağını öngörüyorlar. Biz de dört yaşından itibaren öğrencilerimizi kabul ediyoruz. Lise ye kadar şu anda öğrencilerimiz var, yetişkinlerden de talep olursa onlarla da tabi satranç geliştirme çalışmalarımızı yapabiliriz. Yaş gurubumuz dört yaştan başlayarak on sekiz artıya devam. Derneğimizi kurduk aynı zamanda da kulüp olacağız. Kulüp olduktan sonra tabi her kulüpte olduğu gibi, bizimde bir takımımız olacak. Kulüpler en az sekiz oyuncudan oluşuyor kulübümüzün içerisinde yetişkinler olabildiği gibi, gençler bayan ve çocuk kategorisinde oyuncular bulunması gerekiyor. Bu kategorilerde biz oyuncularımızı yetiştireceğiz,bir takım içerisinde olacaklar, takım ruhunu yaşayacaklar, gurupla birlikte hareket edecekler ,mücadele gücünü geliştirecekler ve takım olarak Zonguldak ilindeki diğer takımlarla birlikte klüpler arası maçlara katılacağız.  Başarı durumlarına göre belki ilimizi temsil etme hakkı kazanacağız.

Ailelerden olumlu tepkiler aldığını ifade etti ve şöyle dedi, “Tepkileri genelde hep olumlu oldu. Ailelerimizin büyük çoğunluğu bunun bir ihtiyaç olduğunu, bir eksiklik olduğunu, çocuklarımıza bu konuda bir seçenek bulamıyorduk açmış olduğunuz kulüp çok iyi oldu,  şimdi artık zamanlarını geçirebilecekleri, satranç’ a olan ilgilerini geliştirebilecekleri bir kulüp olduğu için mutlu olduklarını belirttiler ve bu durumdan dolayı da çocuklarını getiriyorlar. Bunun yanı sıra öğrencilerimizin özgüvenlerini arttıran bir etkinlik, artı bir sosyal faaliyet çocuklarımız serbest zamanlarda vakitlerini internet tablet gibi yerlerde değerlendirmek yerine, kendileri gibi çocuklarla satranç oynayabiliyorlar, artı farklı sosyal kişilerle birlikte oluyorlar ,sosyalleşmeleri artıyor.

Velilere de çağrı yapan Karaelmas satranç spor kulübü yetkilileri, “Velilerimizin en büyük sıkıntısı günümüzde bu sanal iletişim kuruyorlar, bilgisayar karşısında zaman geçirdiklerini söylüyorlar, oysa ki  şu anda canlı bir iletişim içerisindeler, hem bizlerle, hem kendi yaşıtlarıyla birlikteler  bu alanda katkı veriyor gençlerimize. Bunun ötesinde başka bir katkı getirdiği alan  turnuvalara katıldıkları taktirde, takım olma bir gurup ruhuyla hareket etme, biz bilincini geliştiriyor sadece kendisi değil, takım için birlikte hareket etmeyi öğreniyor.”diye ifade etti

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: