Limanı Dolduralım, Tünelden Fenere çıkalım

Kentte yaşayan herkesin,”Bu benim yaşam alanım, dokunamazsın” sözleri ara ara çıksa da, genel kabulde henüz yerini almadı. Bu bir süreç ve bir anlamda da mücadele konusu.

Hepimizin bildiği gibi geçtiğimiz hafta sonu bölgede yaşanan fırtınaya ya bağlı olarak meydana gelen Karadeniz’in hırçın dalgaları, adının önünde büyük harflerle, koca koca, mühendis, mimar, şehir plancısı yazan onca insanın imzalarının bulunduğu işletmeleri, sosyal donatı alanlarını, gezi yollarını kaldırdı bir taraf fırlattı.

Ranta dayalı, kent insanından kopuk, siyaset-ticaret aşırı kar hırsından kaynaklanan planlama, adına ‘proje’ denilen onca,işletme,yol,köprüyü fırtına alt üst etti.

Fırtına sonrası Zonguldak’ta sahildeki işletmeleri ve amatör balıkçılarla sohbet fırsatım oldu.

İşletme sahipleri, balıkçılar, “Hani bu Limanı dolduralım, dolgu planlarını hayata geçirmek lazım, Liman arkasından Fenere gezi ve Turizm, sosyal donatı alanları adı altında, birilerine, yakınlarına proje yaptırıp halkı aptal sananlar, gelsinler şimdi bu afet durumunda o projelerini nasıl hayata geçireceklerini bize bir kez daha anlatsınlar, eğer o dedikleri gibi Liman doldurulmuş olsaydı, bu dalgalar Zonguldak Merkezi’ne  Gazipaşa Caddesine kadar gelecekti.Ve Şehir sular altında kalacaktı.”diyerek tepki gösterdiler.

Özellikle amatör balıkçılar, kırılan, parçalanan kayıklarının, denize karışan ağlarının, çekeklerinin kendilerine yüklediği ekonomik-moral değerlerinin nasıl olduklarını gelsin görsünler diye isyan ettiler.

Özellikle Milli Emlak Müdürlüğünün geçtiğimiz aylarda Amatör Balıkçılara yönelik geriye dönük Ecrimisil bedeli olarak yüksek miktardaki cezalarını da hatırlatan amatör balıkçılar,sahil de ki esnaflar. “Para almaya koşa koşa makbuzları getirenler, hani neredeler.”diye tepkilerini dile getirdiler.

Evet, doğa kendine ihanet edenden mutlaka bir gün hesabını soruyor.Hele bizim bölgemiz gibi, yağışın bol olduğu, denizin hırçın dalgalarının duvarları yıktığı yerde,bu gibi doğal afetleri daha çokça göreceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.Önemli olan doğa cezasını nerede ,ne zaman kime keseceğini bilemiyoruz.Dikkat edin,imzaları ona göre atın.Bu durumdan kaçış yok.

Başbakan süpriz yaptı

Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP) 6.Olağan Kongresi için kentimize gelen Başbakan Binali Yıldırım.Daha gelmeden bir hafta öncesinden herkes acaba Yıldırım’ın cebinde, çantasında ne var?Ne süpriz yapacak diye bekledi.Gerçektende sürpriz yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, Kapalıspor Salonunda partililere yaptığı konuşmada, kentin bildiği,yaşadıkları fakat çözemedikleri sorunları bugün yarın çözülecek diyerek sürpriz yaptı.

Örneğin;Karayollarının durumuyla ilgili olarak , “15 yılda Zonguldak’a devasa  yatırım yaptık! Zonguldak daha fazlasını da hakediyor. Yollar, hastaneler, okullar… Zonguldak’ta bölünmüş yollar 21 kilometreydi. Bunun üzerine biz 174 kilometre daha bölünmüş yol yaptık! Ak Parti iktidarının farkı bu!”Doğru dedi.AKP Farkı bu.

Başka, Filyos Limanını daha önce temel atmıştı, yine temel attı.”Limanın bulunduğu bölgeyi aynı zamanda endüstri bölgesi ilan ettik”dedi. Daha önce ilan edilmişti zaten.”Zonguldak hastanesi neden bu hale geldi”dedi.İşte burada da süpriz yok.Çünkü daha önceki gelişinde de Hastane işi aynı bu durumdaydı.

“Şimdi Mart ayında 425 yataklı hastanenin inşaatını yapıyoruz”dedi.Bugüne kadar niye beklediklerinin sorumluluğunu da CHP Milletvekili Şerafettin Turpçu’ya yükledi.Bu konuda da bir süpriz yok.

Yıldırım, “TTK İşletmelerinde istihdam arttırmak için yeni bir program başlatıyoruz. Bu daha fazla çalışan demektir. Kurumun kendisinin işletmediği alanlarda yatırım yapılacak.”dedi ama ne demek istediğini haydi biz anlamadık.Ama sayfalarımızda yer verdik.GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci’de anlamamış.

Geriye kala kala, Maden şehitleri için söylediği Soma’da ki Maden şehitlerine hangi hak verildiyse Zonguldak’takine de aynı ha verilecek”dedi Kısaca tek süpriz ölüm üzerinden sağlanan avantaj.

Yazık…

Sağlıcakla kalın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: