Maden ve metal işçileri resim sergisi açıldı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ile Zonguldak Fotoğraf Derneği’nin (ZFD) 4 Aralık Dünya Madenciler Günü etkinlikleri çerçevesinde ortaklaşa düzenlediği İrfan Ertel’in “Maden ve Metal İşçileri” konulu resim sergisi 5 Aralık 2017 tarihinde Zonguldak Tekel Güzel Sanat Galerisi’nde açıldı.  Serginin açılışına Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Azar, Zonguldak Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan İnan, GMİS Genel Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreteri Satılmış Uludağ, Amelebirliği Başkanı Osman Balamir, GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri, maden işçileri ve sanat severler katıldı.

Vali Ahmet Çınar, Belediye Başkanı Akdemir, Rektör Azar ve GMİS Genel Başkanı Demirci’nin birlikte açılışını yaptıkları sergide 50 adet yağlı boya resim sergileniyor.

Açılış törenin ardından sergiyi gezen Vali Çınar, Ressam İrfan Ertel’den resimlerle ilgili bilgi aldı.Sergiyi gezen Vali Çınar, anı defterine sergiyle ilgili düşüncelerini yazdı.

Çınar şunları söyledi; “Alınteri ile özdeşleşmiş madenci kardeşlerimizin şiirleri, romanları, filmlere konu olmuş, duygu yoğunluğu yüksek, çilekeş hayatlarını özetleyen tablolardan, eserlerden oluşan sergiden dolayı sanatçı kardeşimiz İrfan Ertel’i kutluyorum. Bu serginin maden işçileriyle özdeşleşen Zonguldak ilimizde açılması da ayrı bir anlam taşıyor. Maden işçilerimizi her türlü kazadan Allah korusun. Bu vesile ile 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyorum.”

Ardından sergi hakkında bilgi veren ressam İrfan Ertem, maden ve metal işçilerinin zorlu yaşam koşullarını anlatan sergiyi açmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Sergide 27 Kasım 2017 tarihinde TTK Karadon Müessesesi’nde meydana gelen kazada şehit olan madenciler İsa Çeltik ve Cafer Tepebaşı’nın karanfil süslü fotoğrafları da yer alıyor.

Sergi 10 Aralık 2017 tarihine kadar açık kalacak.

İrfan Ertel ile Susma Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Bahaddin Arı’nın 10 Temmuz 2017’de yaptığı Röportajı okumak için:

https://susmagazetesi.com/2017/07/10/ertel-ruhi-su-turkulerini-iscilerle-soyleyerek-bugunlere-geldim/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: