ÖDP; “AKP’nin Zonguldak’a sunabileceği hiçbir şey yok!”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Zonguldak İl Yönetimi yaptığı yazılı açıklamada 20 Ocak günü şehrimize gelen Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarının, şehrin umutlarını sömürmekten öteye gitmediğini dile getirdi

TTK konusunda istihdam denilerek özelleştirmelerin önünün açılmasına işaret eden açıklamada “AKP’liler Filyos projesini torunlarına masal olarak anlatsın” denildi. Açıklamanın tamamı şöyle: Vatandaşın Parasıyla yapılan yollar lütuf değil zorunluluktur. “20 Ocak günü şehrimize gelen Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarının, şehrin umutlarını sömürmekten öteye gider bir yanı yok. Müjde diye şehre sunulanlar önemsenmeyişin, bir şehrin yok edilişinin itiraflarıdır! 15 Yıllık iktidarları boyunca 50km’lik Ereğli-Zonguldak yolunu bitirememiş bir iktidarın vatandaşın parasıyla yaptığı yatırımları müjde olarak sunması Zonguldak halkının aklına hakarettir. Bir devletin en zaruri hizmetlerinden biri olması gereken ulaşım hizmeti bir iktidar yatırımı olarak sunulamaz. Devlet zaten bu hizmeti iktidar kim olursa olsun karşılamakla mükelleftir.

Aynı zamanda ticaret için kullanılan bu yolun devlete en çok vergi verip en az geri dönüş alan bir şehre bu kadar yıl sonra sunulması AKP iktidarının Zonguldak ilinin ihtiyaçlarına ne kadar kayıtsız kaldığının bir göstergesidir. Başbakan’ın Maden İşçileri açısından sunduğu şey bir müjde değil sadakadır AKP Zonguldak şehrini ne kadar önemsediğini TTK konusunda çıkartmaya kalktığı yasa ile göstermiştir. Madencilerin onurlu direnişi karşısında geri adım atmasına rağmen şehri parsel parsel satmaya hazır olduklarını göstermişlerdir. Niyetlerinde ciddilerse şartları belirlenmemiş bir şehit yakınları demagojisi ile değil, TTK’nın tam randımanlı çalışacağı binlerce işçi istihdamı konusunda adım atmalılardır. Buradan anlaşılıyor ki Başbakan’ın Maden İşçileri açısından sunduğu şey bir müjde değil sadakadır. AKP’liler Filyos Projesini torunlarına masal olarak anlatsın AKP yöneticileri Zonguldak’a her yolları düştüğünde Filyos Projesini sakız gibi çiğnemekte ancak 2 yılda bir temel atmaktan öte geçmemektedirler. Termik cehennemine çevirdikleri Çatalağzı için ağızlarını bıçak açmayanlar, olmayan bir Filyos limanı için oldukça iştahlı konuşmalar yapmaktalar. Çatalağzı örneğine bakınca gördüğümüz, Filyos halkını da nefes alamayacağı bir ömre mahkûm edecekleridir.

AKP’liler Filyos Projesini torunlarına masal olarak anlatsın zira biz bu masalı çok dinledik! Yeniden Emekçi Şehri olmak için bir yol açalım! Zonguldak Müjdeleri diye sunulan sadakadan anladığımız üzere AKP’nin Zonguldak’a sunabileceği hiçbir şey yok! Zonguldak Halkının yapması gereken hak ettiği yaşam koşullarını kendi emekleri ve mücadeleleri ile kazanmaktır. Müjdelerin arkasına saklanan işsizlik, termik cehennem, özelleştirme politikaları şehrin açıkça daha da kötü duruma düşürülmesidir! İktidarından muhalefetine kadar her yapıya baskıyı arttırarak insanca yaşamak için bir yol açmaktan başka çare yoktur! Ellerimizden ve birbirimizden başka güvenecek kimsemiz yoktur! Her birlikte emekli şehri değil de yeniden emekçi şehri olmak için bir yol açalım!”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: