Hayat Felsefesi (11)

Susma Gazetesi’nin yeni yazarı Mustafa Kademoğlu ağabeyim, geçen haftaki yazısında “Zonguldaklılardan” bahsetmiş. Rahmetli Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Zonguldak’a geldiğinde “Zonguldak var ama Zonguldaklı yok” demiş yıllar önce. Bende okumuştum gazetelerden bu sözü söylediğinde…

Konuyu biraz deşmek lazım diye düşünerek eklemelerde bulunacağım:

Zonguldak 150 yıl önce kömür madeni sayesinde var olmaya başlamış ve en yakın yerleşim yerlerinden başlayarak Türkiye’nin her yerinden göç almış. Hem Osmanlıya hem Türkiye Cumhuriyeti ekonomisine katkı vermişler gelen vatandaşlar. Bu vatandaşlardan ölenlere rahmet, yaşayanlara uzun ömürler diliyorum. Burada yaşayanlar ise tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir sabır ve özveriyle can veriyorlar, kan veriyorlar Zonguldak’a…

Gelelim Zonguldaklı olamaya: Tümü Zonguldak dışından gelen, yaşayan, çalışan vatandaşlar Zonguldaklıdır öncelikle; işçisi, memuru, esnafı, emeklisi, öğrencisi ile… Hepsi Zonguldak’ın varlığının devamı için varlar ve çalışıyorlar. Eğer bunu az görüyorsan şöyle bir soru da sorabiliriz? Peki, devlet bu şehirde yaşayanlara ne verdi? Tüm emeklerini, katma değerini aldı ve ülkenin diğer yerleşim alanlarına taşıdı; 1967 yılından buyana Zonguldak’a kaç liralık üretim ve istihdam yatırımı yaptı? Hiç!

Pardon, unuttum(!) Devlet, özel sektörün 15 tane kömür termik santral yapmasının önünü açtı ve 7 tanesi de yapıldı.

Konuyu mülkiyet açısından da ele alırsak: Zonguldak arazilerinin; yeraltının ve yerüstünün tamamı devlete aittir. EKİ-TTK üretim ve tüketim alanlarının tamamını denetim altına almış; özel sektöre hiç fırsat vermemiş, gelişmesine olanak tanımamıştır. Hatta kamunun kapattığı tüm alanlardaki arsalar mezbelelik gibi dururken ne yeni bir şey yapılıyor ne de CHP’li belediyelere fırsat veriliyor. Fırsat verilen Kozlu gibi AKP belediyeleriyse beton duvarları hizmet sanıyor!

Bu şartlarda nasıl Zonguldaklı olunacak? Devlet, halk sahiplenmek için her elini uzattığında eline vuruyor! Şöyle de sorulabilir: Devrekli, Çaycumalı, Bartınlı, Ankaralı, İstanbullu, Çankırılı veya Kastamonulu var mı? Şehirlerine olacaklara veya olmayacaklara ne kadar karar verebiliyorlar? Memlekette demokrasimi var?!

Ekonomi politik açısından termik santralleri ele aldığımızda, özel sektörün sadece yatırım ve üretim maliyetlerini ele aldığını görürüz. Zira uzmanlar, termik santrallerde çevre kirliliğini önlemek ve yüzde 95 temizlik için, üretim yatırımının yüzde 22’sine kadar varan ek yatırım yapılmasını ileri sürmekteler. Bu şartlarda yatırımcıya çevre kirliliğini önlemek için devlet desteği var mı? Bu tesisler yapıldıysa çalıştıkları denetleniyor mu? Ben şüpheliyim!.. Yüzde 95’e varan temizlik-tutma yapıldığında kurum ve kül yeraltına taşınabilir mi? Bunu da düşünmek gerekir ve şarttır.

Ve bu santraller Zonguldaklının sağlığını ne kadar etkiledi?Araştırmak lazım…

Tabii, önce termik santrallerden nasıl kurtuluruz? Bunun için nasıl bir yol izlenebilir? Bunun yolu, birinci derecede, insan hayatını ekonomi politiğin elinden kurtarmadan geçiyor. Yani ekonomik büyümeden, paranın padişahlığından(finans kapitalin egemenliğinden), kalitesiz veya gereksiz tüketimden, zenginlik sevdasından/hırsından, savaşlardan, sınıflı toplum baskısından vazgeçeceğiz.  Herkese sağlıklı tüketim maddeleri ve hizmetler, herkese en az kendi tüketimini sağlayacak kadar iş ve gelir olanağı, herkese hayat boyu eğitim, herkese sağlık hizmeti olanağı vererek bunu sağlayabiliriz.

Eğer herkese ve öncelikle bilimsel eğitim verebilirsek bu amaca ulaşabiliriz. Zira bilim yoksa hiçbir şey yok!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: