Göçmen işçiler ve yabancı işçi düşmanlığı

Geçen hafta, göç sebepleri ve göçmen davranışları üzerinde durmuştuk. Bu yazıda ise bir ülkeye gelen göçmenlerle yerli işçiler arasındaki ilişkileri incelemeye çalışacağız.

Konuya, işçi göçleri ve işçi düşmanlığının temel sebebininekonomik ve toplumsal olduğu, kapitalizminmakineleşme ve modern tarım sistemiyle geri ülkelerin geleneksel tarım yapısınıçözerek yığınları yerinden söküp yüksek ücret vaat eden uzak topraklara sürdüğü ve işsizlikten, sefaletten kaçan yığınları yeni ülke, yeni topraklar aramak zorunda bıraktığı tespitini yaparak girelim.

İşçi göçleri ve yabancı işçi düşmanlığının ne anlama geldiğini, kendilerini işçi sınıfı mücadelesine vermiş iki büyük otorite Lenin ve Engels’in tezlerinden öğrenmekte fayda var.

Lenin, “Kapitalizmde hızla gelişen sanayi ülkelerininbüyük ölçekli makine kullanarak geri ülkeleri dünya pazarından uzaklaştırdığını ve ücretleri ortalama ücretin üstüne çıkararak geri ülkelerden işçileri kendine doğru çektiğini, onları yaşadıkları ücra köşelerinden söküp uluslar arası fabrika sahipleri sınıfıyla yüz yüze getirdiğini” söylüyor. Ve “bu göçler ilerici bir harekettir, ulusal farklılıkları ve önyargıları kırar, uluslar arası sınıf olgusunu biçimlendirir ve tarihin yönü bu tarafadır. Ama bu, dirençle karşılaşılmadığı anlamına gelmez, işte bu direnç yabancı düşmanlığıdır. Yabancı düşmanlığının nesnel bir mekanizması vardır, işçiler arasındarekabet. Her koşulda en düşük ücretle çalışmaya hazır göçmen işçiler, yerli işçiyle emek pazarında rekabet ederek ücretleri ve moral yaşam düzeyini düşürür” demektedir.

Engels de “İngiltere’de işçi sınıfının durumu” yapıtında, İrlandalı göçmen işçilerle İngiliz işçi sınıfına etkisini yazar.Engels, hala belli ölçüde uygar olan İngilizlerin, İrlandalıya oranla daha çok maddi konfor gereksinimi vardır. İrlandalı çullar içinde gezer, patatesle beslenir ve domuz ahırında yatar. Ama bu İrlandalının İngiliz’le rekabet etmesine ve ücretleri giderek düşürmesine, aynı zamanda İngilizlerin uygarlık düzeyini, İrlandalınınkine doğru aşağı çekmesine engel değildir, der. Engels devamında “Ve en önemlisi bugün İngiltere’nin her endüstri ve ticaret merkezi iki düşman kampa bölünmüş bir işçi sınıfına sahiptir. İngiliz ve İrlandalı işçiler. Sıradan bir İngiliz işçisi,yaşam düzeyini düşüren rakip İrlandalı işçiden nefret eder. İrlandalıya göre kendisini egemen ulusun üyesi görür, böylece kendisini, kendi ülkesinin asilzadelerinin ve kapitalistlerinin, İrlandalıya karşı bir aleti durumuna sokar. Böylelikle de kendi üstündekilerin egemenliklerini güçlendirir. İngiliz işçisi, İrlandalıya karşı beslediği dinsel, toplumsal ve ulusal önyargılara pek bağlıdır. Bu çelişki karikatür dergilerivekısaca egemen sınıfın elindeki her olanakla yapay bir biçimde canlı tutulur. Bu çelişki tüm örgütlülüğüne rağmen İngiliz işçi sınıfının iktidarsızlığının sırrıdır. Kapitalist sınıfın iktidarını sürdürmesinin sırrıdır. Ve de o sınıf bunun çok iyi farkındadır. Sorunun bir başka yüzü de vardır ki yarı vahşi yetiştirilişinden sonra tümüyle uygar bir ortama giren İrlandalı, kendisiyle çelişkiye düşer. Bu durum onu, her şeyi yaptıracak, sürekli bir huzursuzluğa, için için sürekli yanan bir kine boğar.” (Yabancı İşçiler Sorunu, İşçinin Sesi gazetesi, sayı 257)

Emperyalizm, işçiler arasında her zaman ayrıcalıklı kesimler oluşturur. Bu ayrıcalıklar da yabancı düşmanlığı köklerinin sürekli beslendiği mümbit topraklardır.Yaşayış biçimi, değer yargıları ve tüm psikolojisiyle kendisini saran burjuvaziye en yakın, ondan en fazla etkilenen kesim, işçi aristokrasisidir. Avusturya’da yapılan bir araştırmada yabancı işçi düşmanlığı en yüksek ücretli işçiler, emekliler, küçük çiftçiler ve ev kadınlarındagörülmüş. Sonuçta burjuvazi, yabancı düşmanlığı ve işçilerin bölünmüşlüğü ile kendi erkini sürdürmek için çalışmaktadır.”

Sonuca gelirsek, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Zonguldak’tan da çok sayıda insan, başta İstanbul olmak üzere başka illere ülkelere göç etmiş ve şimdi durum ters dönerek AKP iktidarı Suriyeli göçmenleriZonguldak’a yerleştirmiştir. Gelen göçmenler de bu kentin işçisiyle rekabet halindeler. Peki, sonuç ne olacak ya da ne olmalıdır? Haftaya onu konuşalım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: