Direnişteki Madencilerle dayanışma büyüyor

Türkiye Gıda Sanayii İşçileri Sendikası  eylemdeki Maden İşçileriyle ilgili dayanışma mesajı yayınladı, “ÖZELLEŞTİRME, ÖLÜM ve KÖLELİK DEMEKTİR! YER ALTINDA DİRENEN 2 BİN MADEN İŞÇİSİNİN YANINDAYIZ!”

“Hükümetin, torba yasa ile Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu özelleştirme girişimlerine karşı, 2 bin maden işçisi ocaktan çıkmama eylemi başlattı. Gece 24.00-08.00 vardiyasında çalışan işçiler, sabah mesaileri bitmesine rağmen yer üstüne çıkmadı. Maden işçileri TTK’nın Üzülmez, Gelik, Karadon, Amasra ve Kandilli ocaklarında eylemlerine ve direnişlerine devam ediyor.

Ülkemizi yöneten siyasi irade, son 15 senede Cumhuriyet tarihinin en çok özelleştirmesini hayata geçirdi. Onlarca kamu kuruluşu, yabancı ve yerli sermayenin talanına açıldı. Yine en son TEKEL işçileri, özelleştirmenin çalışma hayatında yarattığı olumsuzlukları en ağır şekliyle yaşadı. Özelleştirme demek, emekçilerin yaratmış olduğu birikimlerin, doğrudan sermayeye aktarılmasıdır. Maden sahalarının özelleştirilmesinin acı örneklerini ise iş cinayetleri ve işçi katliamları ile yaşıyoruz. Cumhuriyet tarihinin en büyük işçi katliamlarından olan SOMA katliamı, özelleştirmenin faturası olarak çıktı. Yine geçtiğimiz haftalarda Şırnak’ta 8 maden işçisinin iş cinayetinde hayatını kaybetmesi özelleştirmenin bir sonucudur. Özelleştirme; işsizliğin, kayıt dışı çalışmanın, yoksulluğun, sendikasızlığın, taşeronlaştırmanın, ağır ve esnek çalışma koşullarının önünü açmaktır. Kısacası özelleştirme, işçi sınıfı ve emekçiler için ölüm ve kölelik düzenidir.

Yerin altında 2 bin maden işçisinin ölüm ve kölelik düzenine karşı vermiş olduğu onurlu mücadele, Türkiye işçi sınıfının mücadelesi ve direnişidir. Tüm işçileri, sendikaları, meslek örgütlerini, emekten yana siyasi partileri ve Türkiye halkını maden işçilerine omuz vermeye çağırıyoruz. Direnişçi maden işçileri yalnız değildir!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: