Şöför Esnafının sorunu sizi ilgilendirmiyor mu?

Pazar Günü Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın 38. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti.

4 Aday yarıştı. “Yarıştı” kelime olarak ne kadar denk geliyor bilemiyorum ama, sonuçta başkanlık için 4 aday vardı.

Geçmişten bugününe yaşanan sıkıntıların hem sorumluları, hem ortakları hem de tanıkları olan 4 Aday.

Şöför esnafının birçok sorunu olduğunu biliyorum. Biliyorum diyorum çünkü 2009-2014 yılları arasında 5 yıl Zonguldak Belediye Meclisinde Trafik Komisyonunda, başkanlık görevini yürüttüm.

Birinci dereceden muhatapları kadar olmasa da Esnafın hangi konuda ne isteği var, ne sıkıntıları var yada kanun ve yönetmelikler ne diyor? bu konuda epey ders çalıştım.

O sürede neredeyse her duraktan,Taksi-Dolmuş-Servis işi yapan iyi dostlar,arkadaşlarım oldu.O sürede görevim nedeniylede öğrenmemde önemli katkıları da odu.Hepsine buradan teşekkür etmek isterim.

Daha önceki Kongreler Kemal Köksal Kapalı spor Salonunda gerçekleşmişti.O Salonun katılımcı sayısı ve katılımcıları ile bu Kongre Salonu arasında oldukça kayıpların olduğunu gözledim.O günde sorunlar vardı,bugünde Esnafın sorunları devam ediyor.

Meslek Odası olarak üzerine düşen sorumlulukları var tabiki, ama özellikle kentte siyaset yapan,partilerin,ne il başkanları,ne ilçe başkanları ne milletvekilleri,belediye başkanları,meclis üyeleri bu kongrede yoklardı.

Haydi İktidar kanadını anlıyoruz.Çünkü Şoför esnafının nesine çözüm getirdiler.Benzin-Mazot fiyatları ortada.Toplumun geçim standartı ortada.Buna bağlı olarak taşıma ücretlerinin durumu ortada.

Taşıma ücretlerine zam yapılmayı düşünülse de, asgari ücretliden,emekliye,çalışandan esnafa kadar insanların buna dayanacak gücü kaldımı?Hayır iş öyle olunca yıllardır ufak oynamalarla taşıma ücretleriyle bu esnaf evine ekmek nasıl götürecek?.Aracına nasıl bakım yapacak? Bağkurunu nasıl ödeyecek?Yada yanında bir kişiyi nasıl çalıştıracak.

Birde buna haksız rekabet alanları,korsan,kayıtdışı çalışanları,market servislerini, toplu taşıma ile ilgili yaşanan sorunları da ekleyince gelde Esnafın karşısına çıkacak yüzünüz olsun.

İş öyle olunca Kongrede Şöför esnafı bir anlamda kendi çaldı kendi oynadı.

Dedim ya, Haydi İktidar cephesini anlıyorum bunlara çözüm üretemiyor da,bunlara muhalefet edenler niye kongreye katılmadı.

Şimdi CHP diyecek ki; Bizim Kurultayımız vardı.İyide görevlendirecek bir yöneticiniz, meclis trafik komisyonu üyeleri var,onlarda mı kurultaydaydı.Yoksa, “gelip orada bu şöför esnafının sorununu biz çözeriz”diyecek bir kadroda yoksa vay esnafın başına gelenler.

Peki, diğer parlamento içi yada dışı muhalifler neredeydi.Onlarda yoktu.

Ne diyelim, demek ki seçim atmosferi de yok.Çünkü seçime beş kala duraklar gezilmeye başlanır, “Sizin şu sorunlarını çözeceğiz, size söz veriyoruz vs.vs.” vaatler başlar.Başlarda bu kitle ne yapar bilemiyoruz.

Kongrede ki havaya bakarsan durumdan memnun olanlar Osman Baharı yüksek oyla yeniden başkan seçtiler.

Bahar deneyim kazandı.Osman Bahar kendi verdiği demeçte, “Şöför Esnafı kazandı,Buraya bir kimlik kazandırdık, kurumsal hale getirdik. “dedi. Bizde kendisine ve yeni seçilen yönetim kurulu üyelerine başarılar diliyoruz.

 

ÖDP’de yeni dönem

 

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İl Kongresini Alaborina Resteronda gerçekleştirdi.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki;Bir değişimin göstergesi olarak,sosyalistlerin kongrelerini parti binalarından salonlara taşıması bence önemli bir anlamı var.

Ülkenin bu bunaltıcı atmosferinde insanların nefes almasına katkı sağlayacağına inanıyorum.

İl Başkanı Akın Koç seçildi.Akın genç,dinamik aynı zamanda da parti hattını iyi bilen bir dostumuz, kardeşimiz.

Akın konuşmasında ve sohbetlerimizde, Daha çok parti hattını yerele indireceğini ve yerelde paratif faaliyete önem vereceğinin mesajlarını hem kongrede hem de ilçe kongre sürecilerinde kısmen yansıtmışlardı.

Kentin bu gidişatına sosyalist cephe ne diyor,devrimci göz nasıl bakıyor bu konuda bir heyecan getireceğine inanıyorum.Başarılar diliyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: