2017-2018 eğitim-öğretim yılı sona erdi; Sendikalar dertli

2017-2018 eğitim-öğretim yılı sona erereken, Eğitim alanında çalışma yapan, eğitim emekçileri sendikaları değerlendirmelerde bulundu.

KESK’e Bağlı Eğitim-Sen

KESK’e Bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz; “2017-2018 eğitim-öğretim yılı sona eriyor.Yaklaşık  18 milyon öğrenci,900 bini aşkın öğretmen ile bir milyonu aşkın eğitim emekçisi yükün büyük kısmını geride bırakarak tatile giriyor.Ancak bu günden itibaren başlayacak tatil hiç kimsenin gözünde büyümesin.Çünkü başta tüm eğitim emekçileri olmak üzere öğrencilerimiz ve veliler bu tatili fazlasıyla hak ettiler.Ancak bakanlık yetkilileri de bu tatilin çok uzun olacağını düşünmüş olmamalılar ki seminerlerin başlangıcını tatil günleri olan cumartesi ve pazar günlerine alarak anayasanın angarya saydığı tatil günlerinde seminer yaptırmaya karar vermiş bulunuyorlar. Tüm yıl boyunca genel olarak ülkemizin hemen her köşesinde olanın bitenin hemen aynısını yaşadık. Çocuk istismarlarının yanı sıra istismar faydacılarını da gördük..İftiralar ile çalışma arkadaşlarını karalamaya çalışanların korunduğu mahkemelerin beraat kararlarına rağmen görevine başlatılmayanları da gördük.Liyakatsizliğin had safhaya düştüğü ülkemizde yandaşlığın pespayesizliğini alabildiğine yaşadık”dedi

 

Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen 

Memur-Sen’e Bağlı Eğitim Bir Sen Zonguldak İl Temsilcisi Sadettin Dede;“2017-2018 eğitim-öğretim yılı, öğrencilerimizin emeklerinin karşılığını görecekleri karne heyecanıyla sona eriyor. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin kendilerini yenileyerek başlayacakları yeni dönemden önce yetkililerin ve yöneticilerin çözmesi gereken birçok sorun, iyi bir gelecek için ortadan kaldırması gereken pek çok engel bulunmaktadır.
Son yıllarda bütçeden en çok pay ayrılmasına rağmen, yapılan birçok yanlışlık, akamete uğrayan uygulamalar, ders kitaplarındaki hatalar, değişen sınav sistemlerindeki belirsizlikler, öğretmene uygulanmak istenen performans garabeti, şiddetin aramızdan ayırdığı öğretmenlerimiz, şiddet mağduru birçok eğitimcimiz, eğitimin düzeleceğine dair azalan umutlar ve her geçen gün büyüyerek devam eden sorunlar, ‘ülkenin en önemli ve öncelikli sorunu eğitimdir’ dedirtmektedir.
Eğitim-Bir-Sen olarak, Türkiye’nin en stratejik, en hassas ve en önemli meselesinin eğitim olduğuna inanıyoruz. Demokratikleşme yolunda kararlı adımlarla ilerleyen, hem ekonomik hem de siyasal alanda küresel bir aktör olma hedefiyle hareket eden Türkiye’nin eğitime daha fazla önem vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Aslında son yıllarda, okullaşma oranlarının artması, okulların fizikî ve teknolojik kapasitesinin gelişmesi, öğretmen açığının her geçen yıl azalması ve GSYH’den eğitime ayrılan kaynağın artırılması gibi fiziki ve eğitimin dış etmenlerindeki iyileşmeler eğitimin nitelik problemini çözmemekte; eğitim, pedagojik boyutuyla da usta dokunuşlara ihtiyaç duymaktadır.

Birleşik Kamu-İş’e Bağlı Eğitim-İş

Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci;“Ülkemizde eğitim 2002 yılından bu yana defalarca sistem değişikliği ile karşı karşıya kalmıştır. 15 yıllık AKP iktidarında 6 kez Bakan değişmiş, sistem kaotik bir yapıya sürüklenmiştir.

80 milyonun yaşadığı bir ülkede eğitim sisteminde yapılacak değişiklikler, reformlar büyük bir toplumsal uzlaşıyla ve tamamen pedagojik önceliklerle yapılması gerekirken eğitimcilerin görüşleri önemsenmeden, bilimsel temellerden yoksun bir şekilde hayata geçirilmiştir.

Eğitim-İş olarak, çocuk ve gençlerimizin, geleceğimizin siyasi iktidarın yarattığı enkazın altında yok olmaması için acil adımlar atılması zorunluluğunu bir kez daha belirtiyor, parasız, bilimsel, demokratik ve laik eğitimin tüm yurttaşlar için ayrım gözetmeksizin hayata geçirilmesini istiyoruz.Tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen Eğitim-İş, üyelerinden aldığı güçle, bilimsel, laik, kamusal, ulusal ve parasız eğitim için mücadele etmeye devam edecektir.”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: