İyi Parti Seçimli Kurultaya Gidiyor, Akşener “Aday Değilim” Dedi

İyi Parti’nin Afyon’da düzenlediği çalıştayda olağanüstü kurultaya gitme kararı alındı.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise kurultayda aday olmayacağını Twitter hesabından duyurdu:

“Parti tüzüğümüzün şahsıma tanıdığı yetki çerçevesinde seçimli kurultay kararı almış bulunuyorum. Kurultayda aday olmayacağım, aday olacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum.”

İyi Partililer, seçim sonuçlarının ve partinin bundan sonra süreçteki yol haritasının belirlenmesi için Afyon’un Sandıklı ilçesinde Cuma günü biraraya gelmişti.

Çalıştayın sonuç bildirgesinin dün akşam açıklanması beklenirken, Parti’den yapılan açıklamada bir ay içinde seçimli olağanüstü kurultaya gitme kararı alındığı duyuruldu.

Çalıştaydan kulis bilgileri

Hürriyet’ten Gamze Kolcu’nun aktardığına göre çalıştayda yaşananlar özetle şöyle:

* Kampın son gününde partililerin, yönetimi ve İyi Parti Genel Başkanı Akşener’i hedef alan yorumlarıyla başlayan gerilim sert tartışmaya dönüştü.

* Kampta Genel Başkan Akşener’in son değerlendirmeyi yapması öncesinde bazı partililerin seçim sürecinin başarısızlıkla tamamlandığı, milletvekili aday listelerinin bunun sebepleri arasında yer aldığını vurguladıkları öğrenildi.

İlk iki oturumda eleştirileri dinleyen ve notlar alan Akşener, kampın son sözünü söylemek üzere kürsüye çıktı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinin oyu altında kalan Akşener, sonuçlarının başarısızlık olduğu yönündeki ifadelere karşı ise “Aldığım oy oranını hazmedemiyorum. Bu başarısızlık hepimizin ama ben istifa ediyorum” ifadelerini kullandığı belirtildi.

* Tartışmaların ardından Akşener’in salondan ayrılarak makam aracına bindiği, partililerin ise yanına gelerek vazgeçirmeye çalıştığı öğrenildi.

* Edinilen bilgiye göre, partide güven ihtiyacı olduğunu ifade eden Akşener, “Görmezden gelemeyiz. Demokratik mücadele vererek bir parti kurduk. Ayrıldığımız siyasi yapılara benzeriz o zaman. Bu sitemleri görerek gereğini yapalım” ifadelerini kullandı.

* Akşener kısa süreli toplantının ardından yeniden partililerin karşısına geçerek başkanlık yetkisi kapsamında olağanüstü kurultay kararı aldığını açıkladı.

Aydın: Tek aday Akşener

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Fox TV’de yayınlanan Çalar Saat programında gelişmelere ilişkin şunları söyledi:

Partideki olağanüstü kurultay kararını değerlendiren Aydın, bir lider yarışının olmayacağını ve bu karar ile güven tazeleneceğini söyledi.

“Tüm kadrolarımızla liderimiz Meral Akşener’in arkasındayız. İdealize olmuş kadrolarla yolumuza devam edeceğiz.

“Sayın Genel Başkanımızın ‘aday olmayacağım’ şeklinde yaptığı açıklama bizde de şaşkınlık yarattı. Ama şunu söylemekte fayda var. Bu kongrede çıkıp aday olabilecek kimse yok.

“Tüm kadrolarımızla lider etrafında kenetlenmiş durumdayız. Birisi aday olsa bile kimse Akşener’in önünde duramaz, aday olacak kişi kongrede yeterli oya ulaşamayacaktır, liderimize desteğimiz tamdır. Kimse bu selin önünde duramaz, bu sel onu alıp süpürür.

Akşener’i yeniden seçerek güven tazeleyeceğiz. Bizim için ikinci yol yok. Ya aday olmazsa diye ikinci bir seçenek yok. Biz parti kadroları olarak liderimizin etrafında kenetlendik. Kongre Eylül ayına kalmaz. Kurultayı Ağustos ayının ortalarında yapacağız.”

Partililer Akşener’in evi önünde toplandı

Öte yandan İyi Parti’ye yakınlığıyla bilinen Yeniçağ Gazetesi’nin aktardığına göre, bazı İyi Partililer, kurultayda aday olmayacağını duyuran Akşener’in Üsküdar’daki evinin önünde toplandı.

Partililer, ‘Yapılacak kongrede Meral Akşener’in yeniden aday olacağını açıklayana kadar evin önünden ayrılmayacaklarını’ belirtirken, Akşener’in her zaman yanında duracaklarını belirten bir partili şunları söyledi:

“Genel başkanımızın bugün yapmış olduğu açıklamalardan sonra İyi Parti’ye mensuplar, partimizin teşkilatları, bize oy verenler, ilçe başkanlarımız olarak ablamızın evinin önünde bekliyoruz. Ablamız buraya gelecek. Ablamızın iradesi ne yönde olursa biz de orada olacağız. Türkiye’nin umudu olan genel başkanımızın bizi bırakmayacağına inanıyoruz. Ablamız gelene kadar ayrılmayacağız. Nöbet tutacağız. Türkiye’yi aydınlık günlere çıkaracak Meral Akşener’in yanında ve arkasında duracağız. Ablamız kararını geri alıncaya kadar burada bekleyeceğiz.” (EKN)

http://bianet.org/bianet/siyaset/199393-iyi-parti-secimli-kurultaya-gidiyor-aksener-aday-degilim-dedi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: