Kantarcı; “Nevruz ortak mirasımızdır”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Nevruz Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Binlerce yıldır coğrafyamızda yaşayan uygarlıkların ortak mirası da olan Nevruz, bu yanıyla, ortak kültür birikimimizi ifade eden bir zenginlik olduğu gibi, bir arada yaşam irademizi de destekleyen önemli bir değerdir. Bunu zemini iyi değerlendirmeli, Nevruz’u gerginliklerin günü olmaktan çıkarıp, birlikte kutlanan bir bayrama dönüştürmeliyiz” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 21 Mart Nevruz Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Kantarcı mesajında, “Ülkemizin de içinde bulunduğu geniş coğrafyada yaşayan birçok halk, 21 Mart’ı, baharın gelişi ve dostluğun müjdeleyicisi olarak Nevruz Bayramı adıyla kutlar. ‘Yeni gün’ ya da ‘gün ışığı’ anlamına gelen bu günde, her kültür kendine özgü geleneklerle kutlamalar yapar. Doğu Türkistan’dan Balkanlara kadar geniş coğrafyada yaşayan Türklerin, çok eski zamanlardan beri Nevruz Bayramı kutlaması yaptığı bilinmektedir. Kimi kaynaklar, Göktürklerin demirden dağı eriterek Ergenekon’dan çıkış efsanesinin aynı zamanda baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil ettiğini de yazmaktadır” dedi.

Tüm dilekler bolluk, bereket, barış, kardeşlik ve huzur üzerinedir

Kantarcı açıklamasını, “Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu tarafından Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilen bu özel günde kim, nerede, hangi dilde, hangi töreye göre kutlama yaparsa yapsın, tüm dilekler bolluk, bereket, barış, kardeşlik ve huzur üzerinedir. Binlerce yıldır coğrafyamızda yaşayan uygarlıkların ortak mirası da olan Nevruz, bu yanıyla, ortak kültür birikimimizi ifade eden bir zenginlik olduğu gibi, bir arada yaşam irademizi de destekleyen önemli bir değerdir. Bunu zemini iyi değerlendirmeli, Nevruz’u gerginliklerin günü olmaktan çıkarıp, birlikte kutlanan bir bayrama dönüştürmeliyiz. Bunu başardığımız zaman ülkemizin normalleşmesi için de büyük bir adım atılmış olacaktır. Bu duygularla, gelen baharla birlikte birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın da güçlenmesini diliyor, tüm halkımızın Nevruz Bayramı’nı kutluyorum” diyerek tamamladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: