Zonguldak Ormanları talan ediliyor

TARIM ORMAN-İŞ Genel Başkanı Şükrü Durmuş Orman Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşeri uyardı,bazı yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu

 

TARIM ORMAN-İŞ (Tarım Orman Hayvancılık ve Çevre Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası) Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı iş yerlerinde çalışanlara yönelik baskıcı uygulamaları protesto etti. Durmuş, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.Tarım Orman İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Orman Muhafaza Memurlarını zabıt tuttukları için sürgün edildiğini ve AKP iktidarının Zonguldak Ormanlarını talan ettiğini dile getirdi.

 

Tarım Orman İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş geçtiğimiz hafta Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.Açıklamada ve GMY Medet Yücel,Barış Girginer’in yanısıra Birleşik Kamu-İş Zonguldak Temsilcisi Metin Kahveci,Tarım Orman İş Zonguldak Temsilcisi Erdoğan Erdem, Tüm Yerel Sen Temsilcisi Mustafa Şen ve Uğur Yılmaz’da destek verdi

Şükrü Durmuş yaptığı açıklamada, ” Orman İş bu ülkenin yasalarına anayasasına ve uluslar arası sözleşmelere göre kurulmuş ve faaliyetlerini yürüten bir kamu emekçileri sendikasıdır. Ne yazık ki son dönemlerde sendikamıza yönelik özellikle orman teşkilatında kapsamlı bir saldırı başlatılmıştır. Bunun temel nedeni son dönemlerde alanımızda yaşanan sıkıntılara sendikamızın karşı durmasından kaynaklanmıştır. Hepinizin bildiği gibi siyasal iktidar içine düştüğü bunalımdan çıkış yolunu orman alanlarına saldırarak bulmuştur. Son dönemde Türkiye’deki ormanlar ne yazık ki haraç mezat yandaşa pazarlanır olmuştur. İşte tam da bu noktada sendikamız Tarım Orman İş her alanda hukuksuzluklara karşı mücadelesini alabildiğine yürütmektedir. Gerek orman alanlarının amaç dışı kullanımına karşı yürüttüğümüz mücadele , gerekse orman çalışanlarının ve ormancılık sektörünün içinde yaşadığı sıkıntılara karşı yürüttüğümüz mücadele sonucu ne yazık ki sendikamız hedef tahtasına oturtulmuştur. Bugün burada Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ve bazı işyerlerinde yaşanan sıkıntılara karşı suç duyurusunda bulunmak üzere geldik. Ne yazık ki orman muafaza memuru arkadaşlarımız görevlerini yaptıkları için sürgünle karşı karşıya kalmıştır. İlk sürgünü geçen yıl Bartın Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Hasankadı da yaşadık, orada bir muafaza memuru arkadaşımız suçluya zabıt tuttuğu için bizzat Belediye Başkanının talimatıyla ,ne yazık ki kurumu yönetenlerde buna çanak tutarak sürgün edildi .

Yine bu günlerde Devrek’te yaşanıyor, artık bunlar çekilmez hale geldi ,dolayısıyla kamu bekçileri, kamu çalışanları tanımlanmış görevlerini yaptığı için sürgünle karşı karşıya kalıyorsa burada bir şeyler yanlış gidiyor demektir.Siyasiler yandaşlarına rantı uğruna ,yandaşlarının çıkarı adına ne yazık ki kurum çalışanlarını heder etmekte, köleleştirmektedir.

“Ne yazık ki bugün kendi meslektaşlarımızın hakkında suç duyuru yapmak zorunda kalıyoruz”

Bir hafta önce Devrek ilçesine bağlı Girgine Orman İşletme Müdürlüğünde yaşanan bir başka sıkıntı, gerçekten bardağı taşıran son damla olmuştur. Orada yaşanan sorunlara müdahil olduk, genç insanlar ,genç muhafaza memurları sendikamızı tercih etti ve üye  oldu. Müdüründen, bölge müdürüne kadar herkes aradı ,nasıl olur neden üye oldular diye sendikamız iktidarın örgütlediği yandaş sendika tarafından, yani Tarım Orman Çalışanları Birliği yani TOÇ BİR SEN   tarafından  illegal örgüt gibi gösterilmiştir. Bizzat şahsıma yönelik sendikanın genel başkanı sıfatıyla yapılan hakaretler gerçekten kabul edilir gibi değil. İnsanların oruçlu olmasını da fırsat bilerek, bakın bu sendikanın yöneticisi ateisttir, komünisttir ifadeleri kullanılarak sendikamıza darba vurulmak istenmesi kabul edilir bir olay değildir. Ne yazık ki bugün kendi meslektaşlarımızın hakkında suç duyurusunda bulunmak hiç de arzu ettiğimiz bir yöntem değildir, ama yapılan bu haksızlıklara ses çıkartmama mümkün olamaz,sesimizi yükseltmemiz gerekiyor .

“Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşeri uyarmak istiyoruz”

Bu doğrultuda gereken suç duyurusunu yapacağız. Buradan başta Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşeri uyarmak istiyoruz, herkes işini yapsın kamu çalışanlarının işi yasalarla tanımlanmıştır, işini yapanları sürgün ederse biz bundan sonra hesabı farklı soracağız. Bundan sonra artık susmayacağız.Bugüne kadar sabrettik ama artık sabrımız taşmıştır. Herkez işini laiki ile yapmalıdr. Buradan yine ilgili Orman İşletme Müdürünü uyarıyorum, bir daha çalışanlar üzerinde baskı yaparsa, yarın onun içinde suç duyurusunda bulunuruz.

Ülkemizde kapitalist sistemin uzantısı siyasal iktidar, içine düştüğü ekonomik krizden çıkışının yolunu ne yazık ki orman alanlarına saldırmakla bulmuştur, Bu anlamda kendilerine karşı çıkan emek örgütlerini ve meslek örgütlerini de heder etme yolunu seçmiştir.Yağma yok, bizim sendikalarımızı emekçiler kurmuştur, dolayısıyla emekçilerde sendikalarına her alanda olduğu gibi sahip çıkacak. Bu güne kadar sahip çıktı, bundan sonra da çıkacak ve sendikamız hem işine, hem aşına ,hem emekçilerin hak ve çıkarına sahip çıkacak çıkmaya da devam edecektir.

Bugün buradan ayrıldıktan sonra Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurumuzu yapacağız ve bundan sonrada bu tür olumsuzlukların takipçisi olacağımızı yineliyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: