Turpçu, Vali Ahmet Çınar’a seslendi, “Mağduriyeti giderin”

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, Valilik tarafından Çarşamba günü çıkartılacak olan 160 adet çekek sahibine destek verdi. İl Başkanı Umut Başoğlu, Birleşik Kamu-İş İl Temsilcisi Metin Kahveci, Kilimli ve Kozlu Balıkçı Koopratif Başkanlarının da katıldığı basın açıklamasına Amatör Balıkçılar, Çekek Sahipleri çok sayıda yurttaş basın açıklamasında yer aldı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, “ Bilindiği üzere Zonguldak Balıkçı ve çekekleriyle ünlü. Fazla çekek yapılamadı. Bir balıkçı barınağı yapıldı, orada kooperatifimiz var. Kozlu ve Kilimli balıkçı barınakları kooperatife verilmedi. Buradaki yöneticilerimiz, hükümet, Hükümetin Milletvekilleri ve Sayın Vali bunları düzetmesi lazım. Buradan Artvin’e kadar olan balıkçı barınakları kooperatiflere tahsis edilmiş. Zonguldak’taki balıkçı barınakları kooperatiflere tahsis edilmemiş. Karakum’daki aileleriyle oturan çekekçilerin çekekleri aniden yıkıldı. Oradaki arkadaşlarımız mağdur oldular. Oraya yapılan, yıkılırken ki dönemin valisi maalesef oradaki insanlara ve Zonguldak halkına biz bunu yıkacağız ne diyorsunuz diye sormadılar”

“Belediye’nin ve  Liman işletmesinin düzenleyeceği proje hayat geçsin”

Turpcu, “Fırtınada zarar gören balıkçıların  yaraları sarılması gerekirken, hiçbir oylama yapılmadan, halkın görüşü alınmadan ve TTK’da bu işin içinde. Burası TTK’nın zarar etmeyen tek sahası.
160 adet tekne sahibi var ve yerde gösterilmeden ben sizi attım ve çıkardım deniliyor. Balıkçı arkadaşlar burası harabe oldu ama Belediye’nin ve  Liman işletmesinin düzenleyeceği proje çerçevesinde masraflarına ödeyeceğiz diyorlar. AK Parti Zonguldak Milletvekili bu işle ilgilinmiş ama oda başarılı olamamış. Bizim burada toplanmamızın nedeni bu insanların mağduriyetinin giderilmesi”

Turpcu, “Bu kararı alan valiye tekrar söylüyoruz. Buradaki tekne sahibi balıkçı arkadaşlarının mağduriyetlerinin giderilmeli.   Bunun çözüm yeri burası. Zonguldak’ın deniz kıyısından faydalandığı alan çok dar. Karar veren arkadaşlar tahinleri çıkıyor ve gidiyorlar. Biz burada yaşıyoruz. Buradaki arkadaşlara sorgu sual olmadan çıkın diyorlar ve böyle bir şey kabul edilemez.

“Bu TTK’nın Limanı özelleştirilmesi politikasıdır”

Turpcu, “Burayı alacak firma kimse burayı temizleyerek ve firmanın isteği düzeyde burayı vermek istiyorlar. Liman işletmeleri ile burasının bir alakası yok. Burası Çarşamba günü yıkılacak ve biz bunun üzerine toplanmak istedik. Bu işi durdurun, buradaki insanları mağdur etmeyin. Varsa bir çözümü buradaki çekek sahipleriyle görüşün. Ben yaptı olmaz arkadaşlar. Biz bunu protesto  ve itiraz ediyoruz. Buradaki tekneleri konulacak hiçbir yer vermiyorlar. Ne yapacaklar arkadaşlar.Limanın firmaya verilmesini ve TTK’nın özelleştirme kararını protesto ediyoruz. TTK’nın görevi kömür çıkarmak.
Zonguldak’taki çekek kültürü valilik eliyle yok edilecek. Buradaki arkadaşların hak ve hukukların korunmasını istiyoruz” dedi.

“160 adet tekne var. Bunun 143 adedi çekek dediğimiz yerlerde barınıyor”

Karaelmas Su Ürünleri Kooperatifi  Yavuz Bultan, “Arkadaşlar şu ada limanda 160 adet tekne var. Bunun 143 adedi çekek dediğimiz yerlerde barınıyor. 20 tanesi ise çaparalar da kalıyor. Biz yetkililere söylediğimiz halde, yer gösterilmesini istediğimiz halde bize yer göstermiyorlar. Gösterdikleri yer Kilimli ve Kozlu limanı. Kozlu limanın 163 kayık kapasitesi var ama 450 kayık var. Kilimli’nin 75 kapasitesi var 115 kayık var.  Şuanda hiçbir yerde yer yok. Biz halka açık yer olmasını ve altına girmek istiyoruz. Valilik amatör balıkçıyı ve ek iş olarak yapanları kabul etmiyorlar. Burada 160 kayık var ve milli servet.” dedi.

Balıklı Alibora; “Devlet destek olacağına köstek olmasın”

Balıkçı Esnaflarından Alibora Amasralı yapılan uygulamaya tepki gösterdi, “40 yıldır balıkçılık yaptığını dile getirdi ve yeraltında, maden işçilerinden sonra en helal ekmeği hak edenler Balıkçılar yani tabiattan ekmeğini kazananalardır.”dedi

Video;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: