Madenci Anıtında, 1 Mayıs’ta TTK’yı daraltan, Şeker’i kapatanlara mesaj verildi

1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü Zonguldak’ta coşku ile kutlandı. Katılımcıların 13:00’da İstasyon Meydanı’nda bir araya gelmesi ile başlayan kutlamalar, katılımcıların kortejler halinde Madenci Anıtı’na kadar yürümesi ve alanda Haluk Levent’in verdiği konser ile son buldu.

1 Mayıs’a GMİS ve Bağlı Şubeleri, KESK ve KESK’e bağlı sendikalar, Kamu İş Sendikası bileşenleri, TMMOB ve Şubeleri, CHP İl ve Merkez İlçe Üyeleri ve Yönetimleri, Emek Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi, Vatan Partisi, Haziran Hareketi, Halkevleri, Ereğli Kadın Platformu, AHBAP, Çarşı ve Zonguldakspor Taraftar Grupları katıldı ve çok sayıda yurttaş katıldı.

‘Emeğin başkenti’ olarak bilinen Zonguldak’ta, 1 Mayıs’ı kutlamak isteyenler, polis tarafından güvenlik önlemi alınan noktada, üzerleri aranarak korteje alındı. İstasyon Meydanı’na GMİS ve Şubeleri Fevkani Köprüsü üzerinden Şube Pankartları arkasında iş yerlerinden yürüyerek geldiler ve bekleyen kalabalığın alkışları ile alana girdiler. Halaylar ve Sloganlar ile saat 13:30’da yürüyüşün başlamasını bekleyen katılımcılar, yürüyüşün başlaması ile Madenci Anıtı’na akın etti. Madenci Anıtı’nda kurulan Platform Tarafından karşılanan kortejler Madenci Anıtı’nı hınca hınç doldurdu.

Yürüyüşün başında Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Kozlu Belediye Başkanı Kerim Yılmaz, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, AKP İlL Başkanı Zeki Tosun, AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, CHP Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman ve beraberindekiler bulundu.

Susma TV’nin de sendika yöneticileri ve siyasi parti temsilcileri ile alanda kurulan kürsüde görüş alışverişi yaptığı kutlamalarda, alanda emekçiler ve emekten yana siyasi partilerin üyeleri kürsüden yapılan müzik yayını ile halaylar çekerek kutlamaları sürdürdü. Kürsü konuşmaları öncesinde demokrasi şehitleri için bir dakika saygı duruşunda bulunan katılımcılar, toplu bir şekilde İstiklal Marşı’nı okudular.

İstiklal Marşı’nın ardından 1 Mayıs Komitesi adına platformda konuşma yapan TTMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Erdoğan Kaymakçı; “Bu alanda işçiler, emekçiler, memurlar, mühendisler, öğrenciler ve esnafımız ile yan yana olmak çok güzel, bu meydan sizinle çok daha güzel. Buradan dünyanın dört bir yanında emeği ile geçinen, emeği için mücadele eden tüm işçileri, işçi sınıfını selamlıyoruz.” dedi. Konuşmasında Türkiye’nin içinden geçtiği durumla ilgili de konuşan Kaymakçı, TTK’nın ve madenlerin özelleştirme gündemine değinerek; “Bu özelleştirmelerin ne olduğunun sonuçlarnı ağır ödedik. Ayrıca sadece Madenler değil Şeker Fabrikaları da bugün satılıyor, elimizde olan tüm değerler elden çıkartılıyor. Biz bunun karşısındayız.” dedi.

Madenci Anıtı’nda binlerce kişiye konuşan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ise şunları söyledi;“Emeğin Başkenti Zonguldağımızın ve bölgemizin değerli emekçileri, Ankara’dan gelen Maden Tetkik Arama Kurumu çalışanları, İşçi, memur, emekli, esnaf, işsiz, çiftçi, öğrenci kardeşlerim,Değerli milletvekillerim, belediye başkanlarım, siyasi partilerimizin, demokratik kitle örgütlerimizin ve sivil toplum örgütlerimizin değerli temsilcileri, sevgili muhtarlarımız, analarımız, bacılarımız, çocuklarımız; Özgürlüğün, barışın, kardeşliğin, demokrasinin ve bağımsız Türkiye’nin yılmaz savunucuları; Yeri geldiğinde yerüstünde, yeri geldiğinde yeraltında yaptığı eylemlerle işine, aşına, ülkemizin yeraltı kaynaklarına ve milletimizin geleceğine sahip çıkan sevgili madenci kardeşlerim, Hepinizi 1 Mayıs Tertip Komitesi ve TÜRK-İŞ adına sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz. 1 Mayıs, işçi-emekçi bayramımız kutlu olsun.

Biz sesimizi her şart altında gür çıkardık

Tarihimizde ilk kez Zonguldak’ta emekli sayısı çalışan sayısını geçti.Bugün yine olağanüstü hal uygulaması yaşıyoruz.Ama biz sesimizi her şart altında gür çıkardık, çıkarıyoruz.6 Kasım 2017 de sesimizi duymayanlara karşı yeraltında direnen maden işçisi kardeşlerim, hepinizi bir kez daha gururla, sevgiyle selamlıyorum.

İşçilere, emekçilere grev yaptırmadığı için patronlara iyi kazanç sağlamakla övünen yöneticilerimiz var.Zonguldak’a bakıldığında bize taşkömürünü çıkarttırmıyorlar,

Türkiye Taşkömürü Kurumunu çalıştırmıyorlar, işçi almıyorlar.

Çünkü birileri taşkömürü ithalatından büyük kazançlar elde ediyor.

TTK zarar ediyor, Türkiye zarar ediyor, yandaş ise kazanıyor.

Dış borçlarımız rekor kırdı

“OHAL var, işçi grev yapamıyor, patron kazanıyor” diyenler öte yandan şeker fabrikalarını satıyorlar.Onbinlerce işçiyi, çiftçiyi, işsizlikle, açlıkla, yoksullukla karşı karşıya bırakıyorlar.

İnsanların hastalanmasını ve sağlığını bile umursamadan yabancı şirketlerin ve yerli işbirlikçilerin önünü açıyorlar.Türkiye, şeker ithal ediyor, saman ithal ediyor, et ithal ediyor, taşkömürü ithal ediyor.Enerjiden, sanayiden sonra tarımı ve gıdayı da dışarıya bağımlı hale getirdiler.Fabrika yapılmıyor, üretim yapılmıyor, işsizlik artıyor, yoksulluk yaygınlaşıyor.

Bugün 1 Mayıs İşçi-Emekçi Bayramı.Bugün işçiler-emekçiler tüm dünyada meydanlarda bizim gibi haklı taleplerini dile getiriyorlar. Dünya işçi sınıfı mücadelesinin tarihi ve Zonguldak’ta maden işçilerimizle başlayan mücadele tarihi göstermiştir ki birlik ve dayanışma içinde mücadele edersek, insanca çalışıp, insanca yaşayacağımız koşulları yaratırız, demokrasiye ve insan haklarına sahip çıkarız.

Biz diyoruz ki…

Maden işçileri olarak Emeğin Başkenti’nde yaşayan insanlar olarak bugün; dünya işçi ve emekçilerinin en anlamlı günü olan 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Madenci Anıtı’nda gücümüzü bir kez daha gösterdik, gösteriyoruz.

Biz diyoruz ki;

Herşeyden önce Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hedef gösterdiği çağdaş medeniyet hedefinden vazgeçmeyelim.

Birliğimizi, beraberliğimizi bozdurmayalım, bağımsızlığımızı koruyalım.

Biz diyoruz ki;

Bu ülke bir daha darbeler yaşamasın,

Demokrasi, barış, kardeşlik ve özgürlük olsun.

İşsizlik kalmasın, terör ve savaş olmasın, işçi alınsın üretim artsın, OHAL son bulsun.

Örgütlenme önündeki engeller kaldırılsın

Taşeron uygulamalarına son verilsin, göstermelik düzenlemelerle taşeron meşrulaştırılmasın, taşeron işçilerinin hak kayıpları olmasın, kimse kapsam dışı kalmasın, aynı işyerinde çalışıp aynı işi yapan işçiler arasındaki ücret farklılıkları giderilsin.

İşçilere, memurlara ve taşeron işçilerine yandaş sendika baskısı yapılmasın, herkes istediği sendikaya üye olsun.Örgütlenme önündeki engeller kaldırılsın, sendikalaşma teşvik edilsin.

Biz diyoruz ki;Maden işçileri ve bölge halkı; 24 Haziran seçimleri öncesinde siyasetçilerimizi can kulağıyla dinleyecek ve bizim taleplerimizi dikkate alanlara sahip çıkacaktır.Genel ve mahalli seçimlerde hiçbir şaibeye izin verilmemesi için önlemler alınmalıdır.Vergide adalet sağlanmalıdır.Asgari ücretten vergi alınmasın.Eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik piyasa şartlarına bırakılmasın.Geçici ve mevsimlik işçiler güvence altına alınsın, kimse işini kaybetme korkusu yaşamasın.Aile içi şiddet ve kadına yönelik baskı ve şiddete karşı önlemler alınsın.Çocuklar çalıştırılmasın.Üniversiteler özgürleştirilsin.Biz diyoruz ki;Emeklilik şartları yeniden düzenlensin ve emekli maaşları asgari ücretin altında olmasın.Artık bölgemizde santral yapılmasın, mevcutlar için önlemler alınsın, sağlığımızı ve çevremizi koruyalım.

Zonguldak artık göç vermesin.Türkiye Taşkömürü Kurumu’na işçi alınsın, üretim artsın.

Sevgili emekçi kardeşlerim, bir olalım, birlik olalım, üretelim, kazandıralım, kazanalım, ülkemize ve milletimize sahip çıkalım.

Konuşmalar sırasında “Yaşasın 1 Mayıs”, “Emeğin Başkenti Şanlı Zonguldak”, İşçi alınsın, üretim artsın”, “Yaşasın demokrasi mücadelemiz” sloganları atıldı.

Katılımcılar yürüyüşte “Yaşasın 1 Mayıs”, “Madencinin Feneri Sönmeyecek”, “Emeğin Başkenti Şanlı Zonguldak”, “Yaşasın Birleşik Mücadelemiz” sloganları attılar.

Sloganların ve halayların ardından sahneye Haluk Levent’in çıkması ile konser başladı. “Madencinin ve emekçinin başkenti Zonguldak. Sizinle olmak çok güzel” diyerek alanı selamlayan Levent’in şarkılarına tüm alan eşlik etti.

1 Mayıs Çaycuma Cumhuriyet Meydanında

Ayrıca Zonguldak Merkez’de gerçekleştirilen 1 Mayıs Buluşması öncesinde de Çaycuma Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen kutlamalara,Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, siyasi parti temsilcileri, sendika ve dernek temsilcileri, kağıt fabrikası çalışanları ve çok sayıda kişi katıldı.

Eğitim Sen Çaycuma Şube Başkanı Gökhan Taner Günsan ve Selüloz İş Çaycuma Şube Başkanı Hakan Cura’nın açıklamalarda bulundular. Selüloz İş Çaycuma Şube Başkanı Hakan Cura programa katılanlara karanfil verdi. Ardından emekçiler davul zurna eşliğinde halaylar çekerek kutlamalarını gerçekleştirdiler. Atatürk heykeli önüne kadar yürüyen katılımcılar ardından kutlamalar için Zonguldak kent merkezine hareket etti.

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: