Mithatpaşa Tuneli başka bahara kaldı

“Kentin sakini değil, sahibi olun”Sözü sık sık kullanılır. Siyaset de ustalık işi.

Muhalefet partileri, yada muhalefeti sokakta yapmayı savunan dostlarımıza çağrım.Basın kaç gündür yazıyor, yorumlar yapılıyor. Mithatpaşa Tunellerini yapan firma yine kaçtı,işi bıraktı diye.Bu konu siyaset yapanları ilgilendirmiyor mu?

Örneğin; CHP İl Başkanı(Vekaleten de olsa Hakkı Güney) Merkez İlçe Başkanı, Fikret Zaman Başkanım, Bağlık Mahallesine gidip Mithatpaşa Tünel Çıkışında basın açıklaması yaparak bu durumu niye gündeme getirmezler bilmiyorum.

Herkes düşmüş bir vekil adayı peşine ama kentin ana sorunu,yol,ulaşım sorunu yıllardır yılan hikayesine dönmüş muhalefetin umurunda değil.

Haydi CHP’yi anladık onlar Vekillik sıralamasına kendi adaylarını yerleştirmek için koşturuyor.

Ya muhalefeti sokakta arayanlar, gerekliliğine inanan dostlarımız haklı ve meşru olan yol sorununu, halkın en temel sorunu olan ulaşım sorununu ve bu keşmekeşliği, iktidarın gerek ödenek yetersizliğinden, gerek yatırım eksikliğinden ya da Müteahhitin durumundan kaynaklanan bu durum sizi hiç ilgilendirmiyor mu?

“Kentin sakini değil,sahibi olalım”Sözü burada.Halk adına,halk için siyaset yapanların bu konu gündemine neden girmez.

İktidar, tersi durumda, Solda bir Müteahhitin işi yapamaması durumunda, yarım bıraktığı durumda, ne başbakan, ne cumhurbaşkanı, ne bakanı kalıyor kente getirip, sol’un beceriksiz olduğu imajı vermek,iş bitirememezliği, yönetememezliği üzerinden ülkeyi de yönetemze getirerek politika yapıyor da, kentin en önemli sorunu olan ve kent trafiğini önemli ölçüde çözecek Mithatpaşa tünellerinin bir an önce bitmesi konusunda iktidara neden bir tepki göstermezler anlamış değilim.

 

Filistin sorunu ve 68 Kuşağı

 

Kentte sol’un sosyalist solun biraz nutku tutuldu gibi.

Bakın dün ve bugün dünyada kınamalara neden olan Filistin halkına karşı yapılan katliam için ülkenin dört bir yanında protesto eylemleri var.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parlemanto da Grup toplantısında 68 Kuşağı devrimci gençliğinin Filistin sorununa nasıl destek verdiğini,ABD Emperyalizmine karşı savaşmak için Filistin topraklarında yaşamlarını yitiren Türkiye’li devrimcilerin o topraklarda yaşamlarını yitirdiğini,bir çoğunun ülkede hapislerde,işkencelerden geçtiğini,idam edildiklerini hatırlattı.

Bugün tıpkı tarihteki gibi Katil İsrail, Filistin halkına karşı acımasız katliamlarını sürdürüyor.Ve yine o günlerde ki gibi yine ABD Emperyalizmi ile birlikte yapıyor.

Önceki gün katliamda 59 kişi yaşamını yitirdi binlerce yaralı var.Ve Zonguldak’ta dün öğlen ve Akşam Madenci Anıtı bu katliamları protesto eylemlerine tanıklık etti.

Fakat her ne hikmetse ters giden bir şey var.Sosyalist sol’da dedim ya nutku tutuldu herhalde.

Bugün 68 Kuşağı önderlerinin o tarihte Filistin sorununa yaklaşımının kadrolarının devamını savunan, Denizler,Mahirler,Hüseyinler’in mücadelesini sürdürdüğünü ifade den dostlarımız, 6 Mayıs’ta Üç Fidan (Deniz Gezmiş,Yusuf Arslan,Hüseyin İnan)ı anma gününde nedense hiç bir etkinlik,anma,açıklama yapmadı,yapamadılar.

O tarihte CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu’da olmasa yıldönümü gündeme gelmeyecek.

Konu güncelliği açısından yazma gereği duydum.

Ama yukarıdaki tıpkı Mithatpaşa Tuneli inşaatı gibi, günlerdir Zonguldak’ta tartışılan, Soğuksu Pazaryerindeki inşaat, sorunu gibi, yada Zonguldak Belediyesi’nin yaptığı Asfalt, parke ihalesi ve burada tartışmaya neden olan kamu zararı konusu gibi kenti, kent insanını ilgilendiren bir çok konuda da nutku tutulmuş bir durum var.

Ne dersiniz bu konular Sosyalistleri, devrimcileri ilgilendirmiyor mu?

Peki o zaman Marksın 200.Doğum yıldönümü bu konu ilgilendiriyor mu?

Nedense Sosyalist Sol’u sadece CHP’nin iyi yada kötü yaptıkları ilgilendiriyor.Çünkü uzun süredir AKP İktidarının da ne yaptığı, halkı hangi cenderelerin içine çektiği, 24 Haziran’da Türkiye halkını ne beklediği de bu aralar ilgilendirmiyor.Dedim ya bir nutku tutulmuşluk var.Var var.

Sen öyle san diyenleri duyuyor gibiyim.Olsun  ben “var diyeyim” sen “yok” de .

Pardon ben yok diyeyim sen sosyal medyadan “TAMAM”de

Şimdi oldu.

Sağlıcakla kalın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: