Gazeteciler Makine bıraktı, Polisin tutumu kınandı

Zonguldak’lı gazeteciler Zonguldak Emniyet Müdürlüğü önüne gelerek Zonguldak Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı’yı protesto etti. Fotoğraf makinası ve kameralarını Emniyet Müdürlüğü önüne koyan gazeteciler, geçtiğimiz günlerde yaşanan banka dolandırıcılığı olayında görüntü almak isteyen Pusula ve DHA muhabiri Cüneyt Özfidan’a yönelik saldırıyı ve akabinde Metin Turanlı’nın yaptığı açıklamayı protesto ettiler.

Turanlı, geçtiğimiz günlerde polis memurunun darp ettiği gazeteci Cüneyt Özfidan’ı darp etmiş, olayın ardından Emniyet Müdürü Turanlı ise gazetecilerin yelek giymedi gerektiğini kendisinin de bir kaç gazeteciyi pataklamak istediğini söylemişti.

Zonguldak’ta gazeteciler emniyet binası önüne giderek makine bırakma eylemi yaptı. Kent merkezinde önceki gün bir gazetecinin polis memuru tarafından fiziki müdahaleye uğradığı iddiasıyla emniyet binası önünde toplanan gazeteciler makinelerini yere bırakarak eylem gerçekleştirdi. Gazeteciler adına açıklamayı Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık yaptı.

Akbıyık, “Bugün burada üzücü bir olay için Emniyet Müdürlüğü’nün önündeyiz. Gazeteci meslektaşımıza bir polis memuru tarafından fiili saldırı yapılmıştır. Görevini yapması engellenmiştir. Tanınan ve bilinen bir muhabir olmasına rağmen, önemli bir gazetenin yazı işleri müdürlüğü görevini sürdürürken hem de ulusal haber ajansında görev alan bir arkadaşımıza yönelik bir saldırı yapılmıştır. Bizler gazeteciler olarak kamu görevi yapıyoruz. Halkı aydınlatıyoruz, bilgilendiriyoruz. Bu saldırının bir polis memurundan gelmesi bizi gerçekten üzmüştür. Kolluk kuvvetleri bizim her zaman için güvencemizdir. Zonguldak’ta zaman zaman gazeteci meslektaşlarımız saldırıya uğruyor. Biz burada kolluk kuvvetlerine güveneceğiz. Bizim üzerimize düşen konular varsa her zaman yapmak için hazırız ve yapmaya da devam edeceğiz. Sessiz bir eylem yaptık. Muhabir arkadaşlarımız makinelerini yere bıraktı” diye konuştu. Gazeteciler, eylemin ardından makinelerini yerden alarak alandan ayrıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: