“Arsızlık edip yaşamaya çalışıyoruz şunun şurasında.”

“Arsızlık edip yaşamaya çalışıyoruz şunun şurasında.” Diyordu zaman zaman…
*

ZOKEV, Zonguldak’la özdeşleşme yolunda koşuyor; Sevgili Behçet Kalaycı’mızla ilgili etkinliği bunun somut göstergesidir. Zonguldak, ona gösterilen bu duyarlılık ve değerbilirliğin gereğini çoktan yerine getirmeliydi..

* Behçet Kalaycı, Türküsüz Kent’iyle, Kıvırcık’ıyla, Anılar Geçidi’yle (yayınlanmış yapıtları), basıma hazır Zonguldak Dolayları’yla gözü ve gönlüyle Zonguldak sevdalısı bir yazın erimz. Öğretmen, yazar, şair, romancı bir kalem. Bir Urfa gecesinde gözünü dünyaya açan, babasının mesleği nedenyle Devrek, Çaycuma ve Zonguldak’ta kişiliğini ve kimliğini bulan dostumun; bu kez meslek yaşamında da yine üç ayrı kenti buluyoruz: Isparta, Samsun ve Çankırı. Şimdi emekli olarak da Çaycuma, Ankara ve İstanbul’da yaşamın kilimıni dokuyor.

* Yumuşak, sakin, engin gönüllü, abartısız, afrasız tafrasız ve de kavgasız bir kişilik O. Eşi Suat Abla, babamın ilkokuldan sınıf arkadaşı; mutlu yuvalarında kendilerine yaraşan bir ömür sürüyorlardı.. En son görüşmemiz Ankara’daki evlerinde olmuştu. Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu ağırlıklı bir söyleşi yapmıştık. Sevgili Kalaycı’yı ad olarak tanıdım önce, “Türküsüz Kent” kitabıyla bir doktor muayenehanesinin bekleme salonunda. Rica edip aldım hemen. Sonra M. Yaşar Bilen aracılığıyla “Anılar Geçidi” geldi önce, sonra da kendisi: Devrek Baston ve Kültür Festvali’nde, Rüştü Onur Şiir Akşamları gecesinde yüz yüze geldik.

* Kentlerdir nsanları besleyen, şekillendiren. Kimi insanlar o kentlerin sesi, soluğu, rengi olur çoğu zaman. Şair: “İnsanlar yaşadığı yere benzer” der; bunda şairlerin, yazarların, sanatçıların izi de vardır. Yani bir eyyamcı değil, eylem adamıdır onlar. Sevgili Kalaycı da yaşadığı kente imza atmayı başarmış biridir. Kendisiyle ilgili yazılarım ve söyleşilerim var. Onları Zonguldak dergimizde yayımlamıştım. O günü bir fotoğraf karesine de sığdırmıştık. 15 yılı bulan tanışıklığım, kendisini yazmama yeter de artar. Ama onu tam anlatacağımı da sanmıyorum. Onun belleği bir gömü âdeta. Düşünceyle, duygu dünyasıyla, birkimleriyle aydınlanmacı kimilği yansıyor kaleminden. Öz yaşam öyküsünden yansıyor ki; yazdıkları yaşadıklarıdır. Onun yaşamıyla örtüşen yanı var bu saptamamın. Toplumcu gerçekçi bir yazın eri Kalaycı. Sade, akıcı dili ve anlatımıyla hemen dikkat çekiyor. “Zonguldak Dolayları”nda Çelebi Bir İnsan : İ. BEHÇET KALAYCI.- Mustafa Kademoğlu

*Yapıtlarındaki konular, şiirlerndeki imgelem varsıllığı, sözcüklere egemen olduğunu da gösteryor. Çağrışımlar da gücünü buradan alıyor. İçindeki Zonguldak sevdası her an taptaze. Neden Türküsüz Kent’tir Zonguldak? Mehmet Başaran’ın dediğince; ağıtlara hep yakın duruşundandır Zonguldak’ın”…
Türküsüz Kent’te döneminin yazın-sanat ve kalem erbabının öyküsüne de yer vermştir Sevgili Kalaycı: Zonguldak’ın o dönemden daha da geriye düştüğünü gözlemliyorum ve burkuluyorum. Aynı burukluk Kalaycı’da da var. Denizi kara, elması kara, acılı ezgilerin dillenidiği, ocaklarının ölüme doymadığı Zonguldak’tır Kalaycı’nın Türküsüz Kenti.

* Sözün özü şudur: ZOKEV, bir ayıbı daha örtüyor… Değer ve önemi kıyıda kalmasının anlamsızlığı yanında, değerbilmezliğin sarmalında hakkı yenmişlerden biridir Sevgili Kalaycı. ZOKEV’e ve dolayısıyla Zonguldaklıya düşen bir görev kalıyor geriye: En azından Kalaycı’nın basıma hazır “Zonguldak Dolayları” adlı dosyasını kitaplaştırmaktır bu görev. Seksenini aşmış, onurumuz bir insanın bundan başka mutluluğu mu olur ! Bu mutluluğu eisrgemeyelim ondan. Saygılar sunuyorum Usta’mmm ! (* )
_________________________________________________________
(*)Kendisini 2006 yılında yılında Ankara’da yitirdik. 0nu rahmet, sevgi-saygı ve özlemle anıyorum.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: