Hayat felsefesi (22)

Derdimiz çok! Geçim derdi, eğitim derdi, bilim derdi, sağlık derdi ve bugünlerde üstüne bir de seçim derdi geldi. Ama aslında tek derdimiz var o da “hayat derdi”. Hayat hepsini kapsıyor; zira ayırım olarak ortaya koyduklarımızın tamamı birbirlerini etkiliyor, tamamlıyor.

Esas değerse bilim; bilim yoksa hiçbir şey yok; olsa da sakat!

Seçimde bize bu saydıklarımızı vermeyi vaat edenlere oy vereceğiz; öngörmeyenlere vermeyeceğiz.

Peki, bunlar yeter mi? Yetmez. Adalet, özgürlük, bağımsızlık, barış, demokrasi, kardeşlik ne olacak? Bunlar insan olmanın en temel değerleri. Eğer, insan da olmak istiyorsak önce bunları istemeliyiz!

İnsan olmanın ilk değeri özgür olmaksa eğer hayatımızdan bir örnek verelim:

Özgür olmanın ilk şartı da borçlu olmamaktır. Borçlu olup ta ödeme zorluğu çekmek kölelik gibidir; insanı yer bitirir.

Cumhuriyet Gazetesi’nin 10 Mayıs 2018 tarihli nüshasından bir haber: “2018 yılı ilk 3 ayında 379 bin banka borçlusu takibe düştü. Kredi kartı ve diğer kredi borçları nedeniyle icraya verildiler. Geçen yıla göre bu sayı yüzde 5 düştü. Toplam takipteki banka borçlusu sayısı 3 milyon 139 bin 874”. Buna bankalar dışında takibe uğrayanlar dâhil değil.

İşte insanlar bu ruh halinde sokağa çıkıyor, işe gidiyor; toplumla ilişki kuruyor. Bu ruh haliyle…

4 yıldır gelmeyen adalet yüzünden Soma maden katliamında hayatını kaybeden 301 madencinin yakınlarının ve halkın kalbi ağlamaya devam ediyor. Neden adalet yerini bulmaz? Sorumlu devlet temsilcileri mi, işveren temsilcileri mi, işçi sağlığı ve güvenliği uzmanları mı?  Yoksa çalışanlar mı? Bu çalışanlar mı; devlet temsilcileri istediler de, işveren temsilcileri istediler de, iş sağlığı ve güvenliği uzmanları istediler de sağlık ve güvenlik önlemlerine uymadılar? Bu kurallara uymayan işçileri neden çalıştırdılar? Öyleyse yine işveren ve temsilcileri sorumlu her şeyden! Neden adalet makamı kararını vermekten çekinir? Belge, bilgi mi eksik, yoksa başka şeyler mi var?! Unutulmasın; geç gelen adalet adalet değildir!

İş kazası ve cinayetleriyle ilgili olarak bir değerlendirme daha var Cumhuriyet Gazetesi’nin 10 Mayıs tarihli ekonomi sayfasında. Nisan ayında 177 işçi hayatını kaybetmiş iş kazalarından. Ayrıca İLO ve WHO verilerine göre iş cinayetlerinin 6 katı meslek hastalığından ölüm varmış!

Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü konumunda olan ülkede, özellikle AKP iktidarı döneminde iş cinayetleri hız kazanmış ve ülkede ilk 4 ayda hayatını kaybeden işçi sayısı 575. Bu cinayetlerin nedeni işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin pahalı olmasıymış! O zaman soruyorum: Neden iş kurarken hazırlanan fizibilite(yapılabilirlik) raporlarına işçi sağlığı ve iş güvenliği giderleri ayrıca konmuyor?  Para ve mal insandan daha mı değerli?

İş kazalarında ölenlerin sadece 1’i sendikalı, kalanı sendikasız. AKP’nin iktidara geldiğinden beri iş kazalarında ölenlerin sayısı 21 bin 22; 2003-2007 yıllarındakilerin sayısı 4 bin 351, 2013-2017 yıllarındakilerin sayısı ise 8 bin 827. Ve bu demektir ki yüzde 103 artmış!

Ayrıca üzerinde durulması gereken başka bir husus var; o da nasıl oluyor da “iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının çalışmaya başladığı dönem olan 2013- 2017 döneminde yüzde 103 artıyor? Bunun hesabını önce bu uzman kitlesi vermeliler! İşverenlerle birlikte.

Birgün Gazetesi haberine göre ise Türkiye’de 158 bin 487 uzman var ve bunların 80 bini profesyonel olarak çalışıyor.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği hukuku değiştiğinde işin işverenlere bağlı uzmanlarca yürütülmesinin sakat olduğunu belirmiştik.

Bu konuda önerim şudur: İşçi sağlığı ve iş güvenliği hukukunun takipçisi SENDİKALAR olsun. Bunun için tüm işçiler işyeri sendikasına dayanışma aidatı ödesinler; uzmanlar da sendikalara bağlı çalışsınlar!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: