Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın özgürlük mücadelemiz

1Mayıs işçi ve emekçilerin mücadele ve dayanışma günü Bartın da coşkulu ve bir o kadar da kitlesel bir yürüyüş ve miting ile gerçekleştirildi.

Ahmet Güneş’in Haberi

Düzenlenen yürüyüşe Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS), Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası(TEKSİF),Türkiye Yol-Yapı-İnşaat İşçileri Sendikası(YOL İŞ),  Türkiye Çimse İş, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM SEN), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES), Büro Emekçileri Sendikası(BES) ve Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası(ESM), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), ENERJİ YAPI YOL SEN, Halk Evleri,  EĞİTİM İŞ, ADD, CHP, Haziran Hareketi katıldı. Saat 11.30 da Bartın Kemerköprü meydanında toplanan kitle 12.00 da buradan Cumhuriyet meydanına yürüdü. Cumhuriyet Meydanında yapılan saygı duruşu  konuşmalar ve Bartın Eğitim Sen Müzik dinletisi  ve sloganlar eşliğinde 1 mayıs programı sonlandı.

Kutlamalar için Bartın’da geniş güvenlik önlemleri alınırken yürüyüşe katılanlar polisin yaptığı üst aramasının ardından alana alındı. Sendika temsilcilerinin konuşmalarından sonra  halaylar  çekildi Tertip Komitesi Adına Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora , GİMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ve Teksif İş Bartın Temsilcisi Mesut Akdemir konuşma yaptı..

Bora:  “Birlikte güçlüyüz”

1 Mayıs’ın, sömürüsüz, baskısız, insan onuruna yaraşır bir yaşam için, taleplerini haykıracakları gün olduğunu belirterek 1 Mayıs Tertip Komitesi adına bir konuşma yapan Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora, şu ifadeleri kullandı:

“Biz emeğiyle yaşayanlar bu ülkenin tüm değerlerini yaratanlarız. Biz, gençler bu ülkenin bugünü ve geleceğiyiz. Biz, hayır diyenler susmayanlar, itaat etmeyenler, mücadele edenleriz. Buradayız! Ne yalnız, ne çaresiz ne de seçeneksiziz. Çoğuz, çoğunluğuz, halkız! Birlikte güçlüyüz! 1 Mayıs alanındayız. ‘Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın özgürlük mücadelemiz.’ Buradan söylüyoruz bu zulüm bu baskı ile yönetemeyecekler sarayları saltanatları çökecek, bu zulüm bizim mücadelemizle bitecek. Emek kazanacak özgürlük kazanacak, laiklik kazanacak, demokrasi kazanacak. Biz kazanacağız. Mayıs ayındayız. Denizlerin idam edildiği, Taksim’de 37 işçinin katledildiği. Ama işte yine buradayız. Bizler bu alanları dolduranlar bir kurtarıcı beklemiyoruz, tek çözüm bizim mücadelemiz biliyoruz. Emekçiyiz haklıyız kazanacağız. Yağmayı, talanı, sömürüyü, zorbalığı, işimizden ekmeğimizden öğrencilerimizden koparılmayı birlikte durduracağız. Hakkımız olanı alacağız. Bugün 1 Mayıs. Bugün en çok çocuklar için meydanlardayız. Bir daha hiçbir çocuk cemaat yurtlarında yanarak can vermesin diye. Bir daha hiç bir çocuk istismara tecavüze uğramasın, istismarın üzeri iktidar tarafından örtülmesin diye. ‘Hepimiz Ensarız’ diyen kötülüğün karşısında tüm çocukların iyiliği için meydanlardayız. Cumhurbaşkanının tek bir kararı ile sınav sistemleri değişmesin, çocuklarımız okulsuz kalmasın. İmam Hatiplere mahkum edilmesin diye buradayız. Savaşlara alet olmadan barış kardeşlik ve bir arada yaşamak için buradayız. “Çocuklar Ölmesin” diyen Ayşe öğretmene buradan 1 Mayıs meydanlarından selam yolluyoruz. Yalnız değilsin, bu ülkede çocuklar ölmesin diyen milyonlar var. Hepimiz Ayşe öğretmeniz. 1 Mayıs Meydanı’ndan söz veriyoruz. Çocuklar için özgürlüğü söküp alacağız. Özgürce büyüdükleri bir ülke yaratacağız. Bugün 1 Mayıs Birlik, Mücadele Ve Dayanışma Günümüz.

“Biz kazanacağız”

Bugün yurdun dört bir yanında sokağa çıkanlar, meyanları dolduranlar diyoruz ki bu memleket bizim, gericiye, emek ve kadın düşmanlarına bırakmayız. Emekçileri, güvencesizliğe, sömürü düzenine, grev yasaklarına itaat ettiremeyeceksiniz. Doğasına, kentine, fabrikasına sahip çıkan yurtseverlere yağma talan politikalarınızı kabul ettiremeyeceksiniz. Eşit, özgür ve kardeşçe yaşanacak bir ülkeyi biz kuracağız. Özgürlük kazanacak, eşitlik kazanacak, laiklik kazanacak, barış kazanacak, biz kazanacağız.”

Kaya: “Türkiye zarar ediyor yandaş ise kazanıyor”

“Türkiye Taşkömürü Kurumu’na işçi alınsın, üretim artsın. Bir olalım birlik olalım, üretelim, kazandıralım, kazanalım, ülkemize ve milletimize sahip çıkalım.” diyen TÜRK-İŞ Bartın İl Temsilcisi, Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya da şunları söyledi:

“Biz çok olağanüstü haller gördük. Ama hiçbirinde bizim üretmemiz engellenmedi. Bugün maden havzamızda tarihimizin en az sayıda işçiyle en düşük üretimini yapıyoruz. Bugün yine olağanüstü hal uygulaması yaşıyoruz. Ama biz sesimizi her şart altında gür çıkardık çıkarıyoruz. 6 Kasım 2017’de sesimizi duymayanlara karşı yer altında direnen maden işçisi kardeşlerim, hepinizi bir kez daha gururla, sevgiyle selamlıyorum. İşçilere, emekçilere grev yaptırmadığı için patronlara iyi kazanç sağlamakla övünen yöneticilerimiz var. Zonguldak’a bakıldığında bize taş kömürünü çıkarttırmıyorlar. Türkiye Taşkömürü Kurumunu çalıştırmıyorlar, işçi almıyorlar. Çünkü birileri taş kömürü ithalatından büyük kazançlar elde ediyor. TTK zarar ediyor, Türkiye zarar ediyor yandaş ise kazanıyor.

“İşsizlik artıyor, yoksulluk yaygınlaşıyor”

OHAL var, işçi grev yapamıyor, patron kazanıyor diyenler öte yandan şeker fabrikalarını satıyorlar. Sırada ÇAYKUR gibi son kalan bir kaç kurum var. On binlerce işçiyi, çiftçiyi, işsizlikle, açlıkla, yoksullukla karşı karşıya bırakıyorlar. İnsanların hastalanmasını ve sağlığını bile umursamadan yabancı şirketlerin ve yerli işbirlikçilerin önünü açıyorlar. Türkiye şeker ithal ediyor, saman ithal ediyor, et ithal ediyor, taş kömürü ithal ediyor. Fabrika yapılmıyor, üretim yapılmıyor, işsizlik artıyor, yoksulluk yaygınlaşıyor. İnsanların ruh ve beden sağlığı bozuluyor. Hastaneler dolmaya başladı çünkü insanlar maddi manevi zor durumdalar. Bu kez de sağlık giderlerini bizden kesmeye başladılar.

“Demokrasi ve adil bir rekabet olsun”

Biz diyoruz ki üretelim herkes doysun ve kardeşçe yaşasın, işsizlik olmasın, açlık olmasın, terör meydan bulamasın, savaşlar çıkmasın. Maden işçisi üretsin, şeker işçisi üretsin, besici, çiftçi, sanayici üretsin. Demokrasi olsun, adil bir rekabet olsun, ehliyet ve liyakat sahibi insanların önü açılsın. Kurumlar ve devlet ehil insanlar tarafından yönetilsin, yandaşlık son bulsun. Bugün 1 Mayıs İşçi Emekçi Bayramı. Bugün işçiler ve emekçiler tüm dünyada meydanlarda bizim gibi haklı taleplerini dile getiriyorlar. 1886’da Amerika’da hak mücadelesi verirken hayatlarını kaybeden işçi kardeşlerimizi anmak için başlayan bu anlamlı günde başta maden şehitlerimiz olmak üzere iş kazalarında, eylemlerde, direnişlerde şehit düşen tüm emekçi kardeşlerimizi rahmetle anıyorum.

“Örgütlenme önündeki engeller kaldırılsın”

Maden işçileri olarak Bartın’da yaşayan insanlar olarak bugün dünya işçi ve emekçilerinin en anlamlı günü olan 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde gücümüzü bir kez daha gösteriyoruz. Biz diyoruz ki her şeyden önce büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hedef gösterdiği çağdaş, medeniyet hedefinden vazgeçmeyelim. Bizliğimizi, beraberliğimizi bozdurmayalım, bağımsızlığımızı koruyalım. Biz diyoruz ki bu ülke bir daha darbeler yaşamasın, demokrasi, barış, kardeşlik ve özgürlük olsun. İşsizlik kalmasın, terör ve savaş olmasın, işçi alınsın, üretim artsın, OHAL son bulsun. İşçilere, memurlara ve taşeron işçilerine yandaş sendika baskısı yapılmasın, herkes istediği sendikaya üye olsun. Örgütlenme önündeki engeller kaldırılsın, sendikalaşma teşvik edilsin.

“Birlik olalım, üretelim, kazandıralım, kazanalım”

Biz diyoruz ki maden işçileri ve bölge halkı 24 Haziran seçimleri öncesinde siyasetçilerimizi can kulağıyla dinleyecek ve bizim taleplerimizi dikkate alanlara sahip çıkacaktır. Genel ve mahalli seçimlerde hiçbir şaibeye izin verilmemesi için önlemler alınmalıdır. Vergide adalet sağlanmalıdır. Asgari ücretten vergi alınmasın. Eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik piyasa şartlarına bırakılmasın. Geçici ve mevsimlik işçiler güvence altına alınsın kimse işini kaybetme korkusu yaşamasın. Aile içi şiddet ve kadına yönelik baskı ve şiddete karşı önlemler alınsın. Çocuklar çalıştırılmasın, üniversiteler özgürleştirilsin. Biz diyoruz ki emeklilik şartları yeniden düzenlensin ve emekli maaşları asgari ücretin altında olmasın. Artık bölgemizde santral yapılmasın mevcutlar için önlem alınsın sağlığımız ve çevremizi koruyalım. Bartın artık göç vermesin. Türkiye Taşkömürü Kurumu’na işçi alınsın, üretim artsın. Bir olalım birlik olalım, üretelim, kazandıralım, kazanalım, ülkemize ve milletimize sahip çıkalım. 1 Mayıs İşçi Emekçi Bayramınız kutlu olsun.”

Akdemir: “Taşeronlaşmaya bir kez daha ‘hayır’”

TEKSİF-İŞ Sendikası Rimaks Tekstil Temsilcisi  Mesut Akdemir ise tüm işçileri birlikte hak aramaya çağırarak şöyle konuştu:

“1 Mayıs işçilerin uluslararası birlik mücadele ve dayanışma gününü kutlarım. Değerli kardeşlerim. İçinde bulunduğumuz karanlıktan bizlere mutlu bir geleceğin kapılarını açacak tek anahtar birlik beraberlik ve kardeşliğimizdir. Bu birlik ve dayanışma ruhu bizlere yapılmaz denileni yaptıracak olmaz denileni olduracak güç vermektedir. 1 Mayıs hesaplaşma günü değil çalışanların sorunlarının gündeme taşındığı ve çözümlerin bulunduğu gün olmalıdır. Ülkemizi gerginliğe sürükleyerek memurun, işçinin, emeklinin dertlerini hasıraltı etme gündemi saptırma amacı güdenler çalışanlara ve sendikacılığa en büyük darbeyi vurmaktadır. Çalışanların örgütlü mücadelesini zayıflatarak, küresel saldırıların karşısında bizleri çaresiz bırakmak isteyenler var. Ne yazık ki bugün çalışanlara karşı uygulanan hukuksuzluklar var. Bartın ilimizde kalkınma bölgesi ilan edildiği günden bugüne kadar görüyoruz ki emekçilerin değil patronların kalkınması haline geldi. Buradan taşeronlaşmaya bir kez daha ‘hayır’ demek istiyorum.

“Hak aramak kutsal bir mücadeledir”

Amasra Kazpınarı Köyünde Hema Madencilik İşletmesinde taşeron firmasında çalışan Ersamak işçilerinin mağduriyetini gördük. 150 işçinin iş akitleri feshedildi. Gerekçe olarak üretim yok ilerleme yapamıyorum diyerek 150 emekçi kardeşimi kapının önüne koymuştur. 2 maaş ve kıdem tazminatlarını bile ödememiş açlığa yoksulluğu mahkûm etmiştir. 300 Çinli işçinin çalıştığını biliyoruz. Ersamak emekçileri kendi vatanında kendi toprağında işsiz kalmış haklarını alabilmek için kapının önünde çadır kurmuş emek verdikleri iş yerinin önünde nöbet tutmuşlardır. Buradan devletimizi yöneten iktidara sesleniyorum. Şu anda devletimizin bütün imkânları elinizde olan AK Parti’nin açılımı Adalet ve Kalkınma Partisi değil mi? Patronların değil bütün emekçiler adına adalet istiyorum. Bartın bölgesinde bulunan fabrikalarda asgari ücret altında çalıştıran iş yerleri var. Buradan bacılarıma, işçi kardeşlerime sesleniyorum. Gelin birlik olalım beraber olalım korkunun ecele faydası yok öyle olsaydı mezarlıklar boş olurdu. Birlikteliğimizi kaybettikçe haklarımızı da kaybediyoruz. Bizler birlik oldukça hiç bir güç çalışanların haklarını gasp etmeye yetmeyecektir. Şair Mehmet Akif Ersoy ne diyor; Girmeden tefrika millete, düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez. Bu nedenle bir olacağız. Hak aramak kutsal bir mücadeledir. Güzel ülkemin dört bir yanından yayılan coşku kardeşliğimizin eseri geleceğimizin teminatı. İnanıyorum ki bu coşku azim ve umut çalışanlarımızın üzerine çöken kara bulutları dağıtacak. Güneşli güzel günlerin habercisi olacak. Kararlıyız, biz haklıyız, biz kazanacağız.”

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: