“Afetlerde Kriz Ve Risk Yönetimi”Paneli düzenlendi

BEÜ Başbakanlık Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(Afad) Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen “Afetlerde Kriz Ve Risk Yönetimi” Konulu Konferans Verdi

Zonguldak Vali Yardımcısı Ahmet Karakaya, AFAD İl Müdürü Ahmet Güngör, Üniversite Rektör Yardımcıları, hocaları ve öğrencilerin dinleyici olarak katılımları ile gerçekleşen konferansta Taşdelen; afetlerin doğal kaynaklı ve insan kaynaklı olmak üzere iki kaynaktan ortaya çıktığını, Türkiye’nin bu iki kaynak açısından da içinde bulunduğu sosyo- coğrafi konumu nedeni ile büyük risk altında olduğunu belirtti.

AFAD’ın Kamu Kurumları, STK’lar ve özel sektörü bir afet ve acil durum karşısında koordine etmek ve yönetmekle görevli olduğunu belirten Taşdelen, bir afet durumu doğmadan önce bu konuda hazırlıklı olmaya, riskleri ve zararları azaltma konusuna öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı. Krizler oluştuğunda ekonomik büyüklük olarak hazırlıksız olmanın ekonomik zararı en az 7 kat arttırdığını,  insan unsuruna ilişkin zararın ise telafisi mümkün olamayacak boyutlara ulaşabileceğini belirtti.

Taşdelen, ulusal boyutta farklı planlamalarla zarar azaltma, müdahale ve iyileştirme planları hazırlıkları ile AFAD’ın afetler karşısında daha dirençli bir toplum oluşturma çerçevesinde yaptığı çalışmalardan bahsetti. Ancak bazı afetlerin ulusal boyutların çok ötesine geçtiğini vurgulayan Taşdelen, Suriye Krizi gibi vakalar karşısında uluslararası işbirliği ve yük paylaşımının gerekli olduğunu ve bunun olmazsa olmaz bir şart olduğunu beyan etti. Taşdelen konuşmasında, geleceği planlarken geçmiş deneyimlerden de dersler çıkartarak, oluşabilecek risklerin planlanmasının göz ardı edilemeyeceğinin altını çizdi. Bu kapsamda Türkiye Afet Bilgi Bankası(TABB), Türkiye Afet Yönetimi Strateji Planı(TAYSP), Türkiye Afet Risk Azaltma Planı(TARAP), Türkiye Afet Müdahale Planı(TAMP), Türkiye Bütünleşik Afet Risk Haritaları gibi kamu gücünü doğru organize etmek, verimliliğini ve etkinliğini artırmak adına birçok proje çerçevesinde hazırlık yapıldığını vurguladı.

  1. Dünya Savaşından bugüne kadarki en büyük mülteci hareketi ile karşı karşıya bulunduğumuzu, bunun Ülkemizin hemen sınırında gerçekleştiğini belirten Taşdelen, Ülkemizin bu duruma duyarsız kalamayacağını belirterek bu konuya ilişkin geniş kapsamlı açıklamalarda bulundu. Bu göç krizini önlemede AFAD Geçici Barınma Merkezleri’nin rolüne dikkat çeken Taşdelen, yoğun katılım ve ilginin olduğu konuşmasının son kısmında katılımcıların sorularını cevapladı.

Konferans sonunda BEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Azar, AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen’e Devrek Bastonu ve Üniversitenin, çeşitli armağanlarını takdim etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hale Sayan Özaçmak Sayın Taşdelen’e günün anısına Üniversitemizin plaketini takdim etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: