Maden Mühendisleri Odası ve ZOKEV Soma ve Karadon Katliamını anacaklar

ZOKEV ve TMMOB Maden Mühendisleri Odası, Soma ve Karadon facialarında yaşamını yitiren madencileri bir etkinlikle anacak

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi ile birlikte, 17 Mayıs 2010’da meydana gelen ve 30 kişinin ölümüyle sonuçlanan Karadon maden faciasının sekizinci, 17 Mayıs 2014’te meydana gelen ve 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan Soma maden faciasının 4. yıldönümünü nedeniyle bir anma etkinliği düzenledi. 13 Mayıs Cumartesi günü TMMOB Maden Mühendisleri Odası lokalinde yapılacak olan etkinlik, saat 17.30’da başlayacak. “Fotoğraflarla Soma Katliamı” başlıklı bir serginin de açılacağı etkinlikte Fahri Bozbaş, “Kömür Karası” grubuyla birlikte madenci şarkıları söylerken, Salim Çalık şiirlerini okuyacak. Soma katliamıyla ilgili kısa bir belgesel film gösterimimin de yapılacağı etkinlikte, son olarak, yazarları Onur Yıldırım ve Uğur Şahin Umman, “Çizmelerimi çıkarayım mı” adlı kitabı üzerine bir söyleşi yapacak. Moderatörlüğünü TMMOB Maden Mühendisleri odası Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı’nın yapacağı söyleşinin ardından, yazarlar kitaplarını imzalayacak.

Gelir madenci ailelerine gidecek

Çizmelerimi Çıkarayım mı adlı kitapta, Soma katliamının, aşırı kâr hırsı, üretim baskısı, özelleştirme ve taşeronlaştırma politikaları ile dayıbaşılık denen kuralsızlığın ve denetimsizliğin oluşturduğu kötü düzenin bir sonucu olduğu iddia ediliyor.  Tütün destek politikalarının sonlandırılmasıyla başlayan ve katliamla devam eden sürecin mercek altına alındığı kitapta,  bu esnada da Soma insanının acılı serüveninin her aşaması, tanıklıklara dayanılarak bütün gerçekliğiyle gözler önüne seriliyor. Yazarlar kitaplarının “Yaşananların bir daha olmaması için kendi içinde bir hafıza oluşturma çabası” olduğunu söylüyor. Kitap satışlarından elde edilen tüm gelirler madenci ailelerine bağışlanacak.

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: