İhraç Sendikacılar İçin Emsal Olacak Dava Zonguldak’ta Görüldü!

KESK’e bağlı Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol’un şube yöneticiliğinin düşürülmesi ile ilgili Dernekler Masası tarafından İş Mahkemesi’nde Eğitim Sen Zonguldak Şubesi’ne açılan dava 19 Nisan 2018 tarihinde Zonguldak Adliyesi’nde görüldü. Davanın bu alanda açılmış ilk dava olması da çıkacak kararın emsal olabileceği anlamını taşıyor.

Akyol’un ihraç edilmesi sebebiyle sendikasında şube yöneticiliği yapamayacağı talebiyle açılan davayı KESK üyeleri takip ederken, Akyol’un avukatları davanın muhattabının Eğitim Sen Genel Merkezi olduğunu belirttiler. Davanın Eğitim Sen’in tüzel kişiliği göz önüne alınarak Ankara’da görülmesi ile ilgili görüş beyan eden avukatların savunmasının ardından mahkeme duruşmayı 31 Mayıs gününe erteledi.

“Haklılığımızın tescili için de mahkemede lehimize bir karar verilmesini bekliyoruz!”
Mahkemenin ardından dava ile Eğitim Sen Genel Merkez Avukatları’ndan Mehmet Rüştü Tiryaki yaptığı açıklamada; “Zonguldak Valiliği Dernekler Masası, Eğitim Sen Zonguldak Şubesi yönceticisi İsmet Akyol’un KHK ile ihraç edildiğini gerekçe göstererek şube yöneticiliğinin düşürülmesi ile ilgili bir görüş bildirmişti. Biz de sendikanın iç işlerinde bağımsız olduğunu, yöneticilerini serbestçe seçebileceklerini, yasal güvence altında olduklarını ve bu nedenle yönetim kurulu üyelerinin idarenin isteği üzerine değiştirilemeyeceği üzerine cevaplar verdik. Verdiğimiz cevaplar üzerine Dernekler Masası dava açtı ve bu gün bu davanın ilk duruşması görüldü, ön inceleme duruşması görüldü. Görülen duruşmada bizim usule itirazlarımız oldu. Sendikal Şube’nin bir tüzel kişilik olmadığı ve sendikanın tüzel kişiliğinin genel merkez olduğu ve bu sebeple davanın Genel Merkez’e Ankara’da açılması gerektiği ile ilgili görüş beyan ettik. Mahkeme herhalde ilk aşamada çok ikna olmadı. Genel Merkezin de bu davaya müdahil olarak çözülebiliyor olacağını düşünüyor olmalı ki bir süre verdi. Normal duruşma Mayıs Ayı’nın 31’ine ertelendi. Biz hala aynı sözümüzün arkasındayız. Sendikalar temsilcilerini özgürce seçebilirler ki bu uluslarararası sözleşmelerde teminat altına alınmıştır. Ayrıca yasada da isteği dışında görevinden çıkartılan kişilerin dava açmaları halinde görevlerine devam edecekleri karara bağlanmıştır. Hukuksal olarak haklı olduğumuzu düşünüyoruz ancak haklılığımızın tescili için de mahkemede lehimize bir karar verilmesini bekliyoruz.” dedi.

“Dava nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın İsmet Akyol; bizim buradaki sendika yöneticimizdir”
Eğitim Sen Genel Merkezi TİS Hukuk Sekreteri Varol Öztorun ise davaya katılmak için Zonguldak’a geldiğini söyleyerek; “Dava seyri devam edecek ama bizim, fiili meşru mücadele faaliyet içinde olan bir sendika olarak üyelerimiz İsmet Akyol’u seçmişlerdir. Dava nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın İsmet Akyol; bizim buradaki sendika yöneticimiz,yürütmedeki arkadaşımızdır. Her ne koşul olursa olsun kendisinin yanında olacağız. 7 Şubat’ta bir karar verdiler, ihraç ettiler; arkadaşımız ihraç olabilir ancak bizim ihraç üyelerimizin hiç biri hırsızlık yapmadı, çalmadı, çırpmadı. Her bir Eğitim Sen üyesi ve yöneticileri bu toplumun aydınlık yüzüdür. Biz bu davayı takip edeceğiz ama her ne karar çıkarsa çıksın Akyol bizim buradaki yürütmedeki arkadaşımız olmayı sürdürecektir.” dedi.

“Yasaların insanların ortaya çıkarttığı iradenin üzerinde olamaz”
Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz ise yaptığı açıklamada; “Biz ilgili tarihte Zonguldak’ta Genel Kurulumuzu yaparken Zonguldak’ta üyelerin iradesi ile ortaya çıkan seçim sonuçlarına göre görev bölümü yaptık ve görev bölümüne göre de İsmet Arkadaşımız şube sekreteri olarak görev aldı. Kaldı ki İsmet Arkadaşımız Şube Genel Kurulu’nda en çok oy alan yönetim kurulu üyesi oldu. Tüzüğümüzün 12. maddesi, ‘İşveren tarafından görevine son verilenlerin yargısal süreci bitinceye kadar üyelikleri devam eder’ der ve evrensel hukukun da böyle olduğuna inanıyoruz. Ancak bize dava açan Zonguldak Valiliği Dernekler Masası bu durumun yasada olmadığını söyleyerek İş Mahkemesi’ne başvurdu. Biz, yasaların insanların ortaya çıkarttığı iradenin üzerinde olamayacağını ve bizim tüzüğümüzde olan bir maddenin ortaya çıkarttığı hakkı gasp ettirmeyeceğimizi söylüyoruz.” dedi.

“Hukuk işliyorsa eğer, önce benim göreve başlamam lazım.”
Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri ve davanın muhattabı olan İsmet Akyol ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Benim şu anda yönetim kurulu üyeliğim devam ediyor. Performans sistemi başta olmak üzere eğitimin can yakan sorunlarına karşı dün olduğu gibi yarın da okulları gezmeye devam edeceğiz. Anlamadığım şu ki ben ihraç olduktan sonra hakkımda bir şikayet olmuştu ve şikayet ile ilgili takipsizlik kararı çıkmıştı. Karar çıkalı neredeyse 8 ay olmasına rağmen her yere baş vurdum ama göreve iade edilmedim. Hukuk işliyorsa eğer, önce benim göreve başlamam lazım. Madem hukuk ve mevzuat konusunda bu kadar hassaslar, önce mahkeme kararını uygulasınlar ve beni göreve başlatsınlar. Bizim tüzüğümüz belli ve bu tüzük Çalışma Bakanlığı tarafından onaylandı. Biz kararlıyız, sendikamızın bayrağını her okula taşıyacağız.”

 

Haber: Hakan Küçük

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: