Hayat Felsefesi (6)

Türkiye ekonomisinin yüzde 2017 üçüncü çeyrekte 11’in üzerinde büyüdüğü açıklandı. Sonra bir tartışma koptu; ekonomi yüzde 11’in üzerinde büyümüşte biz nasıl hissetmedik dediler.

Gerçekten ekonomi bu kadar büyür de hissedilmez, gözlenemez mi? İşsizlik oranında bir değişiklik yok, sokaklarda bunca dilenci varken, esnafın vergi, sigorta, işletme ve banka borcu tavan yaparken; vatandaşın banka kart ve tüketici kredisi borçları 425 milyar lirayı bulurken nasıl büyümede rekor kırdık diyebilirsiniz?

Yılın büyüme hızı artışını hızlandıranlar:

  • Eylül 2017 sonu itibariyle ihracat yüzde 10,5 artışla 115 milyar 132 milyon dolar, ithalat yüzde 15,5 artışla 168 milyar 961 milyon dolar olmuştur.
  • Hane halkı tüketim artışı 2017 üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 artış göstermiş.
  • Büyümede etken olarak kredilerdeki artışla vergi oranı düşüşleri olduğu ileri sürülüyor.
  • Osman Aralot, 2017 yılının tamamında ise büyümenin yüzde 5,2 olacağını belirtiyor.

Adaletsiz Kalkınma Partisi’nin yani hükümetin iki görevi var. Birincisi, kendi zenginlerini de yaratarak zenginleri daha zengin fakirleri daha fakir yapmak; ikincisi, bu yolda tüm olanakları kullanmak. Bunun için din de, devlet de, cehalet de kullanıyor: toplum daha dindar, devlet daha zorba ve insanlar daha cahil hale getirilmeye çalışılıyor.

Son 15 yılda emekçilerin, çiftçilerin ve küçük esnafın ne hallere düştüğünü görüyoruz, gözlüyoruz, yaşıyoruz! Hangi katmanın yarınlarından umudu var? Tamamı her geçen gün yoksullaşıyor, hayatını borçlanarak sürdürmeye çalışıyor. Hükümet te bu yolda yapılacak ne varsa yapıyor: Dindarlaştırıyor, cahilleştiriyor ve elindeki ekmeği alıyor!

2002 yılında çalışanlar daha güvenceli iken taşeron işçisi haline getirildiler, asgari ücretin yüzde 50 üzerinde gelire sahiplerken asgari ücrete mahkûm  edildiler. Hükümet yıllarca kadro sözü vermişken ve 1 milyon işçi kamuda taşeron elinde çalışırken yarısına kadro verme kararı aldı. Ayrıca ücretlerini de artırmayacağını açıkladı. Belediye ve il özel idarelerinde çalışanlara kadro yok! Neden kadro verilmediği açıklansın!

Büro Emekçileri işçileri de isyanda: ölüyoruz, sesimizi kimse duymuyor diyorlar. Çünkü 3 arkadaşları “ağır çalışma koşulları” nedeniyle intihar etmiş. Evet, nasıl oluyor da adliyelerde; adalet saraylarında çalışma koşulları intihar edecek kadar kötü olabiliyor? Oralarda “adalet” yoksa nerede adalet olacak?… Buradan anladığımız: Adalet saraylarının, mahkemelerin işleri o kadar çoğalmış ki çalışanlar bunalmışlar. Bu da halkın ne kadar adaletsiz şartlarda yaşadığını gösteriyor. Demek ki: hapishaneler bunun için hızla çoğalıyor, güvenlik örgütleri çalışanları bunun için çok çoğaldı ve mahkemelerdeki dosya artışlarının nedeni de adaletsiz bir yaşam ortamı!

Bu arada 130 bin metal işçisi de uzlaşma sağlanamadığından greve hazırlanıyor.

Tersanelerde çalışan işçiler arasında “kayıt dışı”, açıktan ücret fazlası alma yaygın olduğundan DİSK Limter-İş’e kayıtlı işçiler imza kampanyasına çıkmışlar.

İş bulamayanların da kayıt dışına mecbur edildiğini bunların 10 milyonu bulduğunu, kadınların yüzde 50’sinin bu şartlarda çalıştığını öğreniyoruz.

Son zamanlarda gıda maddelerinde yapılan fiyat artışlarıyla halkın aç gezdiğini, 16 milyon insanımızın açlık sınırı altında yaşadığını(yüzde 20) ifade ediyor Tüketici Hakları Derneği yetkilileri.

Oysa tarlasındaki, bahçesindeki ürünleri satarken çiftçi 1 lira alırken tüketici 5 lira ödüyor aynı ürünler için? Neden… Birde pazara ulaşamayan, çürümeye bırakılan toplam üretimin 3’te birini de hesaba katarsak ne kadar ahlaksız ortamda yaşadığımızı daha iyi anlarız!

Demek ki, hükümet adaletsizliği, hukuksuzluğu, açlığı, yoksulluğu yöneterek çok başarılı olduğunu düşünüyor. Zaten neydi adı: Adaletiz Kalkınma Partisi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: