Çaycuma’da Sosyal Demokrat Belediyeciliğin güzel bir uygulaması

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, sosyal hizmetlere ayrılan ve “Altıgen”  olarak tanımlanan binanın, orta katındaki “Mahfel” adlı mahalle evini muhtarlara tanıttı.

Çaycuma Belediyesinin daha önceden başka kuruluşlara tahsis ettiği kent merkezindeki “Altıgen” bina, tümüyle sosyal işlereayrıldı. 3 katlı binanın en üst katında “Pamuk Prenses” adlı çocuk oyun alanı, en alt katında ise Kent Konseyi’nin sosyal paylaşım noktası bulunuyor. Son olarakda orta katı “Mahfel” adıyla “Mahalle Evi” olarak tahsis edildi. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, gün, yaş günü, söz, nişan ve toplantı gibi özel günler için vatandaşlara tahsis edilecek mahalle evini tanıtmak için muhtarlarla bir araya geldi. Mahfelmahalle evinde yapılan bilgilendirme toplantısına, Çaycuma Belediyesi Meclis Üyesi Fuat Kalaycı ile Çay Mahallesi Muhtarı Celal Akdoğan, Velioğlu Mahallesi Muhtarı Hüseyin Verimbaş, Sofular Mahallesi Muhtarı Hüseyin Üstünkul, Pehlivanlar Mahallesi Muhtarı Mithat Yeşil, Karalar Mahallesi Muhtarı Murat Üstünkul ve İstasyon Mahallesi Muhtarı Şevket Ayçelebi katıldı. Başkan Kantarcı, bulundukları mekanın daha önceki yıllarda belediye tarafından Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası’na (TSO) tahsis edildiğini belirterek, “Binanın orta katı içkili lokal olarak kullanılıyordu. Üstü de oda tarafından bilardo salonu olarak kiraya verilmişti. İkili ilişkilerle burayı tekrar kazandık. Üst katını çocuklar için kapalı oyun alanı yapmıştık. İkinci katı da epey bir emek sarf ettikten sonra bir mahalle evi haline getirdik. Bu Çaycuma’da bir ilk. Burayı sürekli açık bir kahvehane gibi kullanmayacağız. Halkımızın, nişan, toplantı, yaşgünü gibi özel günlerinde kullanımına sunacağız” dedi.

Çaycuma’da Sosyal Demokrat Belediyeciliğin güzel bir uygulaması

Başkan Kantarcı, Mahfelmahalle evi kurallarını ise şöyle açıkladı: “Biz burada herhangi bir ikramda bulunmayacağız. Bizim herhangi bir hazırlığımız olmayacak. Kim ne yapmak istiyorsa malzemesiyle birlikte buraya gelecek, etkinliğini yapacak. Daha önceden saatlerini bildirecek, o saatler arasında etkinliğini yapacak. Temizlik için sadece cüzi bir ücret alınacak, o kadar.  Buranın saat itibariyle de bir sıkıntısı yok. Sabahtan başlayıp çok geç olmamak şartıyla akşama kadar kullanılabilir. Buranın etkin bir şekilde kullanılmasını arzuluyorum. İnsanlar doğum günlerini, bir takım etkinliklerini pastane ve kafe gibi yerlerde yapmak zorunda kalıyorlardı. Bunun sosyal demokrat belediyeciliğin güzel bir uygulaması olduğunu düşünüyorum. Burası mahalle evi diyoruz. Adını da ‘toplanılan yer’ anlamına gelen Mahfel koyduk. Eskiler burayı Mahfel diye bilirdi. O adıda yaşatmak istiyoruz. Burası hiç kimseye ait değil hepimize ait. Herkesin de burada randevusunu ayarlayarak kullanmaya, etkinlik yapmaya hakkı var. Hatta illa randevu almak da şart değil; mesela çarşıya geliyorsunuz, buraya gelip oturup, görüşmelerinizi yapabilirsiniz. Burada size ait bir yer olmuş oluyor. Onun için burayı kullanmanızı istiyorum. Oyun tarzı şeyler olmayacak. İnsanlarımıza bunu sizden duyurmanızı istiyorum.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: