Yeni bir yıl istiyorum …

Niçin mi?. Her yeni eskir de o nedenle. Yıllar da eskiyor çünkü…
Nice yeni yıllardan geldik bu günlere. “Bu düzen değişmeli” diyerek. 15 yıl sonra düzen nasıl değişirmiş öğrettiler. “Biz onlar “ , “Biz, bunlar “ dediler. “Eskimiş “ dediler Türkiye’mize, “durmak yok” dediler alt üst ettiler düzeni.
Ne varsa eskilerde vardı. Tarih sayfaları örnekleriyle dolu. Toplumu, ülkeyi çağdışılığa ittiler. Kurulu düzen “statüko” imiş. Hak,hukuk, adalet bırakmadılar. En uzak ülkeleri bize komşu yaptılar…
*
Yeni Türkiye’nin simgesiydi Atatürk, Cumhuriyet, TBMM, Çankaya, Anıtkabir, Demokrasi, Parlamenter rejim,Kuvvetler ayrılığı, Laiklik, Başkent Ankara…
*
Bir meçhule bodoslamadan hızla gidiyoruz. “Yıkılmayacak güç yoktur/ Sen Ben 0 Biz Siz Onlarla / Yeniden çıkmalı yola/ Ne öteki ne beriki/ Hedef uygar bir Türkiye (M.K).
*
Halkından aldığını halka veren, halkçı bir düzende, hukukun üstünlüğü, egemenin halk olduğu, vatan sevgisiyle, çağında yaşayan bir toplum olmaya koşmalıyız. Bunu için yeni bir yıl istiyorum: Yasakların çıkmazında değil, özgürlüklerle geleceğe yürümeliyiz.
*
Çağdaş eğitim ve kültürün hedeflendiği, Dinin sömürülmediği, sevgi dolu bir toplum olmaya doğru koşmak zorundayız. Kaba kuvvetle değil, insan onurunun önde olduğu bir düzeni yeniden kurmalıyız…
*
Kadınların hunhar cinayetlerle yitirilmediği, hakça bir düzen içinde yurttaşlık bilinci gelişmiş bir Türkiye için el el verdiğimiz bir ülke olmanın erdemini birlikte yaşayan bir toplum olmaktır asıl hedef. Gelirlerin hakça bölüşüldüğü, toplumun refaha kavuşturulacağı, yurtta ve dünyada barışın sağlandığı bir Türkiye için yeni bir yıl istiyorum.
*
Tarihin saptırılmadığı, halkın aldatılmadığı, yeniden Cumhuriyetin bireui olmanın yoluna girmeliyiz. Uzlaşma kültürünü, biat kültürüne yeğlemeliyiz. Yeminini çiğneyen, halkına zulmeden, yoksullukla boğuşan, enflasyonla ezilen yığınlar yaratmadan, sevgi dolu bir toplum için yeni bir yıl istiyorum….
*
Umarım bu yıl bunu başaracağımızı düşünüyorum. Umut Kaf Dağının ardında olsa bile…

*

ŞİMDİ

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: