Hayat felsefesi (20)

HAYDİ SEÇİME

AKP yönetimi MHP yönetimiyle anlaşarak ani bir kararla 24 Haziran 2018 günü baskın seçim yapmak üzere karar aldılar. Çünkü siyaset, ekonomi, kültür, bilimsel gelişme ve bunlara bağlı olarak sosyolojik yapıda da büyük bir çöküş yaşanmaya başlamıştı. Sanıyorlar ki iktidarlarını bu çürümenin altında kalmasından kurtaracaklar; yanılıyorlar. Onların yönetim, yaşam felsefeleri dünyanın her yanında ve her zaman insanlar insanlıktan çıkarmış, hayvanlaştırmıştır. Çünkü hayat felsefeleri ilk çağ-köleci yaşam felsefesidir.

Madem bu şartlarda seçime gidiyoruz, izlenecek yol; köleci düzenden en çok zarar gören kesim olan kadınları, işçileri ön plana çıkarmak ve aday olmalarını desteklemektir. İlk aday olan Cumhurbaşkanı adayını kadınlardan göstermektir. İkinci yöntem, milletvekili adaylarını da ilk sıralara kadınları yerleştirerek yüzde 50 kontenjan sistemine geçmektir… Bu şekilde ezberi bozarak nüfusumuzun yüzde 50’si olan kadınlar hak ettikleri hukuka ve özgüvene kavuşmuş olurlar.

Ve kadınlar tüm seçimle gelinen yönetimlerde yüzde 50 temsil edilmeleri için gereken hukuksal değişimler yerine getirilmelidir. Söz, yetki, karar ve sorumlulukta herkes eşit olmalıdır!

Kadınlar yoksa demokrasi, barış, özgürlük, eşitlik, bilim, huzur da yok!

Son yıllarda kadınlara, çocuklara yapılan şiddet, taciz ve tecavüz haberleri toplumda büyük infial yarattı ve yaratmayı sürdürüyor. Nereye kadar böyle sürecek? Bunun sebepleri nedir, nasıl önlenebilir? Bunun için yasa çıkartılıyor. Yasa bu suçu hastalık olarak değerlendiriyor daha çok. Ona göre de cezalar öngörülüyor. Ancak sadece ceza vererek bu kötülük son bulabilir mi? Sanıyorum bulmaz. Bunun için eğitim gerekli, bunun için bilgi gerekli, bilinç gerekli. Bunun yanında toplumsal saygı, toplumsal sevgi, toplumsal barış da gerekli. Bakıyorsun bu kötülükler en çok savaşların, gelir bozukluklarının, bilimsel bilgi yoksunluğunun olduğu ortamlardan kaynaklanıyor. Bir kere nerede ne zaman savaş varsa orada bu tür haberler çoğalıyor. Bu ilk genler arası savaşların olduğu zamanlardan, ilk çağlardan buyana mevcut. Yani sadece bilgi yoksunluğu değil asıl sınıflı toplum hastalığı. İlkel komünal yaşamdan böyle bilgiler yokken genler(soylar) arası çatışmalarla, sınıflı toplumun meydana gelmesiyle başlamış! En son bu haberleri Irak, Suriye, 1974 Kıbrıs, 1.Dünya, İkinci Dünya ve Vietnam savaşlarından okuduk veya kitaplardan okuduk. Ve Okumaya devam ediyoruz.

Bir diğer sorun, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmeleri! Neden evlendiriliyorlar? Ya ana-babalarının cahilliğinden ya kendilerinin fakirliğinden ya da erkek tarafının zenginliğinden. Demek ki, tüm nedenler eşitsizliğe çıkıyor… Ancak şu gerçek ki; erken yaştaki tüm evliliklerde çocuklar mutsuz; en çok da kızlar… Çünkü onlar daha çocukluklarını ve gençliklerini yaşayamadan ağır, çok ağır sorumluluklar altına giriyorlar ve çok eziliyorlar…

Kadınların-toplumun diğer bir sorunu da kadın katliamı! Toplumsal bir hastalık haline geldi. Nedeni çok! Sadakatsizlik, geçim derdi, sevgisizlik, çevre baskısı, cehalet ve en çok da basın-yayının toplumun bilincine işlemesi. Başka bir sorun da toplumsal silahlanma. Kişinin evinde, yanında veya yakınında silah olmasa bu olaylar olmayacak. Ama nedense çok kolay silahlanıyor insanlar; sanki devlet-hükümet teşvik ediyor gibi!

Benim Nisan 2018 itibariyle Cumhurbaşkanı adayım bir kadın, bir anne olarak Meral Akşener. Daha sonra başka kadın adaylar çıkarsa düşüncemi yeniden değerlendiririm. Zonguldak’tan da tüm partilerden kadın adaylar bekliyorum, hem de eşit sayıda ve eşit şartlarda. Yoksa Türkiye normalleşemeyecek. Analar ağlamaya devam edecek!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: