Zaman; “Kentin kötü kaderini iyiye çevirecek çalışmalar yapacağız”

Merkez İlçe Başkanlığına seçilen Fikret Zaman Kongre değerlendirmesinde, “Zonguldak’ta bundan sonra birlik beraberlik içerisinde sadece Cumhuriyet Halk Partililerle değil ,bizi seven, bize gönül veren, bizim dışımızda bulunan tüm halkımızla birlikte, Zonguldak’ ın gerçek anlamda kötü kaderini iyiye çevirecek nitelikte çalışmalar yapacağız. Bunlar benim tek başıma yapacağım işler değil. Yönetimde bulunan arkadaşlarımla birlikte CHP li delegelerle, üyeler ve Zonguldak halkı ile birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum. Birlikten kuvvet doğar”dedi

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nde İlçe Kongrelerinin sonuncusu Pazar Günü Memurlar Lokali’nde gerçekleşti.389 Delegenin 351 kongrede oy kullandı.Dört Adayın yarıştığı kongrede Fikret Zaman 132 Oyla Merkez İlçe Başkanlığını kazandı. Kongrede Ebru Uzun 119, Hürmet Kartal 72, Cevat Laçin 28 oy aldı.

Kongreye CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpcu, Ünal Demirtaş, 22. Dönem Milletvekili Harun Akın, CHP il Başkanı Ahmet Altun, Ereğli Belediyesi eski Başkanı Halil Posbıyık, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Muslu Belediye Başkanı Sebahattin Adıyaman, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, GMİS eski Genel Başkanı Ramis Muslu, Demokrat Parti Merkez İlçe Başkanı Menderes Uzun’un yanı sıra ilçe ve belde başkanları ile partililer katıldı.

Divan Başkanlığı’nı Ali Osman Odabaş’ın yaptı.Yardımcılıkları, Ertuğrul Koltuk,Necmi Bahadır,Atınç Kayınova,Yusuf Tan’dan oluştu.

Konukların konuşmaları maddesinde, GMİS Eski Yöneticilerinden Muhstafa Dağlıoğlu’nun konuk GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci’yi eleştirmesi yadırgandı. İl Başkanı Ahmet Altun,GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Halil Furat,Hüsnü Hazır, Kadın Kolları başkanı Merve Kır,Yavuz Boz,Halil Posbıyık,Turgut Aydın,Turhan Oral,Kongrede konuşmalar yaptılar gerek partinin geleceğine gerekse de parti içi sorunlara değindiler.

Eski Milletvekili Harun Akın Adayların zamanından almamak adına feragat etti,kongreyi selamladı.

Demirtaş;”Zonguldak AKP iktidarda durduğu sürece hep küçülmüş ve kaybetmiş.”

Milletvekili Demirtaş, konuşmasında, gerek AKP’nin genel siyasetine gerekse yerele yansıyan Zonguldak özelinde ki politikalarını eleştirdi.

Demirtaş; “Türkiye 15 yıllık bir süreç boyunca dış borçta büyüdü. Böyle suni bir büyüme, hormonlu büyüme, bir GDO’lu büyüme ile karşı karşıya kaldık. Geçen ayki büyüme yüzde 11 gibi bir acayip bir rakam açıklandı. Buna biz hormonlu büyüme diyebiliriz, neden çünkü dışarıdan gelen dış borçla, dış kaynakla büyüyoruz. Ama bu hormonlu büyüme Zonguldak’a ne kadar yansıdı işte bu tartışılır. Yani bazı iller bu büyümeden pay almış olabilir, bazı ticaret yapanlar, bazı meslek grupları bu büyümeden pay almış olabilir ama Zonguldak bundan pay adlımı dersek maalesef Zonguldak hiçbir pay almadı. Zonguldak ekonomisi ne oldu çöktü. İşsizlik patladı, göç hat safhaya ulaştı. Neden böyle oldu; çünkü Zonguldak ekonomisini büyütecek hiçbir proje ve iş yapmadılar.

Zonguldak’ın altı taş kömürü, üstü maden işçisi dolu ama kömürü çıkarmıyoruz. İşte bundan dolayı Türkiye büyüdükçe Zonguldak’ta küçüldü. Sadece iki örnek vermek istiyorum, bugün Zonguldak’ta 156 bin emeklimiz var. Çalışan ne kadar aktif sigortalı sayısı yaklaşık 90 bin civarında tarım sigortası ile 120 bine çıkıyor ama çalışan sayısından daha fazla emekli var. 2002’de AK Parti iktidara geldiğinde Zonguldak’ın nüfusu 627 bin, Türkiye’nin nüfusu ne kadardı 65 milyondu, peki bugün Zonguldak’ın nüfusu ne kadar yaklaşık 580 bin civarında. Yani 627 binden 580 bine düşmüşüz. Göç vermiş Zonguldak, Zonguldak küçülmüş ama Türkiye’nin nüfusuna bakıyoruz, 65 milyondan 80 milyona çıkmış. Eğer Zonguldak Türkiye ortalamasındaki büyümeyi yakalayabilseydi Zonguldak’ın nüfusu bugün 750 bin civarında olurdu. TTK’yı da anlatmak istiyorum 18 bin civarında maden işçisi varken 2002’de şu anda 7 bin 500’e düşmüş yani Zonguldak TTK küçüldükçe, küçülmüş. Zonguldak AKP iktidarda durduğu sürece hep küçülmüş ve kaybetmiş.

Hem ekonomisi kaybetmiş, hem de Zonguldak kaybetmiş. Zonguldak’ın sadece TTK ile ilgili bir sorunu yok. Başka sorunları da var. 58. Madde torba yasa Zonguldak’ı ayakta tutan TTK’nın parça parça satışını sağlayacak olan madde geçeceği zaman GMİS yönetici arkadaşlarımızla birlikte Plan ve Bütçe Komisyonundaydım ben. Özellikle son güne bırakmışlar neden; bakın 58. Madde 130 küsürlük bir torba yasaydı Enerji Bakanı tepki çekmesin diye en sona bırakmış.

CHP Plan Bütçe üyelerimizin girişimleriyle GMİS’e söz verildi orada GMİS tabloyu ortaya koydu ben de dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım ve bir anda Zonguldak’ın gündemine düştü ve bu şekilde Zonguldaklı ve maden işçisi bu olayı sahiplendi ve en azından şimdilik mevcudu koruyacak bir duruma geldi. Bu olmaz, niyetleri bozuk Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nu tamamen özelleştirmek istiyorlar. Kağıt üzerinde kalabilir, diyor ki, ‘özelleştirmeyeceğiz, TTK devam edecek’ diyor.

Ama TTK sadece içi boşaltılacak kağıt üzerinde kalacak. Sümerbank’ta olduğu gibi, ETİ Bank’ta olduğu gibi. Yani hukuken devam edecek kağıt üzerinde kalacak ama içi boşaltılacak. Bu şimdilik durdu, ama Zonguldak bununla ilgili mücadele etmezse hazır bu mevcudu da kaybedeceğiz.

Bu Bakan Zonguldak’ı bitirmeye niyetli, bu AK Parti Zonguldak’ı bitirmeye niyetli. Başka sorunlarımız da var, şimdi diyorlar ki, ‘TTK zarar ediyor, TTK’yı onun için özelleştireceğiz’ peki alternatif ne Filyos projesi diyor. Bakın 30 yıldır Filyos projesini konuşuyoruz, Filyos projesinin daha temelini 30 yılda attılar bunun bitmesi en az 50 yılı bulur.”

Milletvekili Şerafettin Turpçu

Milletvekili Şerafettin Turpçu,konuşmasında daha çok örgüt ve yerel yönetimlerle olan sıkıntılarını dile getirdi.Yerel yönetimlere sözünün geçmediği önerdiği isimlerin işe alınmadığına dikkat çekti.Ayrıca parti politikalarının gerek parti içinde gerekse meclislerde hayata geçmediğini dile getirdi ve bunlara örnek olarak Zonguldak’ta yapılması planlanan Sembol Cami (Manaolya Park) konusunda Akdemiri ve Meclis Üyelerinin tutumunu eleştirdi, 15 Temmuz’da AKP’nin düzenlediği mitinglere katılan Belediye Başkan ve örgüt yöneticilerini kınadı.

Konukların konuşmalarından sonra Faaliyet,hesap  raporları okundu,aklandı.

Gündem gereği Merkez İlçe Başkanlığına aday olan Dört aday sırasıyla konuşmalar yaptı.Konuşmaların ardından seçimlere geçildi.

Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman

Kongrede Başkanlığa seçilen Maden Mühendisi ve İl Genel Meclis Üyesi Fikret Zaman şu değerlendirmede bulundu, “Zonguldak’ta bundan sonra birlik beraberlik içerisinde sadece Cumhuriyet Halk Partililerle değil ,bizi seven, bize gönül veren, bizim dışımızda bulunan tüm halkımızla birlikte, Zonguldak’ ın gerçek anlamda kötü kaderini iyiye çevirecek nitelikte çalışmalar yapacağız. Bunlar benim tek başıma yapacağım işler değil. Yönetimde bulunan arkadaşlarımla birlikte CHP li delegelerle, üyeler ve Zonguldak halkı ile birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum. Birlikten kuvvet doğar .Dün kongre salonunda herkez tedirgindi .Burada başka türlü şeylerde çıkabilirdi ancak büyük bir olgunlukla dört adayda onların yanlarında bulunan, onları sevenler ile birlikte tam bir demokrasi havası içerisinde güzel bir kongre geçirdik. Türkiye’de bir örnek olmuştur .Cumhuriyet Halk Partisi demokratik haklarını kullanmada dört adayı da olsa, 14 adayı da olsa barış içerisinde ,dostluk içerisinde ve seçim bittikten sonra ve kardeş olarak aynı salondan ayrılabilme özelliğini göstermiştir. Diğer aday arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Onlar da aynı duyarlılıkla olgunluk içerisinde Cumhuriyet Halk Partisine yakışacak bir şekilde olgunluk göstermişlerdir. Kongre güzel bir hava içerisinde geçmiştir. Sonuç benden yana olmuştur. Herkese teşekkür ediyorum

CHP Merkez İlçe Başkanlığına seçilen Fikret Zaman, Çarşamba günü seçim kurulundan mazbatayı aldıktan sonra yeni seçilen yönetim ile birlikte çalışmalara başlayacağını ifade ederek şunları söyledi

Zaman, “Zonguldak adına eksikliklerimiz vardır. Mahallelerde ve köylerde olsun eksikliklerimiz vardır. Önce bu eksiklilikleri tamamlayacağız. Sonra hiç ayrışma lüksümüz olmadan herkesi bu çatı altında birleştirme mücadelesi vereceğiz. Zonguldak’ ın ciddi anlamda ekonomik, sosyal sıkıntıları vardır. Bunları aşmanın yolu birlikte hareket etmekten geçer. Biz de bu sıkıntıları birlikte aşmaya çalışacağız”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: