23 Nisan’ın anlamı / önemi

23 NİSAN CUMHURİYET’e giden yolda atılan en büyük adımdı… Ama birileri o temelin 83 yıllık bir karanlık olduğunu savlamışlardı. 9o. yılda yaşadıklarımız, bu kavgalar o ruhu ve Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyet’in temellerine dinamit koyma girişimleri hazmedilecek bir durum değildir. Hele bunun TBMM çatısı altında yaşanmakta oluşu vicdanlarımızı kanatı-yor.
23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk bayramıdır. Biz, bu bayramın Atatürk’ün çocuklarına ar-mağanı olarak bilirdik.İktidar medyası bunun böyle olmadığını kanıtlamaya çalışıyor. Dünya-da bir başka örneği yok bu bayramın. Ne var ki, özellikle iktidar çevrelerince içtenliksiz ve içe-riksiz bayramlar yaşadığımızı söylemek abartı sayılmaz. En son bu bayramda çocuklarımla ne zaman beraberdim ?Sanıyorum 25 yıl geçmiş o zamandan bugüne. Bugün de çocuklar, ”Bu-gün 23 Nisan/Neşe doluyor insan” diyorlardır. Ama kendilerinden önce çocuk olan şimdiki gençler gibi yarınlarda neşeli olamayacaklarının ayırdında değiller kuşkusuz.
Yıllardır bu bayram dünya çocuklarıyla da birlikte kutlanıyor ülkemizde. Unesco, 23 Nisan’ı Dünya Çocuk Kitapları Günü olarak da ilan etti. Böylesi ilgi ve övgüye değer bir bayramın o-nurunu taşıyan bizler, niye bu günü giderek heyecansız, anlamsız ve resmi bir zorunluluk ha-line getirdik diye sormaktan alamıyorum kendimi. Aydınlığa, çağdaşlığa açılan bu ufuk ge-nişliğini niye daralttık? Devletin dayanağı, Ulusal egemenliğin temeli bu bayramı niye yozlaş-tırdık aklım almıyor! Egemenlik bağsız koşulsuz ulusundur özdeyişini, nasıl bir partiye aitmiş gibi sahiplendiler ? TBMM’de bunları yaşıyoruz…
Çocuklar geleceğimizdir diyoruz ama, onları geleceği ve yarınları kuracak; güven ve birikimle donatmıyoruz : 23 Nisan’da bile büyükler konuşuyor; çocuklara yalnızca şiir okumak kalıyor. Sonuçte üniversitede bile onlara siyaset yapma olanağı vermiyoruz. Ama kamplara bölmekte, onları çıkarlara uygun biçimde kullanmak da bize özgü. Oysa, çocuklarımızı bir bahçıvan öze-niyle yarınlara hazırlamak için hiçbir çabamız yok. Çocuklarımızı kendi düşünce, duygu ve an-layışlarına göre yönlendirmekten alıkoyamıyoruz kendimizi. Bu ülke için olduğu gibi devletin geleceği için de tehlikeli bir gidiştir. Meclis kavgalarını, vekillerin liderlerin güdümünde olma-sını görmüyor musunuz ?
Uluslaşmayı, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmayı, ulusal egemenliğin tek kaynağının millet ol-duğunu, mazlum uluslara örnek olacağımızı söyleye söyle Ankara’ya ulaşıp TBMM kuran Ata-türk ve onun düşünce sistemi, devrim ve ilkeleri dünyanın her yerinde evrensellik boyutunda önem ve anlam kazanmaktadır.
Hiçbir yurtsever, 23 Nisan’ın hafife alınmasına izin veremez, vermez. Milletin egemenliğini kendi egemenliğine çevirmek hiçbir iktidara nasip olmamış; uzanan eller hep kırılmıştır. Çocuklarımıza bilimselliği öğreten, yurtseverlik duygularıyla besleyen, aydınlanmayı ve çağ-daşlığı hedeflemiş eğitim / öğretim sisteminden mahrum bırakmak isteyenleri, yürekten kını-yorum.Bu olumsuzluklara karşın bu önemli anlamlı gün Türk ulusuna kutlu olsun…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: