Eğitim-Sen; “Üniversiteler ve akademiler varlık nedenlerinden uzaklaştırılıyor”

KESK’e Bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir?” sorusunun bir “işaret fişeği” gibi YÖK’ü harekete geçirmesinin ardından “yardımcı doçentliğin” kaldırılacağını öğreniyoruz.

Öncelikle belirtmek isteriz ki söz konusu düzenleme Meclis gündemine gelmeden kapalı kapılar ardında planlanmış, konunun asıl muhatabı olan akademinin ve sendikaların görüşlerine başvurulmamıştır. Dolayısıyla sahip olduğumuz bilgi, sadece YÖK’ün açıklamalarında ve basında yer alan haberlerde yer aldığı kadardır!

Yıllardır ifade ettiğimiz gibi 15 yılı aşkın AKP iktidarı süresince akademide yoğun kadrolaşmanın sonucunda ciddi bir nitelik kaybı yaşanmıştır. Bu durumun temel nedeni AKP-YÖK-Rektörler işbirliğiyle üniversitelerde eleştirel, özgür, bilimsel bilgi üretiminin baskı altına alınması ve kendileri tarafından makbul görülmeyen bilginin ve bu bilgiyi üretenlerin üniversitenin dışına itilmek istenmesidir.

Bugün, bu sorunlar yokmuş gibi davranmak ve sorunun kaynağını “yardımcı doçentlik” kadrosu gibi göstermeye çalışmak, sadece tartışmaların sınırını daraltmakla kalmamakta, akademinin üzerindeki mevcut baskıyı da gizleme amacına hizmet etmektedir. Açıkça varolan güvence ve kadrolar, AKP-YÖK-Rektörler işbirliği içerisinde “makbul görülen” akademisyenlere sunulan bir ayrıcalık olacaktır.

Muhalif duruşu nedeniyle sözleşmesi yenilenmeyen, işten atılma kaygısı nedeniyle özgürce üretemeyen, ürettiğini özgürce paylaşamayan bir akademinin varlığı yanı başımızda durdukça ve üniversiteleri A.Ş. yaparak üniversitenin kurumsal özerkliğini güçlendirdiğini sananların politikaları egemen oldukça, atılacak her adım, üniversiteyi ve akademiyi varlık nedenlerinden uzaklaştıracaktır.

Eğitim Sen olarak, kadrosunun adı her ne olursa olsun akademinin temel ihtiyacının iş güvencesi ve akademik özgürlüklerin güvence altına alınması olduğunu, iş güvencesi olmadan da eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir akademik iklimin yaratılamayacağını belirtmek isteriz. Unutulmamalıdır ki sorunun asıl muhataplarının ihtiyaç ve taleplerini yok sayan her düzenleme sorunları çözmekten ziyade daha büyük ve köklü sorunlara neden olacaktır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: