Kantarcı; “Belediyemizi karalamaya yönelik maksatlı bir eylemdir”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Zonguldak’ta gerçekleştirilen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan KHK ile rütbeleri alınmış eski Yüzbaşı ve Çaycuma Belediyesi eski Başkan Yardımcısı olan Bayram K.’ hakkında basına yer alan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Açıklama şöyle;

Zonguldak’ta yayımlanan bir yerel gazetede, “Belediye Başkan Yardımcısı FETÖ’den gözaltında” başlığıyla yayımlanan bir haber gerçek dışı bilgiler ve maksadı aşan yorumlar içermektedir. Belediyemizin kurumsal kimliğini hedef alan haberle ilgili aşağıdaki açıklamanın kamuoyuna duyurulması gerekli olmuştur.

  1. Haberde adı geçen personel, bir dönem Çaycuma İlçe Jandarma Komutanı olarak da görev yaptıktan sonra, 14.10.2015 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olmamış, istifa ederek kendi arzusu ile ayrılmıştır.
  2. İlgili personel, 657 Sayılı Devlet Devlet Memurlar Kanunu’nun görevinden kendi isteğiyle çekilenlerden tekrar memurluğa dönmek isteyenlerin durumunu düzenleyen 92. maddesine istinaden Belediyemize başvurmuştur.
  3. Yapılan değerlendirme sonucunda, İlçe Jandarma Komutanı olarak görev yaptığı sırada bölge üzerine kazandığı deneyimden istifade edilmek üzere, ayrıldığı tarihte almakta olduğu aylık derecesine eşit olarak, “Belediye Başkan Yardımcısı” göreviyle, 17.06.2016 tarihinde Belediyemize ataması yapılmıştır.
  4. Atama sırasında TSK tarafından tarafımıza iletilen dosyada en küçük bir olumsuz sicili bulunmadığı gibi, tarafımızca olumlu karar verilmesini etkileyen birçok başarı belgesi mevcuttur.
  5. İlgili personelin, görülen lüzum üzerine, 14.01.2017 tarihinde İnsan Kaynakları ve Eğitimi Müdürü, 15.11.2017 tarihinde de “Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni” olarak ataması yapılmıştır. Bu kadro ile İstasyon semtindeki Belediye İrtibat Bürosu’nda “Tahsilat görevlisi” olarak görev yaparken, 08.07.2018 tarihinde yayımlanan 701 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile görevine son verilmiştir.
  6. Adı geçen personelin KHK’deki ihraç listesinde görev yeri TSK’de en son görev yaptığı birlik olarak belirtilmiş, Belediyemizle ilgili en küçük bir ibareye yer verilmemiştir.
  7. Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi, ilgili personel, Belediyemizde kısa süreli olarak başkan yardımcısı olarak görev yapmış, gözaltına alındığı tarihten yaklaşık bir ay önce de KHK ile görevine son verilmiştir. Haberin, gözaltına alındığı sırada halen Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı şeklinde sunulması tümüyle gerçek dışıdır ve maksatlıdır.
  8. Doğru bilginin çok basit bir araştırmayla öğrenilip kamuoyuna sunulması mümkünken, hiçbir araştırmaya gerek duyulmadan, sanki görevdeymiş gibi “Belediye Başkan Yardımcısı FETÖ’den gözaltında” başlığıyla manşetten verilmesi Belediyemizi karalamaya yönelik maksatlı bir eylemdir. Gazetecilik meslek ilkelerine de aykırı bu durum hakkında her türlü hukuki yola başvurulacaktır.
  9. Durumu kamuoyunun bilgisine sunuyor, bu tip kışkırtıcı ve kamuoyunu yanıltıcı haberler yapmayı gelenek haline getirmiş gazetecileri kınıyorum.

 

 

Haber neydi;

Pusula Gazetesinde yer alan haber de şu ifadelere yer verilmişti;

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY’ye karşı yürütülen operasyonda Çaycuma ve Ereğli’den 2 şüpheli gözaltına alındı.

2015-2017 yıllarında Çaycuma Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan eski Kıdemli Yüzbaşı Bayram K.’nın KHK ile rütbeleri alındığı, örgütün asker mahrem imamlarıyla irtibatlı olduğu tespit edildi.

Çaycuma’da Garnizon Komutanı olarak görev yapan Bayram K.’nın emekli olduktan sonra Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı tarafından belediyede Başkan Yardımcısı olarak işe alındığı öğrenildi.

Ereğli’de gözaltına alınan ismin ise oto tamirhanesi sahibi M.Y.’nin emniyet mahrem imamlarıyla irtibatı olduğu ve örgütle iltisaklı Bank Asya’da artan hesap bilgisinin bulunduğu tespit edildi.

Şüphelilerin ev ve iş yerlerindeki aramalarda, bilgisayar, cep telefonu ve bazı dokümanlarına el konuldu. Şüphelilerin sorgulanmasına başlanıldı.

http://www.pusulagazetesi.com.tr/belediye-baskan-yardimcisina-feto-gozaltisi-103993-haberler.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: