Hayat felsefesi (4)

Toplumsal sorunların çözümünü günlük olgular üzerinden ve/veya temel düşünceler üzerinden çözmeye çalışıyoruz. Günlük olanlar, sistemin yarattıklarını düzeltmek için önerilen finansal, sistemsel veya fiziksel sağlanabiliyor. Oysa egemenler bu önerilere bile tahammül edemiyor ya önerenleri dışlıyorlar veya güç göstererek sindirmeye çalışıyorlar.Yetmezse, çıkarları için akıllarına gelen ilk çözüm, savaş! Yalnız bir değişiklik oldu, bu emperyalist ve büyük devletler son zamanlarda savaşlara direkt olarak girmiyorlar, fakir ve cahil kitleleri kullanarak “vekâlet savaşları” yaptırıyorlar. Bugün Ortadoğu’da, Afrika’da ve Uzak Doğu’da olan savaş şekli budur.

Temel çözüm üretmek için girişimde bulunsak neler olur acaba?

Bizim “DEVLETE VE ORTADOĞU HALKLARINA VE BİLHASSA PKK’YA ÖNERİMİZ” bu vekâlet savaşlarından kaçınmak, emperyalistlerin kumpasına düşmemek ve barış içinde yaşamak için her türlü özveriyi göstermektir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde de söyleyecek sözlerimiz var. Zira yurttaşların içinde bulunduğu sıkıntıların birinci sorumlusu devlettir, ikinci sorumlusu ise sermayedir. Önce devlet, halkını her türlü sıkıntıdan korumak için gereken özeni göstermelidir.

Nedir bugünkü temel sıkıntılar?

  • İşsizlik: İşsizlik resmi olarak yüzde 10, fiili olarak yüzde 40 civarındadır. Zira kadınların önemli bir bölümü “ev kadını” rolünde yaşamakta ve tüm ekonomik sıkıntı erkeklerin sırtına yüklenmektedir. Bu sonuç da açlığı, yoksulluğu, eğitimsizliği, kültürsüzlüğü, şiddeti, kadına şiddeti, adi ve mali suçları körüklemekte; kötülüklerin anasını yaratmaktadır. Bugünkü iş potansiyeli itibariyle 20 yaşından büyük herkese iş bulunabilir. Yapılacak ilk iş günlük çalışma saatini 5-6 saate indirmek ve tüm işyerlerinin emekçi sayısı ihtiyaçlarını sağlıklı şekilde hesaplayıp yerleştirmek!
  • Devlet ekonomik kalkınmamız için mi, enerjide dışa bağımlık nedeniyle mi veyabaşka nedenlerle mi tutturmuş 80 tane termik santral daha yapacağım diye! Çıksınlar açıklasınlar! Türkiye’nin elektrik üretimi ne, kaynakları ne, alternatif kaynaklar ne? Ne kadar KWh elektriğe ihtiyaç var, ne zaman ne kadara çıkacak? Bunun için çevreye en az zararlı kaynaklar ve tasarruf olanakları nedir? Bilelim. Neden alınan her karar halka dayatılıyor? Karşı çıkınca da terörist, hain gibi suçlamalar yapılıyor. Sanki halk aptal! Devleti yönetenler her şeyi bilen “tanrı”! Sanki devlet doğal bir varlık, halk soyut bir varlık! gibi değerlendiriliyor. Unutmayın! Önce insan vardı, devlet daha 5000 yıllık bir soyut varlık! Yani devlet halk için var; devlet olmasa da olur…
  • Toplum ne kadar sağlık alt yapısına sahip olsa da, nedense sağlıklı bir seviyeye ulaşamıyor. Neden? Çünkü sağlıktan rant elde edilmeye çalışılıyor(En doğal haktan); hastaneler paralı hale geliyor, doktorlar en çok para için çalışıyor, GDO’lu ürünler her geçen gün artarak ithal ediliyor, satışa sürülen ürünlerin sağlık kalitesi şüpheli, toplum fakirleştikçe ucuz geçinmeye çalışırken kalitede ucuzlatılıyor veya yeteri kadar miktarda da alıma kavuşamıyor. Sonuç felaket!
  • Aslında esas sorun şu? Devlet gerçekten halkın devleti mi? Sadece sermayeye hizmet için mi var? Sadece yerli sermayenin mi emrinde? Yoksa, aslında yerli sermaye diye bir şey yok mu? Tüm hizmetler uluslararası ve emperyalist sermaye için mi? Vatandaş bu soruların yanıtını bulmalı…

Çin son sıkıntılarından “nitelikli üretimle” çıkmaya karar verdi.

Özgürlük ve bağımsızlık olmadan hiçbir şey olmuyor.

Reklamlar

One comment

  1. Mehmet Işık · · Cevapla

    Yüreğine sağlık arkadaşım harika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: