OHAL’in gölgesinde baskın seçim ve 1 Mayıs

Türkiye, tarihinde ilk kez OHAL şartlarında baskın seçime giderken, 1Mayısı da aynı şartlarda kutladı. AKP, yeni bir Gezi korkusuyla Taksim’i bu yıl da yasaklayınca işçi sınıfı 1 Mayısı bütünlüklü olarak kutlamada hayli zorlandı. Sendikaların kimi Maltepe meydanına, kimi Gebze’ye giderken kutlamaların çoğu taşrada yapıldı. DİSK üyesi Nakliyat İş ve Birleşik Metal İş ile Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Taksim’de kutlamak isteyince polis müdahale etti ve HKP üyesi 5 avukat ile 42 parti üyesini OHAL’DAN aldığı özel yetkiyle keyfi olarak tam bir hafta tutukladı.

Cumhurbaşkanı R T Erdoğan 1Mayıs öncesi grup toplantısında, OHAL’İ anlatırken Fethullah Gülen ile mücadeleden çok, grevleri durdurmak amaçlı kullandıklarını söyledi. Bu kendisine kitlesel destek veren işçi sınıfına karşı aslında bir itiraftı ve iş cinayetlerinde, hak aramada sesini yükselten sınıfın sesinin kesilmesinin bir itirafıydı.

RT Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, OHAL kararı nasıl alınır, bilmezsin, diye eleştirirken, “Bu ülkenin OHAL ile yönetildiği dönemler, bizim OHAL gibi değildi. Fabrikalar greve gider, çalışamazdı. Sanayicilere sesleniyorum, bir tane fabrikada grev söz konusu mu? Böyle bir şeyde biz anında müdahalemizi yapıyoruz. Ve OHAL anında çözüm kaynağı oluyor. Huzurun olduğu bir ortam var. Böyle bir ortamda bunlar OHAL’İN olmamasını tavsiye ediyorlar. Tezgâh bozulacak, o yüzden size bu tezgâhı bozdurtmayız” diyor. (BirGün Gazetesi, 24.04.2018).

RT Erdoğan’ın itiraflarına, Erdoğan’a gönül bağı ile bağlı olan ve onu 16 yıl boyunca iktidarda tutan muhafazakâr işçilerimizle alnı secde görmüş sendikacılarımızın söyleyecekleri bir sözleri elbette vardır ve olmalıdır. Bir iktidarı 16 yıl boyunca ayakta tutabilen ve 1600 TL ile nasıl geçindiklerini itiraf etmeyenler varsa bilin ki dilsiz şeytandır. Bu açık söz karşısında konuşma sırası şimdi MEMUR SEN’DE, HAK İŞ’DE, TÜRK İŞ’DE ve diğerlerinde.

OHAL aynı zamanda 24 Haziran 2018 seçimi için, üniversitelerinin bölünmesine karşı çıkan öğrencilerin itirazları için, emeklinin, madencinin, memurun eriyip giden maaşına, ucuz mazota, şeker fabrikalarının satışına karşı çıkanlar için de çözüm oluyor. Başka, tek sesliliğe, işsizliğe, enflasyona, iş cinayetlerine, Karadon’da 30, Soma’da 301 madencinin isyanına da çözüm kaynağı oluyor.

Türkiye’de iktidarlar en çok iki dönemde yıpranırken AKP daha uzun sürede yıprandı. AB- ABD ile girdiği yol arkadaşlığında dostları onu artık terk ettiler. İçerde Kürt sorunuyla başlayıp Suriye’yle devam eden çözümsüzlükler ekonominin çökertilmesinde büyük yıpratıcı sebep oldu. Suriyeli mültecilerle Türkî Cumhuriyetlerden gelen göçmenlerin yükü ekonomiyi zorlarken asıl çöküş, emperyalizmin tarım, hayvancılık ve sanayide üreticiyi devre dışı bırakıp Türkiye’yi açık pazar yapması oldu. Türkiye, yabancıların yerli üretimden etkilenmeden adeta kendi aralarında rekabet ettiği bir açık pazar haline getirildi. Gümrük birliği kapıların açılması için zorlayıcı sebep olsa da tarım ve hayvancılık ile sanayiye desteklenerek dış ticaret açığı bu kadar çok olmayabilirdi.

Bu kadar yıpranmışlık karşısında AKP, 24 Haziranda halktan yeniden OHAL’DAN daha katı bir iktidar istiyor. Muhalefetin deyimiyle, tek adamlık rejime, onay verip vermemek şimdi vatandaşın tercihinde ve bu tercihle vatandaş bir anlamda kendisini de test etmiş olacak. Bu saate kadar Zonguldak’ta maden işçisi, emekli, memur, esnaf, çiftçi, köylü, kentli AKP’ye koşulsuz iktidar desteği verdi. Bu destek kendisine Çatalağzı’nda termik santral, hava kirliliği ve kanser, işsizlik, TTK’YA işçi alınmamak, bölgeye yatırım yapmamak, kentten göç olarak geri döndü.

Zonguldak bu geriye dönüşlerin hesabını sorar mı derseniz, biraz öyle görünüyor gibi ama Zonguldak’ın hali belli olmaz. Bunu en iyi buranın elli yıllık duayen abisi bilir de onu birilerinin konuşturması lazım. Bakalım madenci ailesi 24 Haziranda açık, hesap verebilen ve şeffaf bir iktidar mı isteyecek yoksa tam gaz OHAL’A devam mı diyecek?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: