Balıkçılar, Kaçak yapılar,Trafikteki keşmekeş

Kentte seçilmişlerin, iktidarsız oluşu, atanmışların cazibesini arttırıyor.

Uzun süredir kentte özellikle yerelde iktidar olan CHP’li belediyenin gerek hizmet politikası, gerekse de iç işleyişi kent insanını çileden çıkardı.

Buna birde parti içi muhalefeti de ekleyince ortaya tam bir anarşi, iş bilmezlik,kentin geleceğine ilişkin karamsarlıklar aldı başını gidiyor.

Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve ekibi yaptıklarından çok,yapamadıklarının daha revaşta olduğu bir dönem yaşıyor.

Toplumda beklenen, CHP’li Belediyenin, sosyal demokrat anlayışta kenti yönetmek, yaşanabilir bir kent yaratmak, açıklık, hesap verebilirlik, şeffaf ve katılımcı bir yönetim tarzının hayat bulması düşüncesinin yerine, bürokratın,iş ve sermaye çevrelerinin değişim ve dönüşümde öncülük ettiği süreçteyiz.

Buna AKP İktidarının gerek ülkedeki, gerekse yereldeki genel sorunlarını, “Savaş”, “Şehitlik”, “Vatan”, “Ölüm” üzerine koyduğu kutsayıcı politikasını ekleyince halkın tepki refleksleri daha çok seçilmişlere, ana muhalefete yönelik artığını görüyoruz.

İşte tam bu ortamda, üç konu kent gündemine girdi

1-) Yaklaşık 160 Çekek sahibinin bulunduğu alanın yıkımı

2-) Kıyı Kenar Çizgisi içinde kalan kaçak yapıların yıkılacağı

3-) Kent trafiğini altüst eden park sorunu

Bu üç konuda ne yazık ki; Zonguldak Belediyesi yerine devletin ilgili birimleri hareket halinde.

Bu üç konuda özellikle Amatör Balıkçıları ilgilendiren ve 160 Çekek sahibi uzun süredir Milli Emlak Müdürlüğü, Belediye arasında mekik dokuyorlardı.Sonunda düğmeye basıldı ve boşaltın tebligatı yapıldı.

Aslında nedenini herkes bilmesine rağmen,( TTK’nın en karlı alanı Lojistik-Liman Kiralama usulü özelleştiriliyor) Alıcı taraflar Liman ve çevresini temizleyin verin diyor.

İşte bu kapalı kapılar ardında gerçekleşen bu konuda ne yazık ki, siyaset merkezleri,özellikle amatör balıkçılığı savunan,kent kimliğinin korunmasından yana olanlar son dakika görev yapmak üzere hareket geçtiler.CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu Amatör Balıkçılara destek vermek amacıyla yerinde basın açıklaması yaptı.

Keşke, Turpçu bu açıklamayı, geçen dönem CHP İl Başkanlığı da yapmış olan Ahmet Altun döneminde (Ahmet Altun TTK Limanda emekli olmadan yetkili isimdi) yapsaydı ve Belediye Başkanıyla problemlerini parti içinde çözmüş olsaydı bugün,son dakika o açıklamayı yapmaya gerek kalmadan bir çözüm üretilirdi.Şu anda balıkçıları eşyalarını toparlamaya başladılar bile.

Diğer konu Kıyı Kenar Çizgisi nedeniyle yıkımı düşünülen binalar.Bu konuda da harekete geçildi ve basına yansıdığı kadarıyla özellikle Orta Kapuz-Tersane ve Kapuz bölgesinde yer alan kaçak yapıların yıkımı için düğmeye basıldı.Bu konuda ne yazı ki, yine kent belediyesi inisiyatifin de gelişmiyor.Konuya dahil ediliyor.

Üçüncü ve en sıcak olanı ise;Kent trafiğinin geldiği duruma müdahale.

Zonguldak Emniyet Müdürü Metin Turanlı sosyal medya aracılığı ile kamuoyuna yaptığı duyuruda, “Haritada işaretli caddeler üzerinde park etmeyeceğiz. Lavuar alanını kullanalım. Kapalı otoparklarda kendimize yer kapalım. Duydum ki indirim yapanlar da olmuş. Saat 10:00′ madenci anıtından başlayacağız” dedi.

Sonrasında dün sabah (Salı) “Bu şehirde derdimiz trafikse, bu şehirde derdimiz bizden kaynaklanıyorsa biz gerektiğinde 63 polisimiz 10 jandarmamızla sahaya ineriz, alana ineriz bu işgallere son veririz. Bu bir terör olmaktan çıksın. Herkesin bildiği etiği çok basit kuralları uygulayarak ana cadde üzerinde park yapmayarak, keyfi davranmayarak eşyalarını gece indirerek bu şehre ve bize katkı sağlasın. Bu bir farkındalık eylemidir. Bu bir toplum destekli projedir. Artık bu şehirde farklı eylemlerimizle herkesi yanımıza almaya, duyarlılık oluşturmaya çalışacağız” dedi.

Bu konuda da kentin seçilmişleri değil atanmışlarının inisiyatif aldığı eyleme,işleme,uygulamaya tanık oluyoruz.Yapılan trafik uygulama sonrasında sosyal medya facebook’tan mesajlarda, Emniyet Müdürü Turanlı’ya teşekkür yağıyor.Trafik karmaşası olan bölgelerden “Buraya da bir el atın” mesajları yağıyor.

Evet; Sizce değişimin, demokrasinin öncüsü, dinamiği olması gerekenler ne yapmalı?

On puanlık soru?

Haftaya görüşmek dileğiyle

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: