Kadın Platformu üyeleri Müftüye sert çıktı

Zonguldak Kadın Platformu, İl Müftüsü Rüstem Can’ın denize girerken kadın ve erkeklerin dikkat etmesi gereken hususlar noktasında yaptığı açıklamalara tepki gösterdi ve; “Şimdi plajdaki kadınlar yüzünden martılar gibi kayalardan atlamak zorunda kalan Zonguldak Müftüsü ve tüm kadın düşmanlarına soruyoruz. Ailede, bir sokakta, kamusal alanda, fiziksel, duygusal, psikolojik ve cinsel biçimlerde kol kesen bir şiddetle kadınları tutsak alacaksınız öyle mi? Kadınları, ulaşımda, sağlıkta, eğitimde, ailede, sokakta, yasada, dilde, bir düşüncede erkek şiddetini üretenlerin hocasına, kocasına, sopasına itaat getireceksiniz öyle mi?”dedi

Zonguldak’ta Madenci Anıtı’nda toplanan platform üyesi kadınlar adına konuşan Funda Kaya konuşmasında şu ifadelere yer verdi:  “Bedenimiz ve hayatımız bizimdir. Buradan kadın düşmanlarına hatırlatıyor, bedenimize saldıranları uyarıyoruz. Kadınların bedenlerini denetim altına almaya çalışan erkek egemen söylemleri karşı bir kez daha söylüyoruz, bedenlerimize yönelik bu saldırılara sessiz kalmayacak, daha önce olduğu gibi kadın düşmanlarından hesap soracağız. Hayatımıza müdahale etmeye çalışanları ve bu cüreti gösteren karşısında öfkemiz bitmez. Erkek egemen sistemi, gerici kadın düşmanı sistemi ve uygulayıcılarına karşı sözümüz nettir. Bu hayat bizimdir. Tecavüzleri, kadın bedenini diline dolayan gericilere bırakacak hayatlarımız yok. Kimse kadınların ne giyeceğini, nasıl ineceğini, ne yapacağına karar veremez. Şimdi plajdaki kadınlar yüzünden martılar gibi kayalardan atlamak zorunda kalan Zonguldak Müftüsü ve tüm kadın düşmanlarına soruyoruz. Ailede, bir sokakta, kamusal alanda, fiziksel, duygusal, psikolojik ve cinsel biçimlerde kol kesen bir şiddetle kadınları tutsak alacaksınız öyle mi? Kadınları, ulaşımda, sağlıkta, eğitimde, ailede, sokakta, yasada, dilde, bir düşüncede erkek şiddetini üretenlerin hocasına, kocasına, sopasına itaat getireceksiniz öyle mi? Bir kez daha söylüyoruz. Bedenlerimize yönelik bu saldırıya sessiz kalmayacak, daha önce olduğu gibi kadın düşmanlarına hesap soracağız.
Gerici Yobaz söylemlerimizin karşısında itaat yok kadınlar var! Bedenimiz bizimdir, hayatımızdan bedenimizden elinizi çekin!” dedi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: