Hayat felsefesi (2)

Bir torba(!) yasa ile daha yasama sistemine ve yasaların ruhuna aykırı kanun düzenlemesi yapılıyor TBMM’de. Kanun tasarısının 58. Maddesinin 20 Ekim 2017 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelere GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ve Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska da katılmışlar ve maddenin tasarıdan çekilmesi için girişimde bulunmuşlar.

Tasarıdaki 58. Madde şöyle: Türkiye Taş Kömürleri ve Türkiye Kömür İşletmeleri uhdelerinde(yetki ve sorumluluklarında) bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir.

Bu ne demektir? İster kendi işletir, ister bir veya daha çok firmaya işlettirir veya ruhsatları satarak mülkiyetinden tamamen vazgeçerek devreder.

Konu Zonguldak açısından çok önemlidir. Böylece Zonguldak var veya yok olma noktasına gelmektedir. Öyle bir sonuç doğacak ki; Türkiye halkı ve dünya bunu çok pahalıya ödeyecek! Özel işletmeler için asıl ve ana hedef sadece kâr-gelir elde etme olduğundan insan kaybı, doğa kaybı ve mali kayıplar zirveye çıkacaktır. Zira sektör, insana, doğaya verdiği zararlara karşı gözlerini tamamen kapalı tutmaktadır. 150 yıl önce de, 100 yıl önce de ve bugün de anlayış aynıdır! Hiç değişmemiştir.

Olay hakkında çeşitli kitle örgütleri bildiriler yayınlıyorlar, GMİS’de bildiriler yayınlıyor ve miting de yaptı. Mitinge CHP milletvekilleri, diğer partililerin temsilcileri, sendikalar ve vatandaşlardestek verdiler.

Ortak düşünce ve karar “Türkiye Taşkömürleri  Kurumu özelleştirilemez”.

TTK ise 1991’den buyana(büyük grev sonrası) adım adım küçültüldü, 45-50 bin olan işçi sayısı 7 bine kadar düştü. Mevcut işçiler sistemi yaşatmak için çalışıyorlar; üretim için değil.

Peki, özelleştirme çözüm mü? Çözüm değil. Dünyanın hiçbir ülkesinde TTK koşullarında maden sahaları özel sermaye tarafından işletilmiyor. Çünkü işletmek zor, işletmek pahalı ve işletmek kârlı değil. Bu şartlarda neden özel sermaye işletsin? Tek yolu var; devlet destekli olmak kaydıyla. Devlet bu işletmeleri sübvanse edecek. Yani TTK’nın zararına katılacak ve özel işletmelere fiyat garantisi verecek. Bu durumda işletme kurullarının, kalitesinin ve standartlarının denetimi TTK’ya ait olur.

Tabii burada önemli sorun çalışanların pozisyonu. Çalışan işçiler taşeron işçisi olmamalı, doğrudan ilgili firma elemanı olmalı ve sendikalı olabilmelidirler. Böylece yönetim ve denetim üçayak üzerinde olacak; denge, destek ve gerekirse köstek hukuku işleyecektir.

Fakat çok önemli bir sorun var ve bu sorunu devlet, hükümet, sendika ve kamuoyu atlıyor. Sorun, bölgedeki TASMAN sorunudur ve tüm Batı Karadeniz’i kapsamaktadır. Yıllar önce Zonguldak’ın İncivez Mahallesi tepelerinde ve okullar bölgesinde çökmeler üzerine Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Hakan Kutoğlu’nun sunumundan Zonguldak’ın ne kadar “tehlike altında” olduğunu öğrenmiştik. Bu olgu 1975 yılından buyana Zonguldak ve Türkiye’nin gündemindedir. Zira bölgedeki jeolojik yapı yaşamı tehdit ediyor ve kömür tabakaları kalın kireç taşı katmanlarının altındadır. İşte bu kireç taşı katmanları kömür işletmeciliği ve diğer nedenlerle su ile karşılaştıklarında erime tehlikesi ve çökme tehlikesi taşıyor. Ve bu tehdit o kadar yüksekti ki, Zonguldak derhal boşaltılmalıydı. Ama bu düşünce ve tespit kısa zamanda unutuldu. Ne devletin aklına geliyor ne kamuoyunun!..

Yapılan tasman tespitlerinde, Kozlu ve Üzülmez çok tehlike altında, Kilimli daha az tehlike altındadır. Bu durumda yeniden ve kesin tespitlere ihtiyaç vardır. Gerekirse havzalarda kömür işletmeciliğine son verilir. Eğer sürdürülecekseTTK’nın yönetim ve denetim şekli değişmeli ve halk temsilcilerinden(Zonguldak’ın her mahalle ve köyündenbirer uzman) oluşan bir “genel kurula” devir edilmelidir.

EVVELÂ EMNİYET!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: