Hayat felsefesi (9)

Geçen hafta içinde Tüketici Hakları Zonguldak Şubesi’ne 65 yaşından büyük bir bey geldi(ismi bizde saklı). Kendisi Zonguldak Özel Halk Otobüsleri kullanıcısı ve bana ilgili kartını verdi; şöyle dedi: “Ben az önce bu karta 20 lira verdim. Bundan 15 gün kadar önce de o zamanın kartını uzatmak için 15 lira vermiştim. Bu kartın verilme nedeni ise otobüslerdeki okuma cihazlarının değişmesiymiş. Benim bunda ne suçum var? O cihazların eski kartlarımızı okuyup okumama sorunu otobüs işletmesinin olması gerekir ve bizden bu kartlar için ayrıca para istemeye hakları yok. Bu sorunumuzu çözmek için sizden destek istiyoruz”.

Ayrıca şöyle de dedi: “Biz çarşıya gelirken emekli kartımızı okutuyoruz ve çarşıdan başka bir yöne-semte gitmek istediğimizde arabadan inip tekrar başka araca geçmek istediğimizde; 1(bir) saat geçmediğinden ücret istenmektedir. Hâlbuki bizim bu kartı günde 2(iki) kez kullanma hakkımız var”.

Birbirine bağlı bu iki konuyu ilgililerin(belediye-valilik-otobüs işletmesi) dikkatine sunuyoruz.

Benim de ikinci konunun üzerinden bir yorum yapmam gerek; şöyle ki:

Bizim Zonguldak’ımız 100 bin nüfuslu, en uzak noktasından çarşıya 10 durak(5km) olan ve tüm araçların çarşıdan bu en uzak nokta arasında çalıştığı bir yapıya sahip. Hâlbuki Ankara ve İstanbul’da ise bir vatandaş toplu taşıma aracına biniyor ve 40 durak uzaklığa kadar bile gidebiliyor. Verdiği ücret de bizimkine çok yakın (2 buçuk 3 lira kadar).  Ayrıca aktarma-zaman kaybı da yok.

Bu şartlarda bir önerim var: Acaba Ankara’da, İstanbul’da olduğu gibi hatları bütünleştirebilir miyiz? Şöyle olabilir mi? Bir vatandaş Asma’dan binip doğrudan Site’ye  veya İnağzı’na veya Ontemmuz’a veya Rüzgârlımeşe’ye gidebilir mi? İnağzı’ndan binip doğrudan Çaydamar’a gidebilme mümkün olduğunda Çarşı Merkezi’ndeki duraklara ihtiyaç kalmaz, değil mi? Böylece Çarşı Merkezi de rahatlar…

Konuyu bir düşünsek iyi olur: hem zamandan hem maliyetten kazanırız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: