Eğitim-Sen; Öğrencilerin istemedikleri okullara yerleştirilmesini yargıya taşıdı

KESK’e Bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, yaptığı yazılaı açıklamada, “Öğrencilerin yerleşememe kaygısının istenmeyen okulların tercih edilmesine dair yönlendirme içerdiği açıktır ve bu durum kabul edilemez”dedi

Yılmaz AKP İktidarının 16 Yıllık politikasını eleştirdiği açıklamasında şu ifadeler yer verdi, “16 yıllık iktidarı boyunca eğitim politikaları konusunda her dönem başarısız olan AKP ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim politikalarındaki başarısızlığının üzerini sürekli sistem değişikliği yaparak örtmeye çalışmıştır. 16 yıl içinde 7 farklı Milli Eğitim Bakanı döneminde, sadece ortaöğretime geçiş sisteminde 6 önemli sistem değişikliği yapılmış, yapılan her sistem değişikliği, öğrenci ve velileri mağdur etmekten başka bir sonuç vermemiştir. Ortaöğretim kurumları, tıpkı ilkokul ve ortaokullar gibi, iktidarın siyasal-ideolojik ihtiyaçları ve hedefleri doğrultusunda sürekli yeniden düzenlenmek istenmektedir. .Sorun yalnızca sınav sisteminin değişikliği değildir. MEB tarafından hazırlanan Ortaöğretim Kurumları Yerleştirme Kılavuzu ile 30 Temmuz tarihinde yerleştirme sonuçları açıklanan sınav ile sorunlar öğrenciler ve veliler açısından ciddi bir kaos ortamı oluşmuş durumdadır.

“Ortaöğretim Yerleştirme Kılavuzu’nun hazırlanış mantığı, öğrencilerin özellikle özel okullara, imam hatiplere, meslek liselerine yönlendirmeyi hedeflemektedir. Tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 (iki) okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunmak zorunda bırakılmıştır. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 2 (iki) okul seçilebilecektir. Tercihler arasında akademik lise olmaması halinde öğrencilerin imam hatip ya da meslek lisesi tercihi yapmak zorunda bırakılması söz konusudur.”

“Yerel yerleştirme için okulların türü, okulların kontenjanı, okulların bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri öngörüldüğü halde bu kriterlerin sırasına, öncelik durumuna yer verilmeyerek öğrenciden öğrenciye değişebilecek bir belirsizlik ve keyfilik alanı yaratılmıştır.”

“Merkezi ve yerel yerleştirme sonucunda her hangi bir okula yerleşemeyen öğrencilerin farklı tarihlerde dört kez “Yerleştirmeye Esas Nakil Tercih Başvuruları” alınacaktır. Bu başvurular sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler, 10-14 Eylül 2018 tarihleri arasında İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvuru yapacak, ancak başvuru sırasında her hangi bir okul tercihinde bulunulamayacaktır.

Komisyon,başvuran öğrencileri açık bulunan kontenjanlara dağıtacak, dolayısıyla öğrencilerin istemedikleri okullara komisyon aracılığıyla yerleştirilmesi sağlanacak, bu durumda ciddi mağduriyetler gündeme gelecektir. Öğrenci ve velilerin sonradan telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaşamaması için sendikamız tarafından Danıştay Başkanlığı’ na 04/07/2018 tarihinde ‘yürütmeyi durdurma’ istemli olarak dava açılmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: