Bu zeytinlikler bizim, kesemez veya hiçbir yere taşıyamazsınız!”

Bartın’ın Amasra İlçesi’nde Hattat Holding , Amasra Gömü köyünde yapmak istediği Termik Santralin önündeki en büyük engellerden biri olan zeytinlik sahasını zeytinler ağaçların üzerindeyken kesmeye başladı. Gömü köyü halkı kesimin durdurulması için nöbete başladı. “Bu zeytinlikler bizim, kesemez veya hiçbir yere taşıyamazsınız!” diyen köylüler ile şirket yöneticileri karşı karşıya geldi. Zeytinlikleri için toplanan kalabalık zaman geçtikçe artıyor. Zeytin ağaçlarını sökerek sahadan uzaklaştırmaya çalışıyor.

Konu ile ilgili de Bartın platformu bir açıklama yaptı. “Bilindiği gibi 3573 sayılı “Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılandırılması Hakkındaki Kanun”a göre zeytinlik sahalarının 3 km. yakınında değil termik santral, bacası tüten bir atölye bile yapılamaz.” denilen açıklamada “Amasra’nın Gömü köyündeki zeytin ağaçları Hattat Holding’in kurmak istediği termik santrale sadece birkaç yüz metre mesafede. Bu zeytin ağaçlarının kurmak istediği termik santrallerin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu bilen Hattat Holding, önce arazi sahiplerine gerçek değerinin oldukça üzerinde para teklif ederek bu sahayı satın aldı. Şimdi de sahayı satın alır almaz bu zeytin ağaçlarını sökerek sahadan uzaklaştırmaya çalışıyor.” sözlerine yer verildi.

Bizden ne zeytinimizi, ne de Amasra’mızı alabilirsiniz Açıklamada ayrıca; “Bugün köylerindeki zeytin ağaçlarının usulsüz şekilde başka yerlere taşınacağını duyan Gömü ve Tarlaağzı köylüleri “Bu zeytinler bizim. Başka bir yere götüremezsiniz” diyerek eylem başlattılar. Zeytin ağaçlarını koruma altına aldılar. Biz de Bartın Platformu olarak köylülerin bu haklı eyleminin yanında yer alıyoruz. “Bizden ne zeytinimizi, ne de Amasra’mızı alabilirsiniz.” diyoruz ve soruyoruz; bu zeytin ağaçlarını sökmek için; 3573 sayılı kanunun 20. maddesinde geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın fenni gerekçeye dayalı iznini aldınız mı? Bu izinde bakanlığa bağlı araştırma enstitülerinin ve mahalli ziraat odasının uygun görüşü var mı? Bu izni almışsanız bu alana sahip olduğunuz sadece bir hafta içinde bunu nasıl becerdiniz? Bugün sahada ağaçların budandığını ve kesildiğini gördük Bugün sahada ağaçların budandığını ve kesildiğini gördük. Bu zeytin ağaçlarının taşıma izni için bakanlığa 18 Aralık 2017 tarihinde başvuru yapıldığını ve 19 Aralık’ta taşıma izninin çıktığını gördük.

Yani Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir günde böyle önemli bir kararı nasıl vermiştir? Kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Mahkemelerden Bartın ve Amasra halkının lehine kararlar çıkarmasını bekliyoruz Bizler Bartın ve Amasra halkı olarak; termik santral aleyhine açmış olduğumuz ÇED iptal, Çevre Düzeni Plan Değişikliği iptal ve lisans iptal davaları henüz sonuçlanmamışken, Hattat Holdingin yöre halkını tahrik edecek şekilde giriştiği bu tür girişimleri kınıyoruz. Amasra’da termik santral yapılamayacağı hakkında yeterli teknik ve hukuki gerekçenin var oluğunu düşünüyoruz ve mahkemelerden Bartın ve Amasra halkının lehine kararlar çıkarmasını bekliyoruz.

Bu umutlu bekleyişin bütün halkımız tarafından dikkate alınmasını diliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: